Історія одного ДВК або як виборча комісія Рівного копії протоколів готувала
У Рівному ДВК №561003 під час підсумкового засідання виборча комісія не видала копії протоколів про підрахунок голосів на виборах народних…
Завершився черговий етап кампанії «Активні мешканці – успішна громада». Чотири практичних тренінги у чотирьох громадах Рівненщини та Житомирщини дозволили підвищити знання та навички місцевих жителів щодо проведення публічних консультацій, розвитку підприємництва та роботи у громадському секторі. Так, Громадянська мережа ОПОРА завершила цикл навчання у Козинській сільській, а також Городницькій, Смизькій та Демидівській селищних громадах.
Впродовж жовтня – грудня представники ОПОРИ разом з тренерами активно співпрацювали та підвищували компетенції місцевих жителів об’єднаних громад щодо спроможності ведення власної справи, розуміння ролі місцевого самоврядування та їх основних функцій, а також розвитку стратегічного мислення, як запоруки власного успіху та побудови розвинутої громади.
Основними темами тренінгів cтали:
– Публічні консультації, як запорука впровадження важливих для громади рішень;
– Туристична привабливість громад;
– Найкраща справа – власна робота;
– Розвиток місцевого самоврядування.
Про громадську участь та публічні консультації розповідав тренер з проведення публічних консультацій Громадянської мережі ОПОРА Михайло Балик. Зокрема, він наголошував на перевагах залучення громадян, засобах, методах та інструментах публічних консультацій. Спільно з учасниками обговорювали мету і теми можливих консультацій, визначали учасників консультацій, а також розбирали, як подолати бар’єри залучення громадян до процесів прийняття рішень.
«В першу чергу, використання інструментів публічних консультацій допоможе врахувати думки різних верств населення при прийнятті певного рішення. Це можливість мешканцям брати участь у вирішені питань, які їх стосуються. Завдяки інструментам участі громадяни залучаються до обговорень, можуть висловлювати свої думки і ухвалювати спільні рішення в питаннях, що стосуються їхньої громади. Також це допомагає уникати конфліктних ситуацій в громаді. Іншими словами, з боку влади – це можливість дарувати громадянам ті подарунки, які вони самі обрали», – акцентував Михайло Балик.
Важливість ведення власної справи та започаткування власного бізнесу аргументував підприємець Юрій Пасочник. Під час свого виступу експерт детально описував три важливих бізнес-складових: економічний контекст (звідки беруться гроші?), хто такий підприємець (чи кожен може стати підприємцем?) та коли створювати власну справу (в якому віці варто починати? які умови необхідні для створення власної справи? який досвід потрібно мати?). Крім цього, разом з учасниками обговорювали:
– Ідею власного бізнесу: способи пошуку ідей для бізнесу, оцінку життєздатності ідеї та методи тестування бізнес-ідей;
– Ресурси: де можна отримати інвестиції для розвитку справи, чи варто брати кредит та чи варто брати гроші у родичів та друзів;
– Власна справа чи в партнерстві: переваги та недоліки обох варіантів, розподіл ролей та «долі», команда з друзів чи професіоналів;
– Наймані працівники: кого і коли наймати, де шукати, скільки платити та як формалізувати відносини;
– Маркетинг: дослідження чи інтуїція, розвиток продукту чи «розвиток» клієнта, бренд;
– Ціноутворення: оцінка вартості товару/послуги, конкуренція ціною;
– Формалізація бізнесу: вибір найбільш вигідних методів легалізації та системи оподаткування;
– Програми підтримки бізнесу
«Високий рівень підприємницької активності – це той елемент, без якого не може стало розвиватись жодна громада. Він призводить не лише до збільшення рівня зростання місцевого бюджету, створення робочих місць, підвищення рівня життя мешканців громади. Він також породжує соціальні та ментальні зміни, формує середній клас, дозволяє людині відчути себе господарем своєї долі, перестати бути залежним від влади чи роботодавця», – наголосив Юрій Пасочник.
Про розвиток місцевого самоврядування, функції та обов’язки посадовців та депутатів розповів експерт Інституту політичної освіти Володимир Феськов. Також тренер акцентував на важливості та формах взаємодії влади з громадянами та громадськими активістами.
«Важко уявити громаду, яка хоче нової якості життя і, при цьому, не задумується над питаннями власного розвитку: в тому числі, розвитку стилю та підходів роботи органу місцевого самоврядування. Говорити про те, як може виглядати цей розвиток, в чому він полягає, яким повинен бути результат – потрібно і важливо. Більше того, ця розмова повинна бути не лише з керівництвом та працівниками органів місцевого самоврядування. До діалогу повинна бути залучена громадськість, заради якої все, власне, і робиться; ті, кому завтра отримувати послуги. Спільний пошук рішень веде до спільної відповідальності за громаду та її майбутнє, і, найважливіше, – що своїми тренінгами ми почали цю важку, але надзвичайно важливу роботу», – додав Володимир Феськов.
Експерт Юрій Ойцюсь разом з представниками громад обговорювали їх туристичну привабливість, створення власної «фішки» (продукту громади) та спільно встановлювали, як варто позиціонувати громади. Значна увага приділялась темі видів туризму, які можна застосовувати у громадах (створення веломаршрутів, проведення фестивалів, сімейний туризм тощо). Крім цього, разом з учасниками обговорювали способи заробітку для громади, орієнтуючись на її туристичну привабливість.
Наступним кроком в рамках кампанії «Активні мешканці – успішна громада» буде спільна робота мешканців, місцевої влади та бізнесу над Дорожньою картою розвитку громади. Дорожня карта стане вказівником для розвитку громади у синергії усіх трьох секторів. Відтак, у кожній з чотирьох громад будуть проведені робочі зустрічі для напрацювання документу та залучення до цього процесу усіх зацікавлених сторін.
За коментарями звертайтеся:
Андрій Токарський,
Громадянська мережа ОПОРА,
тел.: 063 617 9693
e-mail: rivne@opora.org.ua
Створення цієї публікації стало можливим завдяки фінансовій підтримці Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Розробка методології для впровадження Дорожньої карти новими громадами через залучення мешканців», який виконує Рівненська обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА». Погляди, висловлені в цій публікації, належать авторам і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.