У п’ятницю, 26 лютого Рада реформ Рівного презентувала результати шести публічних консультацій, які відбувалися у місті в рамках кампанії #Дій_для_Рівного. Представники коаліції розповіли про діалог влади і громади, які напрацювання вдалося зробити, над чим ще варто попрацювати.
«Є механізм, який дозволяє не просто обговорити ту чи іншу проблему і залишити її результат на папері, але й донести таку позицію громадськості для влади – це публічні консультації. Цим механізмом потрібно ефективно користуватися задля розвитку міста», – зазначив керівник координаційної ради коаліції Андрій Токарський.
Під час заходу експерти Ради реформ Рівного розповіли, яким чином відбували публічні консультації, ініційовані членами коаліції та партнерськими організаціями щодо:
- розвитку зелених коридорів міста,
- удосконалення положення про міський конкурс проєктів для громадських організацій,
- цифрової трансформації міста,
- реформування локальної медицини,
- налагодження поводження з твердими побутовими відходами,
- прозорості та публічності у роботі комунальних підприємств міста.
Консультації тривали два місяці, залежно від тематики обиралася і форма консультацій. Так, рівняни мали змогу розповісти свої думки заповнивши онлайн-анкети, долучитися до круглих столів, воркшопів. Також в рамках консультацій було проведено тренінги та експертні зустрічі.
Про результати публічних консультацій щодо розвитку зелених коридорів (Зеленої стежки Рівного) розповіла депутатка Рівнеради Оксана Майборода, яка вже декілька років сприяє міському озелененню та була активно залучена до процесу консультацій:
«Публічна консультація надала поштовх для актуалізації розвитку зелених коридорів (Зеленої стежи) Рівного. Наразі визначено, які зміни необхідно внести до програми з озеленення та створено робочу групу за участі спеціалістів, яка займатиметься розробкою концепції розвитку зелених зон, що включатиме Зелену стежку. Проект цього документу буде оприлюднено для публічного обговорення і затверджено міською владою. Після чого перейдемо до поетапного втілення. Це тривалий процес, але в результаті місто за 10-15 років буде дійсно зеленим, з розвиненою сталою мобільністю, адаптоване до зміни клімату, з чистим довкіллям та зручною інфраструктурою для рекреації. Хто бажає отримувати інформацію та долучитися до цієї кампанії, запрошуємо заповнювати анкету».
Ірина Стасюк, яка координувала консультації щодо розвитку молодіжної політики, зазначила, що в результаті опитувань рівнян, воркшопів і активного залучення до процесу студентського самоврядування, експертів з інших міст, представників громадського сектору вдалося напрацювати конкретні пропозиції для вдосконалення Положення про міський конкурс проєктів для громадських організацій. Серед них – проведення широкої інформаційно-промоційної кампанії, спрощення та приведення до вимог часу Положення, в тому числі і передбачити можливість подання проєктів онлайн, що стало особливо актуальним у зв’язку із карантином. Також вона наголосила, що важливо забезпечити надання консультаційної підтримки для організацій на етапі підготовки проєкту та менторського супроводу під час його реалізації. Тож наступний крок – це внесення змін до Положення і продовження роботи щодо розвитку молодіжної політики, а саме – напрацювання Положення про молодіжну раду при міськраді для максимального залучення молоді.
Цифрова трансформація міста – ще один із важливих напрямків співпраці громади і влади. Опитування рівнян в рамках консультацій показало, що 98,4% респондентів бажають отримувати міські послуги онлайн, отже запит зі сторони суспільства точно на часі. Михайло Балик, який координував ці консультації, зауважив, що робота в напрямку розробки Програми цифрової трансформації буде продовжуватися. Наразі розпорядження міського голови Рівного створено робочу групу щодо цифрової трансформації, призначено відповідальних за цей процес осіб у структурних підрозділах ради і відбувається аудит – матеріально-технічного забезпечення, відкритих даних, електронних сервісів, які функціонують в місті. Тож можна зазначити, що консультації допомогли запустити позитивні зміни щодо комунікації влади та громади і згодом рівняни зможуть це відчути.
