На екваторі: як працювали рівненські депутати протягом третього року повноважень

Дата: 07.06.2024

Упродовж третього року повноважень Рівненська міська рада спрацювала на 3,3 бали з п’яти можливих та посіла третє місце у рейтингу 15 міських рад за об’єктивними показниками, покращивши загальний результат ради на 8% у порівнянні з минулорічним моніторингом. Про це свідчать результати оцінювання діяльності депутатів, які 04 червня презентувала ОПОРА. 

Методологія

Оцінка роботи депутатів за об’єктивними показниками здійснюється за методологією, яка складається з 21 критерію. За кожним з них депутати можуть отримати оцінку від 0 до 5, де 0 означає повну невідповідність, а 5 – повну відповідність критерію. Для отримання загальної оцінки вираховують середнє значення всіх оцінок по кожному з критеріїв.

Критерії оцінки включають:

  1. Відкритість: наскільки легко знайти інформацію про депутата.
  2. Прозорість: чи реалізує депутат свої повноваження відкрито.
  3. Доброчесність: чи діє депутат етично і з дотриманням моральних принципів.
  4. Підзвітність: чи несе депутат відповідальність за свої дії перед виборцями.

Паралельно з оцінюванням за об’єктивними показниками проводилось опитування експертного середовища. Опитані оцінювали від 1 до 5 балів, а також обирали критерії, якими керувались під час оцінки роботи депутатів, з запропонованих, або ж вказували свої власні критерії. Також, під час виставлення оцінок кожному із представників міської громади у раді експерти могли обрати варіант «Нічого не знаю про депутата/депутатку, його/її діяльність».

Під час моніторингу діяльності депутатського корпусу РМР третього року повноважень оцінювали 36 з 42-х обранців. Робота депутатів, які долучилися до Збройних Сил України і не могли повноцінно включатися у діяльність ради та її органів, у дослідженні враховувалась, проте не оцінювалася. 

Серед них від «Європейська Солідарність» (Павло Алексєвич, Дмитро Котляров, Тарас Обоїста), ВО «Свобода» (Олег Осуховський), ВО «Батьківщина» (Олександр Курсик) та позафракційний Федір Мисюра.

Оцінки депутатів у 2023 році

Жоден з депутатів не отримав оцінку 5, проте в порівнянні з минулим роком, кількість депутатів збільшилась з оцінкою 4. Таким чином покращивши загальний результат ради на 8%.

Депутати, які отримали оцінку 4:

  • Анастасія Кулакевич, Роман Денисюк, Святослав Клічук (фракція «Голос»);
  • Василь Харковець, Катерина Марчук, Світлана Марчук, Святослав Стельмащук (фракція «Рівне разом»);
  • Олена Нездюр, Олександр Нестерук (фракція ВО «Батьківщина»);
  • Олександра Коваленко, Любов Романюк, Роман Яворський, Олена Хотенко (фракція «Слуга Народу»);
  • Віктор Шакирзян – позафракційний, секретар Рівненської міської ради.

18 депутатів отримали нейтральну оцінку 3:

  1. Михайло Жаровський, Сергій Рибачок (фракція «Рівне разом»); 
  2. Андрій Жильчук, Оксана Майборода, Наталія Майорова, Тамара Тимощук, Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність»);
  3. Роман Петролюк, Юрій Осіпчук, Володимир Валявка (фракція ВО «Свобода»);
  4. Зураб Кантарія, Микола Бляшин (фракція «Голос»);
  5. Галина Кульчинська, Сергій Васильчук (фракція ВО «Батьківщина»);
  6. Анна Хлістунова-Шарпар, Анатолій Чугуєвець, Маріян Года (фракція «За майбутнє»);
  7. Юрій Чаборай (фракція «Слуга Народу»)

Знизився рівень найнижчих оцінок на 6%.

Лише троє депутатів отримали оцінку 2 – Віталій Коваль («Слуга Народу»), Людмила Радчук («Європейська Солідарність»), Володимир Хомко («За майбутнє»). 

 Олександр Іванов («Слуга Народу»)  отримав оцінку 1. 

Відкритість депутатів

Як і минулого року, моніторинг засвідчив високий рівень відкриті до громадськості. На їхніх профайлах на сайті ради наявна інформація про суб’єкта висування на виборах, розміщене фото, наявні дані про дату та місце народження, а також про освітній рівень та заклад освіти, в якому його здобуто.

Лише два депутати мають неповні біографії – Олександр Іванов («Слуга Народу») та Галина Кульчинська (ВО «Батьківщина»). Вони не опублікували дані про досвід роботи, а Галина Кульчинська також не надала інформацію про освіту.

Усі депутати розмістили інформацію про прийом громадян, але деякі дані виявилися застарілими. В основному через зміну адрес партійних приймалень або припинення їх роботи.

У результаті дослідження вдалося підтвердити факти здійснення прийомів 33 депутатами із 36 (92%), включених у дослідження. Проте лише 11 місцевих обранців здійснюють прийом громадян регулярно, не рідше одного разу на місяць, як того вимагає закон. 

У профайлах всіх депутатів є номери телефонів та електронні адреси для зв’язку, проте не у всіх інформація актуальна.

Переважна більшість депутатів 59 % мають персональні сторінки у Фейсбуці та активно комунікують з виборцями.

Проте 33% депутатського корпусу не використовують їх як канали двосторонньої комунікації з виборцями, серед них –  Юрій Осіпчук, Роман Петролюк (ВО «Свобода»), Сергій Васильчук (ВО «Батьківщина»), Олександр Іванов («Слуга Народу»), Михайло Жаровський, Василь Харковець («Рівне разом»), Тамара Тимощук, Людмила Туровська («Європейська Солідарність»), Сергій Рибачок («Рівне разом»), Маріян Года, Володимир Хомко та Анатолій Чугуєвець («За майбутнє»).

