Громадяни мають сплачувати ЖЕКу лише за ті послуги, які реально отримують. На практиці, ми платимо комунальній структурі за те, чого ніколи не бачили. Наприклад, в тариф забивається дезінфекція приміщень, обслуговування димовентиляції тощо. Щоб не сплачувати ЖЕКу за послуги, яких нам не надають, варто почитати рекомендації, що викладені нижче.
Для економії грошей пропонуємо Вам складати акти-претензії до Вашого ЖЕКу. Після цього Ви маєте право не платити повну суму квартплати. Акт-претензії оформляється у відповідності до ст.18 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та ст.10 Закону України “Про захист прав споживачів”.
Порядок оформлення акту-притензії:
Отриманий рахунок за квартирну плату від ЖЕКу. Він виписаний за послуги, які надавалися в попередньому місяці. Якщо Споживач(житель квартири) отримав тільки частину цих послуг (вивіз сміття та прибирання подвір‘я), то він має право не сплачувати за послуги, які не отримував.
Оформити акт-претензію можна наступним чином. Споживач пише заяву (
скачать заяву тут) на ім‘я начальника ЖЕКу, в якій він пропонує щоб за його адресою був направлений представник ЖЕКу для складання акту-претензії по частковому ненаданню послуг . Споживач назначає час, місце і день складення акту. При цьому має бути обов‘язковим призначений день не менше, як за два дні до подачі цієї заяви. Два екземпляри такої заяви треба занести до ЖЕКу, один екземпляр залишити працівнику ЖЕКу (секретар, працівник канцелярії ЖЕКу) і обов‘язково наполягти, щоб на Вашому екземплярі заяви було зроблено відмітку про отримання заяви працівником ЖЕКу з підписом та датою отримання.
Якщо на Ваш виклик по заяві (за Вашою адресою) прибув представник(попередньо поцікавтеся його повноваженнями), Ви пропонуєте йому заповнити бланк акту-претензії, який Ви в двох екземплярах завчасно приготували. Усно заявляєте представнику про часткове не надання ЖЕКом послуг і пропонуєте разом підписати акт, де вказати ці послуги. Якщо представник згідний і підписав акт, то він може забрати свій екземпляр з собою.
У разі, якщо представник ЖЕКу не зявився
Ми рекомендуємо, щоб цей акт підписував не один мешканець будинку, а хоча б троє. Акт обов’язково складайте в двох примірниках. Бажано, щоб підписи на обох примірниках були оригінальні (не ксерокс і не через копірку).
Якщо працівник ЖЕКу відмовився підписати акт, то необхідно цю відмову зафіксувати, а саме, на місці де має бути підпис представника пишете: «представник ЖЕКу ПІБ відмовився підписати даний акт». Або нехай він сам це напише. При цьому мають бути як мінімум двоє, бажано сусідів, які посвідчать в акті своїми підписами Ваш запис про те, що представник відмовився підписати акт і про часткове ненадання ЖЕКом послуг для Вас.
У разі, якщо представник ЖЕКу не з’явився, хоча був належно повідомлений, то складається акт без представника за підписом ще двох свідків-сусідів. В акті-претензії на місці підпису представника ЖЕКу ставимо позначку «НЕ З’ЯВИВСЯ».
Також Перший примірник віддаєте в Ваш ЖЕК з відміткою працівника ЖЕКу на другому примірникові. Не обов’язково вручати самому начальникові житлово-комунального підприємства. Краще – секретарю. Другий примірник зберігаєте у себе на випадок подальших дій.
Після отримання акту-притензії, ЖЕК має зробити перерахунок місячної квартплати. Ми рекомендуємо не чекати нового рахунку а провести самостійно перерахунок (
приклад тут) і згідно нього зробити проплату за поточномий місяць, що уникнути нарахування пені. Законність Ваших дії підтверджує зареєстрований в ЖЕКу акт-притензії.
Відразу слід зауважити, що якщо Ви не укладали договір з житлово-комунальним підприємством, то пред’являти йому подібні претензії – справа практично безперспективна, навіть якщо Ви сплачуєте за комунальні послуги. Якщо Ви такій договір укладали, але у Вас не має свого примірника такого договору, зарання потурбуйтеся – візьміть копії з ЖЕКу.
Громадський консультант, правозахисник
Сергій Волков