Прозорість комунальних підприємств міста має стати нормою, а міська рада має сприяти цьому – такий висновок публічних консультацій щодо підвищення ефективності роботи комунальних підприємств міста. В ході консультацій за домовленістю зацікавлених сторін вирішили створити депутатську групу (комісію) з цією метою. Група визначить, у яких комунальних підприємствах потрібно провести зовнішній незалежний аудит ефективності діяльності, щодо яких комунальних підприємств варто прийняти рішення про ліквідацію або реорганізацію, які окреслити цілі та показники ефективності роботи комунальних підприємств міста. Також в рамках консультацій було розроблено рекомендації щодо підвищення публічності та прозорості комунальних підприємств на основі проведеного моніторингу їх діяльності.
Євген Новицький презентував результати публічних консультацій щодо реформування локальної медицини. Він зазначив: «Як показало опитування, найбільш затребуваними серед рівнян є такі напрямки спеціалізованих медичних послуг, які на сьогоднішній день надаються недостатньо ефективно: раннє втручання при наданні допомоги дітям з розладами аутичного спектру (РАС); паліативна допомога; комплексна медична допомога пацієнтам, які хворіють на муковісцидоз. У ході круглого столу за результатами проведеного опитування усіма його учасниками було визнано, що Рівне відчуває потребу в створенні спеціалізованих медичних центрів щодо раннього втручання та муковісцидозу, а також щодо ряду медичних нозологій, які дозволили б не лише надавати необхідні послуги пацієнтам-рівнянам, але також залучати пацієнтів зі всієї Рівненської області та з інших областей. Тобто, створення таких спеціалізованих центрів одночасно дозволяє перетворити нерентабельні комунальні підприємства в прибуткові, а також задовольнити нагальні потреби рівнян в тих видах лікування, які зараз в місті або відсутні, або реалізуються на неналежному рівні. В результаті консультацій були визначені конкретні медичні установи, на базі яких є сенс створювати й розвивати зазначені види медичної допомоги. Депутати міської ради (яка є власником медичних закладів, що мають статус комунальних підприємств) і заступник міського голови з питань медицини та соціального захисту погодились з визначеними пропозиціями.
Публічні консультації щодо налагодження системної роботи з відходами показали, що сміттєвій реформі у Рівному бути. Опитування рівнян, обговорення цього процесу із спеціалістами та зацікавленими дозволило досягнути домовленості між депутатами та громадою про спільну підготовку та подальше доопрацювання комплексної програми поводження із відходами.
Поліна Полюхович, яка координувала цей процес зазначила: «Головним досягненням публічних консультацій по сміттєвій реформі є визначення напрямку та подальших кроків запровадження роздільного збирання відходів. А саме: це рішення про впровадження комплексної програми поводження зі сміттям. Остання має визначити оптимальні напрямки інформаційної кампанії, інфраструктури роздільного збирання, логістики, оптимальні варіанти співпраці з підприємствами міста з питань переробки. Також має бути вирішене питання збору та утилізації небезпечних відходів».
Міський голова Олександр Третяк підсумував, що публічні консультації є позитивним досвідом для нашого міста: «Мені імпонує те, що ми спільно діємо – громада і влада. Взагалі, це стиль і філософія мого життя – діяти». І додав: «З допомогою громадськості шляхом публічних консультацій можна пришвидшувати зміни у місті».
Публічні консультації – це новий досвід як для влади Рівного, так і громадськості. Для того, щоб цей процес став системною практикою у місті, варто проаналізувати, як він був організований цього разу, що потрібно покращити і врахувати у майбутньому, а що варто активно використовувати і в подальшому.
Презентація проводиться Коаліцією громадських об’єднань та ініціатив «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст презентації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
За детальнішою інформацією звертайтеся:
Андрій Токарський, керівник проєкту «План дій для Рівного»
тел.: 0636179693
e-mail: rada.reform.rivne@gmail.com