Результати круглого столу на тему “Механізми залучення мешканців Рівного до управління своїми будинками”

Дата: 21.02.2012

Kstil oporaСьогодні, 21 лютого відбувся круглий стіл на тему «Механізми залучення мешканців Рівного до управління своїми будинками». Участь у заході взяли представники громадських організацій, депутати та влада.

Присутні обговорили проект положення Рівненської міської ради «Про взаємодію житлово-комунального підприємства та старшого по будинку».
Нагадаємо, що з лютого у Рівному діють побудинкові тарифи за комунальні послуги. Щоб налагодити контроль за їх наданням та якістю і забезпечити зв’язок між ЖЕКом та мешканцями будинків міська влада вирішила 

запровадити в Рівному посаду «старшого по будинку», який буде виконувати функції посередника. Проект відповідного документу активно готується до прийняття. Його вже встигли обговорити на громадських слуханнях, а сьогодні переглянули у вузькому колі експертів. Найбільше присутніх на заході цікавило питання, як донести до мешканців інформацію про нововведення, як обирати старшого по будинку та чи варто надавати йому пільги при оплаті комунальних послуг.

З цього приводу співорганізатор заходу, представник Громадянської мережі ОПОРА Андрій Токарський запропонував інформувати населення на квитанціях про оплату комунальних послуг.

Співавтор проекту положення Сергій Пінчук повідомив, що на даний момент головними питаннями є процедура обрання старшого по будинку та його мотивація. На даний момент у документі закладено обрання старшого на загальних зборах голосами не менше ніж 51% від квартир будинку. Якщо будинок має 8 чи більше під’їздів, обрання може відбуватися шляхом проведення конференції представників під’їздів.

На думку секретаря міської ради Андрія Грещука, такий  механізм є недієвим, адже його практично неможливо втілити в життя через пасивність громадян. Він запропонував, щоб обрання старшого відбувалося у два етапи. На першому, голосування відбувається на загальних зборах. Якщо не вдалося зібрати більше 51% голосів, проводиться конференція представників під’їздів.

Не вірить у можливість зібрати більше половини мешканців на обрання старшого і керівник ЖКП «Сонячне» Олександр Сахнюк. Він переконаний, що більшість громадян не долучаться до цього процесу. Зі слів комунальника, швидше за все, старшими по будинках стануть ті з мешканців, які зараз хоч якось долучаються до процесу управління власністю. До авторів положення він звернувся з проханням не створювати бюрократичних систем обрання представників.

Цікавим питанням дискусії була тема преміювання старших по будинках. В проекті положення передбачено надання їм диференційованої муніципальної пільги на оплату житлово-комунальних послуг. У мали будинках її розмір складатиме 40%, а у великих – сягатиме 80% від розміру оплати.

На думку учасників круглого столу, надання таких пільг має заохотити старших по будинку якісно виконувати свої обов’язки і стане їх компенсацією за витрачений час і зусилля.

Цікаву ідею з цього приводу запропонував громадський діяч Зураб Кантарія. Він переконаний, що пільги є неефективним інструментом. На його думку, старший по будинку працюватиме значно краще, якщо йому дати відсоток від зекономлених коштів.

– Якщо він ретельно стежитиме за якістю наданих послуг і вчасно оформлятиме акти претензії для перерахунку вартості за ненадані, то зможе зекономити значну суму коштів, – каже Зураб. – Щоб заохотити старшого по будинку якісно виконувати свої обов’язки можна дати йому відсоток від цих зекономлених коштів. Такий принцип працює в багатьох країнах і він на практиці довів свою ефективність.

Прес-центр
Громадянська  мережа ОПОРА
тел. 430718