Енергоефективні рішення для власної оселі та громади: поради Екоклубу
Генератор, павербанк та інвертор потрапили в топ пошукових запитів Google у категорії «Покупки» в Україні. Люди як можуть намагаються справлятися…
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства представило на громадське обговорення проекти законів, розроблені компанією «Бейкер і Маккензі» за фінансової підтримки Міжнародної фінансової корпорації (IFC)
(Проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо особливостей права власності у багатоквартирному будинку», Проект Закону України «Про особливості права власності у багатоквартирному будинку» ).
Участь в обговоренні взяли члени Національної ради з питань створення та діяльності ОСББ при Кабінеті Міністрів України – представники центральних органів влади, місцевого самоврядування, громадськості. Координаційний центр з упровадження економічних реформ при Президентові України представляла заступник керівника Яна Бугрімова, профільний комітет Верховної Ради – народний депутат Дмитро Андрієвський.
За словами Яни Бугрімової, «дані законопроекти мають комплексний характер і вирішують питання відносин власності у всіх багатоквартирних будинках – у тих, в яких створені ОСББ, так і тих, де ОСББ немає. Минулі законопроекти щодо ОСББ (мається на увазі – проекти законів №8474 та №11246 – прим. автора) не пройшли саме через те, що не містили комплексного підходу».
Якщо коротко описати суть пропонованих проектів, то вони містять 85% текстів заветованого законопроекту №8474, а також підготовлено на його заміну і навіть не розглянутого Верховною Радою законопроекту №11246 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ», та процедури прийняття рішень в багатоквартирних будинках без створення ОСББ. Права і обов’язки співвласників усіх багатоквартирних будинків прописуються окремим законом, а також деталізуються у Цивільному кодексі.
Україні вкрай потрібне окреме законодавство, яке врегулює відносини власності у багатоквартирних будинках. До того ж ОПОРА неодноразово наполягала на тому, що співвласники повинні мати можливість прийняття колективних рішень більшістю і без створення юридичної особи –ОСББ, і спроба надати співвласникам таке право – безперечно є позитивним кроком. Однак, презентовані законопроекти, попри ідеологічну підтримку більшості експертів, містить більше запитань, аніж відповідей.
Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА, зокрема, не розуміє позиції Адміністрації Президента: «По-перше, законопроект має шапку «комплексний» – але ж у ньому багатоквартирний будинок «висить у повітрі» -жодного слова про земельну ділянку – прибудинкову територію. По-друге, зовсім не зрозуміла позиція Президента, який спочатку ветує законопроект щодо ОСББ без будь-яких конструктивних пояснень, окрім загальних фраз про неконституційність, а потім підтримує законопроекти, які повторюють ідеї цього законопроекту. Де є гарантії, що навіть при доопрацюванні вже нові законопроекти не будуть спотворені чи заветовані? Адже проблеми, які ми піднімали три роки тому, залишаються без вирішення і з кожним днем лише поглиблюються».
Практики роботи ОСББ занепокоєні тим, що проблеми, які сьогодні існують у відносинах з керуючими компаніями навіть у будинках з ОСББ, після прийняття нових законопроектів, лише поглибляться в кілька разів.
За результатами обговорення розробники погодилися додати до законопроекту визначення, що багатоквартирний будинок є цілісним майновим об’єктом разом із прибудинковою територією, а також провести додаткове обговорення, аби зрозуміти, як працюватиме на практиці запропонована модель без ОСББ. Окрім того, свої зауваження повинні дати провідні наукові установи та інші міністерства і відомства. Очевидно, що «перша скрипка» у подальшій долі проектів законів належить Мін’юсту, який навіть не з’явився на громадське обговорення.
_____________________________