Бюджетна децентралізація: як реформа зробила села багатшими

Де знайти кошти на забезпечення й розвиток села, якщо коштів не вистачає навіть на забезпечення сільради? Проблему зубожіння сільських та селищних громад допоміг вирішити курс на децентралізацію, яка забезпечила можливість залишити більшість податків у місцевих бюджетах. Внесені Верховної Радою у грудні 2014 року зміни до Податкового та Бюджетного кодексів України визначили новий розподіл загальнодержавних податків, запровадили нові місцеві податки, а також запровадили нову систему бюджетного вирівнювання.

Село «з простягнутою рукою»

До 2015 року в Україні діяла система, коли практично всі грошові надходження з місцевих бюджетів спрямовувались «нагору», до державного бюджету.

Поверталися на місця гроші у вигляді видатків: з держбюджету – в обласні бюджети, з обласних – в районні, а звідти до сіл, селищ та міст районного значення.

Тобто місцевий бюджет був залежний від загальної казни. Через це на місцях, у селах, селищах, не мали змоги розпоряджатися коштами, поки не отримають їх з району. До того ж, далеко не завжди у відповідності до потреб кожної громади.

Звідки беруться гроші в громаді?

Ідея децентралізації полягає в тому, щоб кожна громада мала прямі фінансові стосунки з центральним бюджетом. Зміни до бюджетного кодексу урівняли міста обласного значення і об’єднані громади. В результаті об’єднання громади отримали такі ж ресурси і повноваження, як і міста обласного значення.

Завдяки змінам до бюджетного кодексу бюджети громад наповнюються податками та зборами, які раніше спрямовувалися до державного бюджету.

Зокрема, місцеві підприємці, зареєстровані як ФОПи (фізична особа-підприємець), 60% податку сплачують в бюджет громади. Також в бюджет ОТГ сплачується 100% податку на майно (земля, нерухомість), 100% єдиного податку, 25% екологічного податку, а також інші збори та платежі.

- З того моменту, як ОТГ об’єдналися і затвердили свій бюджет, вони прирівнюються до міст обласного значення. Дві величезних складові нових бюджетів – це податок з доходів фізичних осіб, 60% якого залишається в бюджеті ОТГ, і акциз з палива, тютюну і алкоголю. Це колосальні суми. Це одразу дало значні зміни в структурах місцевих бюджетів. ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та акциз буквально всюди зайняли перше і друге місця за доходами. Подекуди вклинювалася плата за землю та, особливо в торгових регіонах, єдиний податок. Це значна сума, якщо навіть порівняти з податком на прибуток. Бо ці податки на прибуток у нас навчилися «ховати», а ПДФО, якщо людина працює, вона має сплатити. І це дуже вагомий чинник для села, коли людина працює, вона розуміє, що її гроші тут і залишаються. Так само, купуючи пальне чи пляшку пива, вона тут, в цьому селі, залишає ці гроші, - зазначає експерт Партнерства «За прозорі бюджети» Микола Орлов.

Як додає пан Микола, наповнюється бюджет також від оплати за адміністративні послуги.

- Якщо ЦНАП є, то його доходи йдуть в місцевий бюджет. Надаєш більше послуг – більше отримуєш. Зараз, до того ж, є програма, яка заохочує створення ЦНАПів в ОТГ. А хто ж буде надавати послуги, якщо немає ЦНАПу? Те саме, до речі, стосується і штрафів, - пояснює Микола Орлов.

Чи підтримує держава ОТГ фінансово?

Не зважаючи на те, що бюджети об’єднаних громад формуються переважно на основі місцевих податків, певні сфери й надалі фінансуються з державного бюджету. Зокрема, це медична та освітня галузі, на які спрямовуються прямі субвенції з державного бюджету. Завдяки цьому витрати на ці напрямки не лягають «тягарем» на бюджет громади.

- Крім цих двох доходів вони ще мають можливість отримувати субвенції різного роду. Перша це субвенція вирівнювання, якщо власних доходів не вистачає, або інфраструктурна субвенція. Це надходять кошти, аби збалансувати доходи і витрати, з Києва. Другі дві субвенції – освітянська і медична. Вони теж напряму йдуть з Києва. І йдуть в ОТГ. Там уже вирішують, або самостійно фінансувати свої заклади освіти й медицини, хоча там не все. Ще можливість – участь у конкурсах ДФРР та інших проектах, - говорить Микола Орлов.

Важливо також зазначити, що в разі неповного використання коштів субвенції, гроші з бюджету не вилучаються, а залишаються на місцях і можуть бути спрямовані на оновлення матеріально-технічної бази закладів освіти та охорони здоров’я.

59312585ec07c unnamed

Зростання власних ресурсів громади. За прикладом Полянської ОТГ (Закарпатської області)

Джерело:https://pmg.ua/life/60356-polyanska-otg-uzhe-v-pershi-misyaci-svogo-isnuvannya-demonstruye-chudovi-finansovi-pokaznyky

Від теорії – до реальності: зростання доходів – більш як в 7 разів

За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у 2016 році власні доходи місцевих бюджетів, в порівнянні з 2015 роком, зросли на 48,5 млрд. грн (у півтора рази).

961 7d7046e8c89746bcec6eea258c73bf9f

Інфографіка: Міністерство регіонального розвитку

За словами координаторки з питань фінансів Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Яніни Казюк, в 2016 році податок на доходи фізичних осіб склав 79 млрд. грн. Це на 25 млрд. грн. більше, ніж у 2015 році. Плата за землю зросла на 9 млрд. грн. і склала 23,3 млрд. грн. Єдиний податок досяг росту на 58% і склав 17 млрд. грн.

Стабільні високі доходи бюджету уже зараз дозволяють об’єднаним громадам не лише забезпечувати функціонування сіл та селищ, а й вкладати кошти в розвиток.

Важливу роль тут також відіграє, зокрема, надання коштів на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад, на що у державному бюджеті на 2017 рік передбачено 1,5 млрд. грн. Цей факт забезпечує підтримку громадянами створення ОТГ, оскільки вони на власні очі бачать позитивні зміни у громадах, що уже створені.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує на важливості донесення до мешканців громад принципів формування бюджету, а також активне залучення громадян до розподілу бюджетних коштів.

За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, керівник проекту
тел. (093) 833-83-45

Довідка
Проект «Формування бюджетів об’єднаних територіальних громад через призму потреб мешканців» реалізується РОО ВГО “Громадянська мережа «ОПОРА» в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Точка зору, відображена у цій публікації чи матеріалі, є винятковою відповідальністю РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» і може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, ПАУСІ і/або Європейського Союзу.

Додати коментар


Захисний код
Оновити