На позачергових виборах Президента України, які відбудуться 25 травня 2014 року, функціонуватимуть 213 окружних виборчих комісій на всій материковій Україні. Центральна виборча комісія, яка наділена повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів, визнала неможливість утворення ОВК з виборів Президента 12 територіальних виборчих округів на території АР Крим та м. Севастополь.
Жодним з кандидатів не було подано кандидатури до складу ОВК на окупованих територіях. Окружним виборчим комісіям підпорядковуються дільничні виборчі комісії, власне на яких відбувається голосування виборцями. На виборах Президента 2014 року сформовано 33 000 ДВК.
Центральна виборча комісія протягом виборчого процесу, згідно зі ст. 25 Закону України “Про вибори Президента”, реєструє кандидатів на пост Президента або відмовляє їм у реєстрації у разі, якщо подані ними документи не відповідають вимогам або не внесено грошову заставу у розмірі 2,5 млн; довірених осіб кандидатів; міжнародних спостерігачів, а також надає дозвіл українським спостерігачам на виборах. ЦВК є відповідальною за дотримання законодавства на території всієї України, здійснює контроль за використання коштів, формує окружні виборчі комісії, навчає на консультує в роботі членів ОВК, а в разі бездіяльності – перебирає на себе їхні функції.
Окружні виборчі комісії, згідно зі ст. 25 Закону України “Про вибори Президента України”, контролюють дотримання законодавства в межах округу, реєструють українських спотсерігачів, є відповідальними за використання коштів, формують дільничні виборчі комісії та консультують їх, передають виборчі бюлетені в ДВК, а в разі бездіяльності дільничних комісій перебирають на себе їхні функції. ОВК встановлюють результати підрахунку голосів у межах округу. Сам підрахунок здійснює ДВК. ОВК може здійснити повторний підрахунок голосів у разі наявності акта або письмової заяви про порушення закону під час транспортування виборчої документації (ч.9,11 ст.82 ЗУ «Про вибори Президента України»).
Весь процес голосування на дільниці для виборців забезпечує дільнична виборча комісія. Вона зобов’язана надіслати громадянам іменні запрошення, проінформувати їх про місцезнаходження приміщення для голосування, провести підрахунок голосів, поданих на виборчій дільниці, скласти протокол про підсумки голосування та надіслати його до відповідної окружної виборчої комісії.
У день голосування ЦВК розглядає скарги щодо порушень та реагує на дії/бездіяльність ОВК.
У свою чергу ОВК в день голосування розглядає скарги щодо порушень та реагує на дії/бездіяльність ДВК. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення закону під час транспортування виборчої документації ОВК може здійснити повторний підрахунок голосів (ч.9,11 ст.82 ЗУ «Про вибори Президента України»).
Дільничні виборчі комісії у день голосування відповідають за встановлення особи виборця та його наявності у списку, видачу бюлетенів, контроль за проходження виборців у кабіни для таємного голосування, контроль за скриньками, організацію голосування за місцем перебування та за контроль входу та виходу з приміщення.
Після голосування виборцями ДВК встановлює результати на виборчій дільниці, ОВК – в окрузі, а також може ухвалити рішення про потворний підрахунок голосів. ЦВК встановлює результати виборів у цілому та припиняє повноваження ОВК і ДВК.
____________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА