Держава проводить політику «подвійних стандартів» у житлово-комунальній сфері й не зацікавлена у розвитку конкурентного середовища на ринку управління житлом. Такого висновку дійшла Громадянська мережа ОПОРА у зв’язку з останніми політичними подіями у житловому секторі.
24 травня 2012 року, за пропозицією Президента України, Верховною Радою було відхилено проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єднань співвласників багатоквартирного будинку”. Таким чином, багато нагальних проблем ОСББ залишилися нерозв’язаними.
Станом на 1 червня в Україні створено більше 14 650 ОСББ. Однак, останнім часом, темпи їх розвитку суттєво сповільнилися. Причина в тому, що більше 40% українців не довіряє державній політиці щодо ОСББ. Громадяни переконані, що після створення ОСББ держава залишить їх сам-на-сам зі своїми проблемами.
Зі слів керівника житлово-комунальних проектів Рівненської ОПОРИ Зураба Кантарії, найбільш неврегульованим залишається питання відносин ОСББ з виробниками і постачальниками комунальних послуг та намагання перекласти усі проблеми галузі на плечі ОСББ.
– Рівненські ОСББ найчастіше мають неприємності з газопостачальним підприємством «Рівнегаз», – розповідає представник ОПОРИ. – Мова йде про вимогу укладання договору між ОСББ та газорозподільним підприємством на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, отримання головою правління ОСББ посвідчення відповідального за газове господарство, вимога перевірки димовентиляційних каналів на наявність тяги за рахунок ОСББ та погрожування відключення газу монополістом за невиконання вищевказаних умов, з застосуванням цих загроз на практиці. Усі вище перелічені пункти присутні у стосунках ОСББ та Рівнегазу. Більшість Голів ОСББ підписали типові договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, а ті що не підписали, зараз активно спілкуються з постачальником через прокуратуру, доводячи свою правоту.
У той час, 6 червня Комітет Верховної Ради України з питань містобудування, ЖКГ і регіональної політики рекомендував Верховній Раді прийняти у другому читанні законопроект № 8391 „Про внесення змін до Закону України „Про житлово-комунальні послуги”. Цей документ передбачає, що ринок управління житлом найближчим часом буде монополізовано і поділено між великими олігархічними групами. Зокрема, для багатоквартирних будинків орган місцевого самоврядування без конкурсу буде призначати управителя (керуючу компанію), яка знаходиться у комунальній власності. Після „призначення ” комунальне підприємство буде приватизовано і співвласникам буде нав’язано ціни та умови на житлово-комунальні послуги. При чому, не зрозуміло, яким чином співвласники зможуть змінити управителя. Якщо ж співвласники такого будинку надумають створити ОСББ та обрати форму управління „самозабезпечення ”, то виникне колапс, бо такого варіанту законопроектом № 8391 не передбачено. У будь-якому випадку, за умови прийняття даного закону малий та середній бізнес буде позбавлений можливості створити свої керуючі компанії та повноцінно взяти участь у конкурсі на обслуговування багатоквартирних будинків, які самостійно не визначилися.
Єдиним механізмом захисту від «нав’язування» послуг таких керуючих компаній, а також контролю за їх роботою, може слугувати ОСББ.
Громадянська мережа ОПОРА закликає усі гілки влади виконувати на ділах завдання Загальнодержавної програми реформування і розвитку ЖКГ та Національного плану дій щодо сприяння демонополізації ринку управління житлом:
Верховну Раду України – не підтримати корупційний законопроект № 8391 „Про внесення змін до ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, а Президента – в разі його прийняття застосувати право вето;
Прийняти законопроект „Про внесення зміни до статті 28 ЗУ „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо отримання інформації співвласниками багатоквартирного будинку” (реєстраційний номер 10547), який дозволить спростити процес створення ОСББ.
Мінрегіон – якнайшвидше затвердити своїм Наказом нову редакцію Типового статуту ОСББ (проект якої вже тривалий час розміщена на офіційному сайті Мінрегіону). Завдяки цьому документу вдасться вирішити частину проблемних питань у роботі ОСББ. Зокрема,
– узгодити текст Типового статуту з новим законодавством, що набуло чинності після його затвердження (в першу чергу, Цивільним і Господарським кодексами),
– детально врегулювати питання управління і прийняття спільних рішень в ОСББ – з урахуванням практичного досвіду об’єднань і судової практики, що сформувалася за роки від часу затвердження Типового статуту,
– усунути проблему незаконного стягнення “вступних внесків” за прийняття в члени ОСББ,
– зменшити ризики маніпуляцій з кворумом на загальних (в тому числі “повторних”) зборах,
– унеможливити незаконне відчуження спільного майна співвласників під видом майна ОСББ як юридичної особи.
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА