Рівненське представництво Громадянської мережі ОПОРА продовжує кампанію спостереження за виборами 2010 року у регіоні. Станом на сьогодні, незалежні спостерігачі ОПОРИ неодноразово відвідали 16 районів області, де:
- поспілкувалися з представниками ТВК, керівниками політичних партій та кандидатами до органів самоврядування про виявлені ними факти порушення виборчого законодавства України;
- перевірили стан підготовки ТВК до виборів 2010 року, їх забезпечення необхідною матеріально-технічною базою;
- зібрали інформацію про кількість партій, які уже повідомили ТВК про проведення конференцій з висування кандидатів;
- моніторили регіональні засоби масової інформації на наявність у ній політичних матеріалів, замовних статей, чорного „PR”.
Зібрана спостерігачами ОПОРИ інформація свідчить, що у Рівненській області передвиборча кампанія проходить без суттєвих порушень. Щоправда, у окремих регіонах виявлені випадки невиконання органами влади покладених на них обов’язків з організації виборчого процесу. Так, у Радивилові площа приміщення виділеного для районної ТВК складає десять квадратних метрів, що недостатньо для забезпечення ефективної роботи на дільниці. Також наявні проблеми із технічним забезпеченням дільниці. Стаціонарний телефон на цій ТВК встановили із запізненням у вісім днів, канцелярія купується за власні кошти членів комісії, а системний блок та принтер районна адміністрація надали ТВК у тимчасове користування, з умовою, що принтер використовуватиметься лише на вихідних. За інформацією спостерігачів, під час їх візиту, адміністрація виявила бажання повернути техніку, однак, дізнавшись, що в приміщенні комісії знаходиться представник Громадянської мережі ОПОРА, відмовилася від цього задуму.
Цікавим є і персональний склад Радивилівської районної ТВК. Так, з 18 членів комісії, більшість з яких мають досвід роботи на виборах, головою комісії обрали Адамського Юрія Юрійовича, 1991 року народження. За неперевіреною інформацією, кандидатуру Юрія Юрійовича на посаду голови висунула місцева організація Народної Партії, один з лідерів якої є родичем наймолодшого голови ТВК. Варто відмітити, що на час візиту спостерігача ОПОРИ, пан Адамський перебував на лікарняному, а його обов’язки виконував заступник.
У тому ж районі зафіксований випадок, коли голова сільської ВК, яка хотіла відкликати свою кандидатуру з даної посади, стверджувала, що заява, в якій вона дає згоду на участь в роботі виборчої комісії, написана не нею. Разом з тим, до заяви був доданий її ідентифікаційний код та копія паспорту. Це дає підстави стверджувати, що місцевою партійною організацією були написані відповідні заяви від імені своїх членів, але в без їхнього відома.
Щодо персонального складу членів районних ТВК, то з моменту їх затвердження, в області не відбулося суттєвих змін. Загалом, змінювалися лише представники від політичних сил, однак не їх представлення у ТВК. Щоправда, поодинокі випадки зміни представництва політичних партій у районних ТВК Рівненщині також відбулися. Наприклад, у Костополі змінився заступник голови комісії. Член Політичної партії За Україну відмовився від посади. Його місце зайняв представник Партії Регіонів. Змінився і секретар даної ТВК. Замість представника Комуністичної партії цю посаду обійняв представник місцевої організації політичної партії Народний Рух України. Аналітики Громадянської мережі ОПОРА вважають, що ці зміни у персональному складі комісії можуть пояснюватися певними домовленостями між політичними силами регіону. Крім того, експерти ОПОРИ, спираючись на отриману інформацію, стверджують, що реальною загрозою на виборах 2010 року є некомпетентність членів дільничних виборчих комісій. Це може негативно відбитися на робі комісій у день голосування, а відповідно надасть підстав для оскарження результатів виборів.
Викликає занепокоєння те, що з районів Рівненщини продовжують надходити повідомлення про використання адміністративного ресурсу та тиск на кандидатів у депутати. Так, від голови Радивилівської районної організації ВО „Батьківщина” Петра Жукевича надійшла інформація про те, що під тиском нового начальника управління освіти, який погрожує звільненням з місця роботи, 5 директорів шкіл та 2 заступники відмовилися балотуватися в депутати районної ради від політичної партії ВО «Батьківщина». Зі слів пана Жукевича, державним службовцям, які є членами політичної партії ВО «Батьківщина» погрожують звільненням з роботи, якщо вони не напишуть заяву про вихід з партії.
Інформація зібрана у районах області свідчить також про те, що на даному етапі передвиборчої кампанії жодна з регіональних політичних сил не проводить активної агітації серед громадян. На думку, експертів ОПОРИ, це пов’язано із тим, що всі без винятку партійні організації зайняті проведенням конференцій та підготовкою документів для ТВК. Підтвердженням цього є інформація про кількість повідомлень, які надходять до районних ТВК від політичних сил, про проведення конференцій з висування кандидатів. Так у всіх районах області, регіональні ТВК отримали повідомлення від 15 до 22 політичних сил про проведення конференції (інформація станом на 01.10.10). Що ж до агітація, яка проводиться, то до неї можна віднести візуальну рекламу певної політичної сили на рекламних носіях (бігборди) та публікації на політичну тематику у регіональних ЗМІ. Як і на попередніх виборах, візуальна агітація зорієнтована на популяризацію всеукраїнського бренду та їх лідерів. При цьому дуже мало уваги приділяється інформуванню громадськості про особи регіональних кандидатів.
Громадянська мережа ОПОРА і надалі слідкуватиме за перебігом виборів 2010 року та інформуватиме громадськість про результати своєї роботи.
Координатор кампанії громадського спостереження в Рівненській області:
Андрій Токарський
063 6179693
067 9131505