У Рівному більше 50 працівників поліції превенції та слідчих Національної поліції пройшли навчання «Ефективна поліція – забезпечення законних виборів», організований Громадянською мережею ОПОРА. Під час тренінгу працівники поліції дізналися, як реагувати на типові порушення під час виборчого процесу, поновили знання про ключові адміністративні та кримінальні правопорушень та ознайомилися з особливостями дня голосування.
Учасники тренінгу обговорили, хто може бути суб’єктом виборчого процесу та розглянули типи виборчих порушень. Основну увагу приділили порушенню правил ведення передвиборної агітації: коли і кому дозволено здійснювати агітацію, як проводити агітацію і де можна розміщувати агітаційну продукцію.
Окрім теоретичних знань, програма передбачала практичну частину: правоохоронці виконували завдання, взяті з практики під час виборчих кампаній, в тому числі, з якими стикалися спостерігачі ОПОРИ. Так, правоохоронці працювали над розв’язком практичних вправ: обговорювали ситуації, визначали чи така ситуація порушує виборче законодавство, якщо так – визначали тип порушення, відповідальність та алгоритм дій як для співробітника превенції, так і для співробітника слідчих органів для подальшого розслідування справи.
«Тренінги передбачають детальний аналіз ключових правопорушень, які можуть виникати під час виборчого процесу; розмежування адміністративних та кримінальних правопорушень; на що варто звертати увагу, коли з’являється інформація про потенційне правопорушення, а також який алгоритм дій слідчих, або співробітників превенцій», – коментує громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Рівненській області Марія Цип’ящук.
За словами тренерки, на початку тренінгу працівники поліції превенції та слідчі розповідали про те, з чим їм доводилось стикатися під час президентської кампанії та де виникали труднощі. І впродовж навчання тренери на реальних прикладах пояснювали, як діяти у схожих ситуаціях під час цієї виборчої кампанії. Зокрема, представники превенції говорили про агітацію без вихідних даних, визначення замовника агітаційної продукції, а слідчі також називали порушення у день виборів: винесення бюлетенів за межі дільниць, фотографування волевиявлення виборців та підробку виборчої документації.
Серед присутніх декілька правоохоронців мали досвід роботи на президентських кампаніях, однак більшість під час виборчого процесу забезпечували охорону виборчих дільниць та публічну безпеку під час проведення виборів. Тому, під час навчання тренери розповіли й про основні відмінності у виборчому законодавстві на президентських та парламентських кампаніях.
«Президентська кампанія була зовсім недавно, однак вибори народних депутатів проводяться по іншому Закону. Тому, відповідно, є інші законодавчі норми. Новизна ж тренінгу у тому, що ми пояснюємо відмінність між Законами «Про вибори президента України» та «Про вибори народних депутатів України», а також на що варто звертати увагу», – пояснює громадський омбудсмен ОПОРИ із захисту виборчих прав у Хмельницькій області Володимир Гарієвський.
Загалом, учасники розібрали приклади порушень у площині кримінальної та адміністративної відповідальності. Передбачається, що тренінги виведуть на новий, більш якісний рівень роботи працівників патрульної поліції та Національної поліції щодо своєчасного та оперативного реагування, належної фіксації та розслідування справ, пов’язаних з виборчими злочинами.
За коментарями звертайтесь:
Андрій Токарський, керівник проекту ОПОРИ «Ефективна поліція – забезпечення законності виборчого процесу»
тел.: 067 913 15 05
e-mail: a.tokarskyj@opora.org.ua
Довідково: Ця ініціатива реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа «ОПОРА» в рамках проекту «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені в цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди уряду Великої Британії.