Робота депутатів в Рівнераді

Відповідно до даних порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG , у 2023 році лише 4 депутати із 36 голосували щодо всіх питань – Олена Нездюр (фракція «Батьківщина»), Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність»), Святослав Стельмащук та Василь Харковець від фракції «Рівне Разом».

За 2023 рік було проведено 5 сесій та 12 пленарних засідань, під час яких відбулося 1208 голосувань, в яких у середньому брали участь 81,29% депутатів, це вищий показник  в порівнянні з 2022 роком (75,59%), проте менший, ніж  першого року каденції (83,98%). 

Девʼять депутатів показали 99% активності на голосуваннях – це Роман Денисюк (фракція «Голос»), Володимир Хомко та Анна Хлістунова-Шарпар (фракція «За майбутнє»), Тамара Тимощук (фракція «Європейська Солідарність»), Роман Петролюк та Юрій Осіпчук (фракція ВО «Свобода»), Катерина Марчук та Світлана Марчук (фракція «Рівне разом») та позафракційний Віктор Шакирзян, який виконує обовʼязки міського голови Рівного.

Відвідали усі засідання комісій, де вони є членами, – Світлана Марчук, Василь Харковець («Рівне разом»), Володимир Хомко та Анна Хлістунова-Шарпар («За майбутнє»).

В Рівненській міській раді такий інструмент, як подання депутатських запитів не є популярним. У 2023 році жодного не було подано.

Всі представники депутатського корпусу Рівнеміськради подали декларації за 2023 рік станом на 1 квітня 2024 року. Але жоден з депутатів не оприлюднив своєї декларації за 2023 рік в інших публічних джерелах, крім сайту НАЗК. 

Як і раніше зберігається позитивна тенденція щодо відсутності практики «кнопкодавства» серед депутатів. 

Протягом 2023 року 9 депутатів мали конфлікт інтересів. Проте, усі врегулювали його, а саме заявили про наявність у них конфлікту інтересів і не приймали участі в голосуванні.

Офіційне звітування депутатів

Річний звіт за підсумками 2023 року оприлюднили 22 із 36 депутатів, але в порівнянні з минулим роком показник знизився на 14% в порівнянні з минулим роком.

16 депутатів опублікували персональні річні звіти та шестеро мають спільні фракційні звіти, а саме Галина Кульчинська, Олена Нездюр, Сергій Васильчук (фракція ВО «Батьківщина»), Володимир Валявка, Роман Петролюк, Юрій Осіпчук (фракція ВО «Свобода»). 

Відсутні звіти у будь-якій формі в 14 депутатів, а саме: Олександра Іванова, Юрія Чаборая, Віталія Коваля (фракція «Слуга Народу»), Зураба Кантарії (фракція «Голос»), Оксани Майбороди, Андрія Жильчука, Наталії Майорової, Людмили Радчук, Тамари Тимощук, Людмили Туровської («Європейська Солідарність»), Анни Хлістунової-Шарпар, Володимира Хомка, Анатолія Чугуєвця, Маріяна Годи (фракція «За Майбутнє»). 

Окрім кількісного моніторингу, здійснено також якісний аналіз оприлюднених звітів на предмет відповідності їхнього змісту вимогам закону. Найчастіше у звітах відсутня інформація про персональну участь депутата в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради та її органів, а також про прийняті радою та її органами рішення.

Таким чином, аналіз засвідчив актуальність низки проблем у звітуванні рівненських обранців, зокрема, що стосуються змістовного наповнення звітів, термінів звітування, формалізації звітних процедур, слабкому комунікаційному супроводі звітування тощо.  

Оцінка експертів

В експертному опитуванні взяли участь 13 представників з громадського сектору, а також фахівці з юридичної, політологічної та журналістської сфер. Вони оцінювали кожного депутата Рівненської міської ради за запропонованими критеріями, базуючись на власному досвіді та знаннях. Крім того, могли запропонувати власні критерії оцінювання.

Експертам було запропоновано оцінити роботу депутатів Рівненської міської ради за шкалою від 1 до 5 балів, де 1 бал – найнижча оцінка, а 5 балів – найвища.

Цього року жоден депутат Рівненської міської ради не отримав максимальні 5 балів. Лише троє депутатів отримали 4 бали від експертів: Зураб Кантарія та Святослав Клічук із фракції «Голос» і Оксана Майборода із фракції «Європейська Солідарність».

В той же час 31% відповідей експертів вказало на відсутність у них достатньої інформації про те, чим займається частина депутатів Рівненської міської ради. Так, найнижчий рівень упізнаваності мають депутати – Андрій Жильчук та Людмила Радчук («Європейська Солідарність»), Роман Петролюк (ВО «Свобода»), Олександр Іванов («Слуга Народу»).

“Цьогорічна презентація результатів моніторингу відбулась під час депутатського дня. Такий досвід є корисний і важливий, адже обговорення безпосередньо з депутатами дає можливість врахувати пропозиції для більш якісної нашої роботи, а також сприяє покращенню роботи депутатів, міської ради в цілому, та підвищенню довіри громадян до органів місцевого самоврядування”, – зауважила координаторка громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» у м. Рівне, Наталія Токарська.

Контакти:
Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області
rivne@opora.org.ua.
fb, inst: opora.rivne

Повний звіт Атестації депутатів Рівненської міської ради у 2023 році за посиланням.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Фейсбук на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.