Енергоефективні рішення для власної оселі та громади: поради Екоклубу
Генератор, павербанк та інвертор потрапили в топ пошукових запитів Google у категорії «Покупки» в Україні. Люди як можуть намагаються справлятися…
Швеція зіткнулася з проблемою – їй не вистачає сміття, адже переробляти відходи там почали ще у 40-і роки ХХ ст. Тепер вона щорічно закуповує в інших країнах майже 800 тис. тонн відходів. Це одна з небагатьох країн світу, яка забезпечує опалення та електрифікацію будинків за рахунок сміття. Чи загрожуватиме колись нестача сміття Україні?
Біоенергетика – різновид альтернативної енергетики, заснований на використанні біопалива. Це екологічно вигідне виробництво збільшує замкненість кругообігу речовин у сфері людської діяльності.
Переваги біоенергетики:
Види біопалива
Розрізняють такі види біопалива:
тверде біопаливо: з деревних матеріалів – деревина, тріска, тирса, кора дерев; брикети, гранули; біомаса; відходи життєдіяльності людини та відходи виробництва;
біопаливо рідке: біодизель з рослинних жирів; біоетанол з рослинних крохмалів і цукрів; метанол; біобутанол;
біопаливо газоподібне: біогаз, біоводень, метан;
Сучасні технології дозволяють виробляти гранули (пелети) з деревини, тирси, стружки, з соломи і стебел сільськогосподарських рослин, з трави та водоростей тощо. З різних видів сільськогосподарських рослин виробляється і рідке біопаливо: з цукрової тростини, кукурудзи, буряка, пшениці, маніоки, навіть з морського фітопланктону.
Біопаливо газоподібне (біогаз) – це сполуки газів (метану, вуглецю, сірчастого водню тощо). При спалюванні 1 м3 біогазу виділяється близько 9 кВт/год теплоенергії або 1,2-1,5 кВт електроенергії. Біогаз – результат анаеробної діяльності бактерій при переробці відходів життєдіяльності тварин та людей. Наприклад, з органічних відходів сільськогосподарської діяльності (птахоферм, свиноферм, корівників, рибних цехів, млинів, молокозаводів тощо). Паралельним продуктом виробництва біогазу є екологічно чисті добрива.
Біогаз з полігонів поховання твердих побутових відходів – перспективне джерело тепло- та електроенергії. Одна тонна такого біопалива дає від 100 до 200 м3 біологічного газу. Метан складає до 60 % його вмісту.
А промисловість зацікавлена тільки у відходах харчових виробництв, бо вони містять багато органічних речовин і вологи.
Планується також використовувати у якості біопалива опади на каналізаційних очисних спорудженнях країни. Це забезпечить додаткову електроенергію – 450-500 млн кВт/год на рік.
Таблиця 1. Показники економії палива альтернативною енергетикою*
Біоенергетична установка (біогазова станція) – це комплекс інженерних споруд, які виконують наступні функції:
Найбільш розвинені технології обробки біоматеріалу:
Розмаїття типів біогенераторів залежить від виду біологічної сировини, від методів переробки та від заданих продуктів виробництва.
Повернімося до досвіду Швеції. Тут варто уточнити, що в цій країні, як і в інших країнах Євросоюзу, сміттєві баки розподілені по категоріях: окремо викидається папір, скляні вироби, батарейки та лампи, алюмінієві ємності, садівниче сміття.
Це шведи засвоюють з дитинства. Також спрацьовує система високих штрафів за недотримання правил утилізації. До спеціальних пунктів прийому – їх у Швеції 700 – люди самостійно привозять і здають безкоштовно будівельні матеріали, старі меблі, побутові пристрої.
Насправді, Україна вже має подібний досвід перетворення біомаси в енергію. Серед вражаючих біоенергетичних українських проектів – запуск у 2013 р. першої в Європі біогазової станції на птахофабриці «Орель-Лідер» (АТЗТ «Миронівський хлібопродукт») у Дніпропетровській області.
Ця фабрика працює на курячому посліді та відходах комплексу з переробки курчат-бройлерів. Її потужність – 5 МВт/год, що еквівалентно електропостачання у 15 тис. квартир і теплового забезпечення 1500 квартир.
Місцевий координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Ірина Кантарія спеціально для Здолбунів Сіті