На Рівненщині сформовано п’ять окружних виборчих комісій загальною кількістю 90 осіб та за поданнями 24 політичних партій. Склад однієї виборчої комісії становить 18 осіб. Серед керівного складу 8 мають досвід роботи на попередніх виборчих кампаніях. Середній вік членів комісій – 45 років. Серед числа комісій 63 є жінками та 27 – чоловіки. Станом на 8 червня відбулось 15 замін членів окружних виборчих комісій.
Центральна виборча комісія утворила окружні виборчі комісії з виборів Президента України в усіх областях, та Рівненській зокрема. Так, на Рівненщині сформовано 5 ОВК у, відповідно, п’яти територіальних виборчих округах. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала склад окружних виборчих комісій щодо їх досвіду, гендеру, віку, заміни та за поданнями яких політичних партій представлені члени цих комісій.
Загалом, Центральна виборча комісія утворила окружні виборчі комісії за поданнями 24 політичних партій:
- «5.10» – 5 членів окружних виборчих комісій;
- «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 8 членів;
- «Відродження» – 4 члена;
- «Всеукраїнське аграрне об’єднання «Заступ» – 2 члена;
- «Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина родина» – 1 член;
- «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 7 членів;
- «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 2 члена;
- «Громадянська позиція» – 2 члена;
- «Єдина країна» – 1 член;
- «Зелена Планета» – 3 члена;
- «Інтернет партія України» – 3 члена;
- Конгрес Українських Націоналістів – 3 члена;
- Ліберальна партія України – 2 члена;
- «Народний фронт» – 5 членів;
- «Нова політика» – 5 членів;
- «Об’єднання «Самопоміч» – 5 членів;
- «Опозиційний блок» – 8 членів;
- «Правий сектор» – 4 члена;
- «Радикальна партія Олега Ляшка» – 9 членів;
- «Сила і честь» – 1 член;
- «Сила людей» – 1 член;
- «Сильна Україна» – 3 члена;
- «Солідарність жінок України» – 4 члена;
- «Україна Майбутнього» – 1 член.
Керівний склад ОВК сформований за поданнями наступних політичних партій:
ОВК 152
Голова – Петро Трофімчук, за поданням Радикальної партії Олега Ляшка;
Заступник – Лариса Захарчук, Ліберальна партія України;
Секретар – Євгенія Мосіюк, «Правий сектор».
ОВК 153
Голова – Оксана Скляр, «Об’єднання «Самопоміч»;
Заступник – Олександр Купіна, «Опозиційний блок»;
Секретар – Валерія Кравченко, «Сильна Україна».
ОВК 154
Голова – Людмила Зіновій, «Народний фронт»;
Заступник – Олексій Кулініч, «Сила і честь»;
Секретар – Надія Лівашевська, Всеукраїнське об’єднання «Свобода».
ОВК 155
Голова – Ірина Гузич, «Україна майбутнього»;
Заступник – Надія Антонова, «Опозиційний блок»;
Секретар – Тетяна Бойчук, «Народний фронт».
ОВК 156
Голова – Микола Дерпач, «5.10»;
Заступник – Роман Ковальчук, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»;
Секретар – Тетяна Олійник, «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Досвід роботи, вік та гендер
Серед керівного складу 8 представників окружних виборчих комісій мають досвід роботи на попередніх виборчих кампаніях.
152 ОВК
Голова окружної виборчої комісії Петро Трофімук, суб’єктом подання якого є політична партія Радикальна партія Олега Ляшка, має досвід роботи на попередній виборчій кампанії. Так, у 2019 року під час першого туру виборів президента був членом окружної виборчої комісії №152 від кандидата на пост президента Олега Ляшка.
Заступниця голови виборчої комісії Лариса Захарчук, висунута Ліберальною партією України, брала участь у президентській кампанії 2019 року. Тоді вона виконувала обов’язки членкині окружної виборчої комісії 152 виборчого округу за поданням кандидата на посаду президента Петра Порошенка.
Секретарка комісії виборчої комісії Євгенія Мосіюк, висунута політичною партією «Правий сектор». У 2007 році була кандидаткою у народні депутати від партії «Блок Юлії Тимошенко». У 2006 році була кандидаткою у народні депутати від «Громадянського блоку ПОРА – ПРП».
153 ОВК
Голова окружної виборчої комісії Оксана Скляр, суб’єктом подання якої є політична партія «Об’єднання «Самопоміч», під час першого туру президентських виборів 2019 року була членкинею окружної виборчої комісії 153 виборчого округу від кандидата на пост президента Андрія Садового.
Заступник голови Олександр Купіна, висунутий політичною партією «Опозиційний блок», під час президентської кампанії 2019 року був членом комісії у цьому ж виборчому окрузі від кандидата на пост президента Олександра Вілкула.
154 ОВК
Заступник голови виборчої комісії Олександр Кулініч, висунутий політичною партією «Сила і честь», у 2019 році під першого туру виборів президента був членом виборчої комісії 154 виборчого округу за поданням кандидата на пост президента Ігоря Смешка.
155 ОВК
Секретарка Тетяна Бойчук, суб’єктом висування якої є політична партія «Народний фронт», під час першого туру виборів президента цьогоріч була членкинею окружної виборчої комісії цього ж округу від кандидата Андрія Новака.
156 ОВК
Заступник голови виборчої комісії Роман Ковальчук, висунутий політичною партією «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», брав участь у президентській кампанії 2019 року. Тоді він виконував обов’язки члена окружної виборчої комісії 156 виборчого округу за поданням кандидатки на посаду президента Юлії Тимошенко.
Секретарка виборчої комісії Тетяна Олійник, висунута партією «Блок Петра Порошенка «Солідарність», також під час президентської кампанії у 2019 році була членкинею комісії від кандидата Петра Порошенка.
Середній вік членів окружних комісій становить 45 років. Найстаршим членом окружних комісій є голова ОВК 152 Петро Трофімук – 1951 року народження (68 років).
Що стосується гендеру, то серед 90 представників окружних виборчих комісій: 63 особи – жінки та 27 осіб – чоловіки. Серед керівного складу ОВК 10 жінок та 5 чоловіків.
Перші заміни
Станом на 8 червня відбулось 15 замін членів окружних виборчих комісій. Зокрема:
- політична партія «5.10» здійснила заміну 5 членів комісій, у тому числі й голови 156 виборчого округу;
- політична партія «Нова політика» – 5 замін;
- політична партія «Правий сектор» – 2 заміни, в тому числі секретаря 152 виборчого округу;
- Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 1 заміна секретаря 154 виборчого округу;
- Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина родина» – 1 заміна;
- політична партія «Сильна Україна» – 1 заміна.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про вибори народних депутатів України» вибори депутатів проводяться у загальнодержавному окрузі, який включає в себе всю територію України і закордонний виборчий округ, та у 225 одномандатних округах, що утворюються Центральною виборчою комісією та існують на постійній основі.
Також згідно з п. 2 ч. 3 ст. 37 цього ж Закону повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, у зв’язку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.
За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345
Олена Чудінович, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.