Місцеві вибори на Рівненщині: перші результати громадського спостереження

Дата: 28.09.2015

12039469 1676658575903059 88035228781677424 nСеред основних тенденцій на Рівненщині є фальстарт виборчої кампанії з боку окремих політичних сил, що проявилося у здійснення передвиборної агітації раніше визначених у законі термінів, використання окремими кандидатами «виборчої благодійності» або технології матеріального стимулювання виборців, «чорний PR» та агітація у заборонених місцях та маніпуляція громадсько через поширення недобросовісних результатів соціологічних опитувань у ЗМІ. Окрім цього, в області по одному випадку було зафіксовано тиску на членів ТВК зі сторони кандидатів та перешкоджання роботі журналістів.

 

Передвиборна агітація до моменту офіційної реєстрації

На Рівненщині ряд політичних сил розпочали власну передвиборну агітацію раніше визначених у законі про місцеві вибори термінів. Про це свідчить, наявність зовнішньої політично реклами, агітаційних наметів, збільшення кількості матеріалів з ознаками прихованої політичної реклами («джинси») у місцевих ЗМІ, використання різних святкових подій в агітаційних цілях.

З наближенням дня голосування у рівненських ЗМІ, особливо, друкованих з’являється все більша кількість матеріалів, що мають ознаки політичної «джинси» (прихована реклама, замовні матеріали, які видаються за звичайні журналістські матеріали, «листи від… читачів або представників певних професій»).Згідно ч. 3 ст.9 ЗУ «Про рекламу», інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Проте, зазвичай такі матеріали не містять відповідних позначок. 

 «Виборча благодійність» або технології матеріального стимулювання виборців

Наприкінці серпня – на початку вересня, коли виборча кампанії офіційно ще не стартувала окремі потенційні кандидати неформально розпочали власну передвиборчу агітації. Окремі з них активно почали використовувати технології пов’язані з матеріальними стимулами виборців. Найбільше таких випадків було зафіксовано у місті Здолбунів з боку потенційного кандидата від Радикальної партії Володимира Ковальчука (5 випадків). По 1 випадку було зафіксовано з боку Володимира Хомка, Дмитра Якимця, Михайла Кирилова та Валентини Осіпчук.

  Робота ТВК

6 вересня у Рівненській області було сформовано склад обласної територіальної виборчої комісії, 4 міст обласного значення та 16 районних та територіальних виборчих комісії. 7-8 вересня відбулися перші засідання ТВК. ОПОРА проаналізувала керівний склад сформованих комісій.

Керівні посади отримали представники 11 політичних сил. Найбільше керівних посад отримала партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».  Партія «Народний фронт» отримала 11 керівних посад (4 голови комісії, 3 заступника та 4 секретарі). Радикальна партія отримала 9 керівних посад в ТВК, «Опозиційний блок» – 7 посад, ВО «Свобода» – 5, партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»– 3. По одному представнику в складі ТВК мають політичні сили: Народна партія, «Нова держава», «Об’єднання «Самопоміч» та «Сила людей».

У Рівненській області окремі ТВК порушили терміни утворення територіальних виборчих округів для проведення виборів депутатів міської та селищної ради. Таке порушення спостерігачі ОПОРИ зафіксували з боку Дубровицької міської та Рокитнівської селищної ТВК.

 Виборчі округи

17 вересня, відповідно до вимог закону, Рівненська міська виборча комісія затвердила межі 42 територіальних виборчих округів. Чинне законодавство про місцеві вибори визначає ряд вимог до такого розподілу – зокрема, кількість виборців у виборчих округах має бути за можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу.

Експерти Громадянської мережі ОПОРА проаналізували відсоткове відхилення по міських виборчих округах Рівного, де середня кількість виборців, яка мала б припадати на один округ складає 4427 виборців. У місті Рівному є 18 округів, кількість виборців у яких перевищує середню орієнтовну норму на 10%. Таким чином, можна говорите про те, що у ряді округів кандидатам доведеться затрачати більше або навпаки менше зусиль для ведення агітації, натомість ряд виборців будуть перепредсталеними або ж навпаки недопредставленими.

Повний текст звіту можна переглянути тут

 За коментарями звертайтеся:   

Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408      
                                                                                                                                                              

 Моніторинг парламенту | Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

 (#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)

   Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства черезефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.

_________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА