Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили передвиборчу кампанію кандидатів на пост Президента України в усіх 213 територіальних виборчих округах. Наразі ключовим фактором дестабілізації виборчого процесу залишаються озброєні сепаратистські виступи в Донецькій та Луганській областях.Системні дії незаконних формувань можуть призвести до зриву голосування у половині територіальних громад цих регіонів. В інших областях не зафіксовано конфліктів чи порушень, які зможуть перешкоджати вільному волевиявленню громадян.
За результатами спостереження, найбільш масштабні передвиборчі кампанії провели кандидати на пост Президента України Петро Порошенко (1 місце за рівнем активності), Юлія Тимошенко (2 місце), Анатолій Гриценко (3 місце), Олег Тягнибок (4 місце), Олег Ляшко (5 місце). Цей рейтинг відображає охоплення кандидатами виборчих округів агітаційною діяльністю та характеризує масштабність передвиборчої кампанії кожного претендента на пост глави держави.
За результатами моніторингу ОПОРИ найпоширенішим видом передвиборчої агітації на позачергових виборах Президента України стала медійна (публікації, повідомлення, виступи, сюжети в місцевих ЗМІ). У цьому сегменті агітації перше місце займає Юлія Тимошенко. Другою за популярністю є зовнішня реклама, де найактивніше відзначився Петро Порошенко. Пряма робота із виборцем (кампанія «від дверей до дверей», збір підписів, листування, зустрічі) найменше проводилася на цих виборах усіма кандидатами. Вулична агітація (мітинги, походи, демонстрації, пікети; робота в наметах; розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів; концерти, вистави, спортивні змагання, демонстрація фільмів тощо) займає третю позицію, яку найбільше застосовувала Юлія Тимошенко.
Найбільш потужні мережі виборчих штабів у виборчих округах розгорнули Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок, Олег Ляшко. Майже не мають своїх постійно діючих організаційних структур в округах Андрій Гриненко, Володимир Саранов, Василь Цушко, Вадим Рабінович, Ренат Кузьмін.
З активізацією агітаційних заходів на фінальному етапі виборчої кампанії, почастішали випадки незаконної агітації та інших зловживань з боку кандидатів. Спостерігачі фіксують майже у всіх регіонах України сплеск «брудної агітації» (друкованих матеріалів і контенту в соціальних мережах), об’єктами якої насамперед є Юлія Тимошенко та Петро Порошенко. Типовими стали випадки розповсюдження агітаційної продукції без вихідних даних та розміщення її у заборонених Законом місцях. Фактично масовими є випадки поширення так званої «джинси» – політичної реклами в друкованих ЗМІ без відповідного маркування й під виглядом новинних матеріалів.
Вперше за усі роки Незалежності України держава зіштовхнулася із настільки масштабною протидією вільному волевиявленню громадян. Визнані Генеральною прокуратурою терористичними організації «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» вчиняють злочини проти виборчих прав громадян. Мішенню терористів стали члени виборчих комісій, приміщення, майно та обладнання відповідних комісій. У зв’язку із інтенсивним пересуванням терористичних груп по території цих областей, на поточний момент складно адекватно оцінити кількість виборців, які можуть бути позбавлені права голосу.
Окружні виборчі комісії в цілому якісно виконали покладені на них обов’язки, однак найбільші труднощі і окремі порушення мали місце на етапі утворення ДВК і в ході внесення змін до їхнього персонального складу. Ситуація ускладнювалася тим, що в складі самих ОВК тривав процес масових ротацій.Станом на 20 травня було оновлено більш ніж на третину (36 %) складу ОВК. Значна часта членів комісій від деяких кандидатів, які де-факто припинили участь у виборчій кампанії (зокрема Петро Симоненко), на практиці саботують роботу виборчих комісії. Що ж до ротацій у складі дільничних виборчих комісій, то вони зумовлені неякісною організацією штабами кандидатів процесу відбору та підготовки членів виборчих комісій. Також значна частина членів комісій у східних областях України відмовляється від виконання своїх обов’язків через постійні погрози та фізичний тиск з боку проросійських терористичних угруповань. Іншою, типовою для усієї України, причиною ротацій в складі комісій є наявність в них осіб, які не давали свої згоди на участь в роботі і були самовільно внесені довіреними особами кандидатів, або неіснуючі особи («мертві душі»).
Для того, щоб з мінімальною статистичною похибкою оцінити якість виборчого процесу та максимально точно спрогнозувати результати виборів, ОПОРА буде застосовувати швидкий статистичний підрахунок голосів. Методика ШСПГ передбачає стаціонарне спостереження за процесом голосування та підрахунком голосів на виборчих дільницях, вибраних шляхом випадкової статистичної вибірки. 26 травня, у післядень голосування, об 11:30 в інформаційному агентстві «УНІАН» ОПОРА оприлюднить результати свого паралельного підрахунку голосів.
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.
За коментарями звертайтеся до:
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50