«На даний час у наших партнерів з’явились певні додаткові питання до України. Але я переконаний, що після нинішніх парламентських виборів усі перестороги зникнуть і шлях до повноцінної Асоціації України і ЄС буде пройдений до кінця.» (Віктор Янукович. 14 вересня 2012 року)
Заява глави держави про асоціацію України та ЄС не витримала перевірки часом. Неповних пів року роботи нового парламенту показали, що влада цілеспрямовано перешкоджає євроінтеграції країни. Останній приклад – 10 квітня, через відсутність кворуму, не відбулося планове засідання комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції. 9 з 16 народних обранців проігнорували зустріч з Головою Представництва ЄС в Україні та послом Великобританії, які зібралися обговорити шляхи інформування громадськості щодо переваг підписання угоди про асоціацію. Більшість відсутніх є представниками партії влади. Депутати Віктор Тихонов, Микола Дмитрук та В’ячеслав Задорожній повідомили голову комітету, що на час проведення переговорів з представниками ЄС вони працюватимуть в своїх округах, що суперечить плану роботи Верховної Ради. Депутат від Партії регіонів Юлія Льовочкіна та позафракційний Віктор Балога взагалі не пояснили причин своєї відсутності.
Зі слів голови комітету Григорія Немирі, представники Партії регіонів не вперше саботують засідання комітету. Через відсутність кворуму не відбулося 2 з 3 засідань у березні та зірване засідання у квітні. В комітеті накопичилося понад 100 законопроектів, які стосуються питань сумісності українського законодавства з законодавством Європейського Союзу. В той же час, представники Євросоюзу чекають від України реальних кроків. Так, на думку посла Великобританії Саймона Сміта, владі необхідно приділити більше уваги інформуванню громадськості про конкретні переваги євроінтеграції.
– Угода про асоціацію принесе величезні переваги для України, – каже Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні. – Тому, потрібно говорити не про загальні речі, а про покращення стану охорони довкілля, про поліпшення інвестиційного клімату, створення нових можливостей для українських компаній та побудову судової системи, якій довірятимуть громадяни.
На думку Голови Представництва ЄС в Україні Яна Томбінські, провідну роль у цьому процесі мав би відігравати Комітет з питань європейської інтеграції. Однак, очевидно, що саботаж депутатами партії влади роботи комітету не сприятиме асоціації України і ЄС.
Роман Мартин
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА