Тетяна Бойко: «Існує три опції, які можуть посилювати Держпрограму з енергоефективності на місцевому рівні»

Дата: 07.04.2016

770x420 01 04 16 06 21d

У Києві відбулася Друга щорічна конференція з демократичного врядування. В ході конференції зроблено акцент на підвищенні спроможності місцевих громад до ефективного господарювання. Зокрема, в тематичному блоці «Енергоефективність – в напрямку безпеки та інституційної довіри» взяли участь координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко та голова Київського офісу Асоціації енергоефективних міст України Святослав Павлюк.

 

Експерти акцентували на можливостях місцевої влади стимулювати зниження рівня енергоспоживання в містах.

“78 % міст в Україні не мають структури енергоменеджменту

Так, Святослав Павлюк підкреслив, що міста споживають понад 70 % енергетичних ресурсів, і водночас не мають адекватних адміністративних організацій для управління своїм енергоспоживанням. Експерт також наголосив на основних проблемах контролю рівня енергоспоживання на рівні міст:  «Є дуже високий рівень втрат енергоресурсів – відповідно з цим і пов’язане високе споживання, що тягне за собою значні суми в платіжках. Існуюча система тарифоутворення непрозора, а система субсидування призводить до ілюзії дешевих енергоресурсів і демотивує людей економити. Наступними проблемами є невідома кількість організованих власників житла, відсутність повного обліку ресурсів, що призводить до неможливості адекватного планування та до корупції», – зазначив Святослав Павлюк.

Також експерт наголосив, що 78 % міст в Україні не мають структури енергоменеджменту. Тоді як досвід Долини, Жовкви та Львова доводить повну окупність діяльності енергоменеджерів для міського бюджету.

Тетяна Бойко докладно зупинилась на важливості появи відповідальних співвласників багатоквартирних будинків для зниження рівня енергоспоживання у житловому фонді. Разом із тим, експерт наголосила на потребі підтримки ініціатив ОСББ щодо енергомодернізації багатоквартирників з боку місцевої влади, поставивши у приклад відповідну місцеву програму, що реалізовується в Луцьку.

«Зараз впроваджується Державна програма з енергоефективності – держава компенсує для ОСББ 40 % тіла кредиту, взятого на енергоефективні матеріали та обладнання. Таку програму зі свого боку підтримують і представники місцевої влади окремих міст і регіонів. Взагалі існує три опції, які можуть посилювати Держпрограму з енергоефективності на місцевому рівні: це відшкодовування тіла кредитів, відшкодування відсоткової ставки, як це, зокрема, робиться у Луцьку, або ж процедура співфінансування, яка також упроваджується в деяких містах, до прикладу, у Києві. Тільки при взаємному підсиленні державної та місцевих програм з енергоефективності співвласники мали би достатньо мотивації активно до них долучатися», – переконана Тетяна Бойко.

_________________________
Прес-служба 
Громадянської мережі ОПОРА