1 жовтня відбулися засідання ТВК, на яких приймались рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або про відмову в реєстрації. Громадянська мережа проаналізувала основні причини відмови у реєстрації територіальними виборчими комісіями Рівненської області.
Проаналізувавши причини відмови у реєстрації п’яти територіальних виборчих комісій Рівненської області (Рівненська, Костопільська, Дубенська, Корецька міська та районна виборчі комісії), ОПОРА дійшла висновку, що найпоширенішими причинами відмови є недотримання загального порядку висування кандидатів місцевою організацією партії. Зокрема, партії не повідомляли ТВК про проведення зборів (конференції) або подали до комісії неповний перелік документів. Серед причин відмови є також те, що окремі кандидати подали документи одразу від двох політичних сил.
Костопільська та Дубровицька міські виборчі комісії
На засіданні Костопільської міської виборчої комісії було прийнято рішення про відмову у реєстрації політичним партіям «Опозиційний блок», «Воля» та «Громадянська позиція». Загальною причиною відмови у реєстрації виборчих списків кандидатів політичних сил стало те, що вони не повідомили про проведення зборів (конференції). На думку членів комісії, дані політичні сили порушили порядок висування кандидатів місцевими організаціями партій.
На засіданні Дубровицької міської виборчої комісії було прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидатам від «Опозиційного блоку» також у зв’язку з тим, що ТВК не була поінформована про проведення засідання (конференції) партії.
ОПОРА наголошує, що відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори», де міститься порядок висування кандидатів передбачено, що дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної ТВК.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.54 Закону «Про місцеві вибори», зазначається, що серед причин відмови в реєстрації є «порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата».
Корецька міська та районна виборча комісія
Члени Корецької міської ВК відмовили у реєстрації кандидатами в депутати двом представникам партії «Прогрес» Сергію Романюку та Ользі Колосовській. Причина відмови – неповний список документів, необхідних для реєстрації.
На засіданні Корецької районної ВК рішення про відмову у реєстрації отримали 4 кандидата від Радикальної партії: Михайла Голоса, Сергія Борисюка, Павла Галабурди і Василя Музичука. Причиною було вказано неповний список документів або неправильність їх заповнення (у випадку виявлених у поданнях помилок і неточності, вони підлягають виправленню і не є підставою відмовою для відмови в реєстрації кандидата в депутати – ч.12 ст. 41 ЗУ «Про місцеві вибори).
Також відмовили у реєстрації двом представникам Аграрної партії України: Анатолію Ковальчуку та Людмилі Федорчук. Причина – відсутність усіх необхідних документів для реєстрації кандидатів.
Останньою, кого не зареєстрували стала кандидат від ВО «Свобода» Оксана Петречук. Причиною відмови став неповний список документів, а саме відсутність на документах номера округу. Корецька виборча комісія спеціально для того, щоб кандидати змогли дописати обов’язкову інформацію, якої не вистачало, оголосили технічну перерву під час роботи засідання (з 16:30 до 18:30). Однак, Оксана Петренчук не з’явилася на засідання, а під час розгляду її кандидатури, номер округу написав інший представник ВО «Свободи». Проте, рішення про відмову Оксани Петречук таки прийняли.
Відповідно ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», де вказано, що «територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости у разі порушення встановленого Законом порядку висування кандидата». Зокрема, у разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Рівненська міська виборча комісія
Рівненська міська ВК прийняла постанову про відмову в участі у виборчому процесі та подання на кандидата в депутати Романа Лесько. Він подав документи та заяву на кандидати в депутати від двох партій – «Європейська партія» та партія «Прогрес». Рішення на засіданні ТВК в реєстрації кандидата в депутати і подача документів була в різні дні. На кандидата в депутати від «Європейської партії» засідання було 25 вересня,а від партії «Прогрес» – 30 вересня. За відмову в участі у виборчому процесі та реєстрації кандидата в депутати Лесько Роман Богданович проголосували всі “за”. Відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї партії або лише шляхом самовисування.
За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства черезефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.
__________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА