Відповіді на інформаційні запити щодо витрачання бюджетних коштів у 2010 році продемонстрували, що ситуація із відкритістю влади в регіоні змінюється на краще лише під жорстким контролем громади.
Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4
10 березня закінчився термін надання органами виконавчої влади відповідей на інформаційні запити ОПОРИ щодо витрачання бюджетних коштів у 2010 році. Листи із проханням надати дані про розмір заробітної плати працівників управлінь та відділів виконкому Рівнеради, облдержадміністрації та обласної ради, разом із проханням відзвітувати про витрачені у 2010 році кошти, надсилалися до чиновників у рамках реалізації проекту «Влада через призму інформації», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Зі слів керівника проекту Андрія Токарського, метою реалізації проекту є забезпечення відкритості діяльності органів влади, що є запорукою подолання корупції та становлення демократичного суспільства.
– У 2010 році ми надіслали перші запити до органів влади із вимогою відзвітувати про роботу та витрачені у 2009 році кошти, – каже Андрій Токарський. – Отриманні тоді відповіді показали, що чиновники не бажають звітувати про свою роботу. З 22 підрозділів Рівнеради повну відповідь у визначені терміни надало лише управління транспорту і зв’язку. З 15 управлінь облдержадміністрації відписалися 14, а начальники 8 відділів облради підписалися під колективним листом, який не містив потрібних даних. Не відповів у визначений термін і міський голова, якого просили відзвітувати про виконання передвиборчих обіцянок.
Представники ОПОРИ оприлюднили інформацію про небажання влади звітувати про свою роботу через ЗМІ та почали готувати судові позови щодо витребування відповідей. Ці заходи позитивно вплинули на Рівненських чиновників, які в спішному порядку почали надавати відповіді. Однак, інформація у цих відписках не давала відповідей на поставлені запитання. Посилаючись на різні норми закону, чиновники відмовлялися звітувати про зарплати своїх підлеглих та про витрачені кошти.
– Опрацювавши перші відповіді, ми дійшли висновку, що посадовці просто не розуміють норм законодавства і дуже часто їх неправильно трактують щоб приховати певні дані, – каже керівник проекту. – Відтак, замість судових позовів ми вирішили пояснити чиновникам їх помилки та дати їм ще одну нагоду правильно виконати свій обов’язок перед громадою. Наш юрист підготував повторні запити, в яких індивідуально пояснив чиновникам, що інформація, яку ми просимо, є відкритою і її не можна приховувати. Минулого тижня закінчився термін надання відповідей по цих запитах і тепер можна говорити про перші здобутки у забезпеченні відкритості влади.
Попередній аналіз отриманих відповідей показав, що після проведеної ОПОРОЮ роботи, ситуація із відкритістю влади в регіоні суттєво змінилася. Лідером із надання звітів про роботу за 2010 рік стали управління та відділи міськвиконкому. Значно погіршилася якість відповідей облдержадміністрації, і зовсім не змінився стиль звітування керівництва обласної ради.
– Серйозним досягненням є те, що ми у місячний термін отримали відповіді від 21 з 22 управлінь та відділів виконкому Рівнеради, – каже Андрій Токарський. – На нашу думку, це пов’язано із декількома факторами, головним з яких є проведення інформаційної кампанії про закритість рівненських чиновників. Після декількох публікацій у регіональних ЗМІ про незаконність відмов у наданні інформації, міський голова взяв питання надання відповідей ОПОРІ під особистий контроль. Уже можна говорити про те, що контроль міського голови вплинув лише на кількість наданих відповідей, однак, мало змінив якість їх наповнення. Частина отриманих нами листів й досі є лише офіційними відписками, а не звітом про роботу.
На фоні міських чиновників значно погіршилася якість роботи держслужбовців облдержадміністрації. З 15 структурних підрозділів на інформаційні запити відповіло лише 9. Обласна рада, як і попереднього разу, обмежилася колективною відпискою, яка не містила відповідей на питання про витрачання коштів. При цьому голова ради Юрій Кічатий не надав відповіді на повторний запит ОПОРИ щодо оприлюднення незаконних рішень, які обмежують доступ до публічної інформації. Щоправда, в кінці свого листа керуючий справами виконавчого апарату ради Микола Яцюк, порадив ОПОРІ оскаржувати якість отриманих відповідей у суді.
– Ми ніколи не ставили собі за мету сваритися з органами влади і з’ясовувати якісь стосунки у суді, – каже керівник ОПОРИ. – Наша мета – забезпечення відкритого доступу до інформації, і ми зробили все можливе, щоб донести до чиновників необхідність відповідати на звернення громадян. Повторні запити підтвердили, що влада не бажає звітувати перед громадою і свідомо приховує інформацію. Ми дуже детально пояснили чиновникам неправильність трактування норм законодавства, якими вони прикривалися минулого разу, і, замість відповідей, отримали пропозицію подавати до суду. Це свідчить про те, що посадовці впевнені у своїй безкарності і не бояться ніякої відповідальності.
Зі слів Андрія Токарського, зараз ОПОРА опрацьовує отримані відповіді і готує позови до суду щодо витребування інформації. Паралельно опрацьовані дані будуть висвітлюватися на сайті www.opora.rv.ua, де з ними зможуть ознайомитися усі бажаючі.
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА
тел. 0362 430718