Ігор Квачун: «Час, життя, а також ціни змушують нас заощаджувати»

Дата: 12.05.2015

КвачунСьогодні практично у всіх ЗМІ обговорюється тема енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії. Воно й не дивно, адже, останнє підвищення вартості комунальних послуг відчутно вдарило по кишенях українців. І, поки на загальнодержавному рівні посадовці намагаються вирішувати стратегічні питання, представники Громадянської мережі ОПОРА дізналися у здолбунівського новатора Ігоря Квачуна як практично заощаджувати на комунальних послугах.

 

 

Пане Ігорю, Ви вже доволі відома в області людина. Про Вас неодноразово писала місцева преса, як про новатора, який самостійно встановив на своєму будинку вітрову станцію. Розкажіть, будь ласка, що підштовхнуло Вас на цей вчинок?

Час, життя, а також ціни змушують нас заощаджувати. У зв’язку зі складною економічною ситуацією, з підняттям тарифів на електроениергію довелося задуматися над шляхами економії коштів.

Розкажіть детальніше про свою вітрову станцію. Як вона працює, з якими проблемами Ви зіткнулись?

Перш за все, хочу акцентувати увагу на тому, що ця вітрова станція наразі є експериментальним зразком і, нажаль, поки практичної користі з неї не багато. Принцип роботи дуже простий. Спершу заряджається акумуляторна батарея, на ній накопичується заряд і через перетворювач йде до споживача.Однак, через низьку потужність акумулятора поки не вдається накопичити достатньо енергії. На прикладі квартири, щоб забезпечити її альтернативною електроенергією вітряк повинен видавати хоча б 600 Вт. Наразі немає й 220. Також проблемою є те, що даний тип генератора розрахований на сильні вітри, яких поки не було. За моїми розрахунками, для отримання достатньої енергії необхідно, щоб швидкість обертання крил вітряка досягала 250-400 обертів за 1 хвилину. Тобто, швидкість вітру має сягати 12 метрів на секунду та більше.

Квачун

Чи є можливість найближчим часом вирішити ці проблеми ?

Можна встановлювати дві і більше вітрових станцій, зібрати схему. Мій будинок має п’ять під’їздів. Відтак, по одному приладу на під’їзд вистачить, щоб не створювати дискомфорт шумом і тінню для мешканців. Або ж, можна встановити сонячні батареї на весь будинок, які допоможуть значно заощаджувати.

Скільки часу та коштів Ви витратили на те, щоб створити вітрову станцію?

Загалом, всього було витрачено майже рік, оскільки постійно бракувало часу. Основні витрати пов’язані з купівлею магнітів. Магніти досить дорогі. По старих цінах це приблизно 500-700 гривень, а зараз, мабуть, дорожче. Проте, вже зараз розумію, що потрібно було використовувати потужніші магніти.

Як Ви гадаєте, які перспективи запровадження джерел альтернативної енергії загалом та вітрових станції зокрема на Рівненщині?

Якщо буде діяти певна програма на державному рівні, то, звичайно. Я б радив уже встановлювати  енергозберігаючі установки. Також можливий варіант об’єднань ОСББ, які б допомогли заощаджувати енергетичні ресурси. Проте, мешканці повинні знати у що вкладають свої кошти. Тому, важливим є використання аналогічних пристроїв, адже в майбутньому, думаю, перспектива за альтернативними джерелами енергії.

Окрім встановлення вітрової станції, які ще енергозберігаючі технології Ви використовуєте у побуті?

У мене в квартирі встановленні лічильники та світлодіодні лампи, які споживають вдвічі менше енергії, аніж лампи розжарювання. Такі лампи дорого коштують, але їх вартість повністю окуповується, якщо немає перепадів у мережі. Світлодіодні лампи використовують всього 10 Вт. У кожній з 3 кімнат у мене встановлена така лампа. Загалом споживається 30 Вт. Для порівняння, лампи розжарювання використовують 100 Вт і в сумі отримаємо 300 Вт. Результат очевидний. Тому, зауважу, що економити можна на всьому.

Заощаджувати треба, перш за все, на простих речах. Наприклад, коли ви захотіли вранці чаю, не потрібно наливати повний чайник. На нагрівання 1,5 літра витрачається значно більше електроенергії, ніж на пів літри. Підігріли менше води, і вже економія. Щодо того, як збільшити тепловіддачу, то необхідно встановлювати за батареями теплозахисні екрани або фольгу, що відбиватимуть тепло, яке повертається назад у приміщення, а не гріє стіни.

Воду можна економити використовуючи сенсорні насадки на кран. Вони допомагають розпилювати воду та діють автоматично. В момент, коли ви підносите руки до крану, він працює, а коли  ж забираєте – вимикається. Здається, це маленькі нюанси, проте вони реально працюють і допомагають заощаджувати.

Місцевий координатор житлово-комунальних програм 
Громадянської мережі ОПОРА
Ірина Кантарія