Публічні консультації – крок до успіху громади

Дата: 29.11.2019

28 листопада у Палаці культури імені Лесі Українки у місті Вараш відбувалась підсумкова конференція в рамках публічних консультацій щодо Антикорупційної програми Вараської міської ради. Консультації відбувались впродовж вересня – листопада 2019 року. Їх метою було дізнатись рівень довіри до органів місцевого самоврядування, визначити, які корупційні ризики вбачають мешканці у роботі міської ради та пояснити мешканцям міста важливість прийняття Антикорупційної програми.

19-вересня відбулась перша зустріч, на якій представники ОПОРИ та Вараської міської ради обговорили та затвердили план консультацій, який передбачав проведення навчальних тренінгів, анкетування мешканців через онлайн та паперову форму, організацію мобільно-консультаційного пункту та на завершення – проведення підсумкової конференції. Після консультацій передбачалось прийняття Програми та Положення «Про публічні консультації у місті Вараш».

Розпочались консультації з навчальних тренінгів щодо особливостей інструментів участі. Посадовці та мешканці міста вчилися налагоджувати ефективний діалог, використовуючи партисипаторні інструменти. Завдання, яке стояло перед тренерами – пояснити важливість співпраці мешканців та влади на рівні партнерства. Відійти від позицій та власних інтересів, щоб зрозуміти важливість чути один одного та досягати консенсусу заради спільного блага. Перша група, яка брала участь у тренінгу – представники виконкому та депутатів Вараської міської ради. З цією аудиторією ми обговорили основні переваги для влади від процесу консультування, а це – зростання задоволеності населення діями місцевого самоврядування, відновлення довіри і, як наслідок, уникнення конфліктів. Натомість, на тренінгу з мешканцями обговорювали, чому так важливо бути готовим взяти відповідальність за свою громаду і спільно працювати задля позитивних змін. Жваву дискусію викликали практичні вправи, які показали, як інколи важко поступитися власними інтересами задля загального блага і якщо не буде консенсусу, то в результаті всі залишаються в програші. Тренери пояснили, що Прийняття Положення «Про публічні консультації у Вараській громаді» сприятиме відкритому процесу діалогу між міською радою, її посадовими особами та мешканцями.

Окрім цього, для представників міської ради було проведено навчання, щодо особливостей антикорупційного законодавства та Антикорупційної програми. Тренер спільно з посадовцями напрацював рекомендації до покращення програми, які полягають у детальному описі положень щодо захисту викривачів корупції, а також встановлення квоти, за якою обиратимуть членів до комісії з оцінки корупційних ризиків.

Не меш важливим етапом консультацій було проведення анкетування мешканців щодо вдосконалення Антикорупційної програми. Його завданням було дізнатись у мешканців рівень довіри до органів місцевого самоврядування, визначити які корупційні ризики вбачаються у діяльності міської ради. Також жителі громади мали можливість висловити свою думку щодо того, яким чином повинна формуватись комісія з оцінки корупційних ризиків та показати рівень довіри до різних методів перевірки посадовців Вараської міської ради. Для цього представники ОПОРИ та Вараської міської ради розробили паперову та онлайн анкету, з якою можна ознайомитись за посиланням.

Завершенням консультацій було проведення підсумкової конференції, яка відбувалась у Палаці культури ім. Лесі Українки. Враховуючи унікальність Антикорупційної програми, яка має на меті запровадження перевірки посадовців на поліграфі, спікерами конференції стали експерти Національної академії внутрішніх справ, Східноєвропейського центру кадрової безпеки, Колегії поліграфологів України, Дирекції із запобігання та протидії корупції ДП НАЕК «Енергоатом», які розповіли про особливості використання поліграфу, його позитивні та негативні наслідки. Зокрема, Ігор Усіков, Генеральний директор Східноєвропейського центру кадрової безпеки та член координаційної ради Спілки поліграфологів України наголосив, що на результати перевірки впливає ряд чинників, і зокрема, психічне здоров’я людини, яка проходить поліграф. Не менш важливим є і кваліфікація поліграфолога.

Також на конференції були презентовані результати анкетування мешканців. Містяни показали невисокий рівень довіри до органів місцевого самоврядування, найбільшими корупційними ризиками вважають земельні питання, надання премії посадовцям та надання переваг для окремих суб’єктів підприємницької діяльності. Щодо методів перевірки, то мешканці Вараша найбільше довіряють поліграфу та внутрішній перевірці. Окрім цього, вважають, що до комісії з оцінки корупційних ризиків обов’язково повинні входити представники громадських організацій та мешканці міста. Детальніше з результатами можна дізнатись за посиланням.

Провести консультації у місті Вараш стало можливо завдяки проекту «Публічні консультації – крок до успіху громади», який реалізовувався Рівненською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» за сприяння Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Рівненської обласної державної адміністрації.

За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, Громадянська мережа “ОПОРА”
тел.: 0938338345
e-mail: m.balyk@opora.org.ua