ОПОРА розповіла про результати спостереження на перших виборах в об’єднаних територіальних громадах Рівненщини

Дата: 21.12.2016

15540936 1859465164289065 3351903915812395887 o

У вівторок, 20 грудня, в Інформаційно-освітньому просторі InfoHub представники Громадянської мережі ОПОРА розповіли про підсумки проведення перших виборів в об`єднаних територіальних громадах, а у Млинівській, Острожецькій та Деражненській громадах, що відбулися 18 грудня 2016 року.

Представники Громадянської мережі ОПОРА зазначили, що територіальні виборчі комісії уже оголосили офіційні підсумки проведення виборів, зокрема у Млинівській ОТГ перемогу на виборах селищного голови здобув кандидат-самовисуванець Дмитро Левицький, який отримав 2816 голосів. Що ж до новообраних депутатів селищної ради, то серед них – 11 самовисуванців, 11 представників Громадсько-політичного руху «Справедливість» та 4-ро висуванців від ВО «Батьківщина».

В Острожецькій ОТГ на виборах сільського голови перемогу отримав кандидат від ВО «Батьківщина» Тарас Гордійчук, який отримав 1448 голосів виборців. На виборах до Остожецької сільської рада 10 мандатів здобула ВО «Батьківщина», 6 мандатів – «Аграрна партія України», 5 мандатів отримали кандидати-самовисуванці, та ще 1 мандат отримав представник ВО «Свобода».

В Деражненській ОТГ перемогу на виборах сільського голови отримав кандидат-самовисуванець Олександр Пустовіт, який набрав 1048 голосів. На виборах до Деражненської сільської ради у 15 округах перемогли кандидати-самовисуванці, у 3 перемогли висуванці ВО «Батьківщина», у 2 – висуванці партії «УКРОП», і у 1 – «Аграрної партії України». Ще в одному окрузі відбудеться повторне голосування так, як двоє кандидатів отримали у ньому однакову та найбільшу кількість голосів виборців.

Щодо порушень виборчого процесу, які мали місце в день голосування, то, як зазначив координатор громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області Анатолій Бондарчук, то системного характеру вони не мали і на результати виборів в об’єднаних громадах не вплинули.

Порушення, що були, є традиційними, як для Рівненщини, так і вцілому в для України. Зокрема, в с. Новоселівка Млинівського району кандидат в депутати селищної ради від партії «Батьківщина» Віталій Кутуза здійснював підвезення виборців на дільницю на власному мікроавтобусі Volkswagen T4. Він не заперечував, що підвозить виборців, щоб ті могли проголосувати, й сказав, що збирається також відвезти їх назад додому. Свої дії пояснював тим, що підбирав людей на зупинці, не міг їм відмовити, хоча ми чітко розуміємо що такі дії мають ознаки непрямого підкупу виборців. В той же час, голова ДВК зазначила, що вони домовились з кандидатом про організацію довезення виборців на дільницю через погані погодні умови. Після виклику поліції, щоправда, від своїх слів почала відмовлятись. Що ж до інших порушень, то на ряді дільниць були зафіксовані спроби голосування без паспортів. Зокрема, такі випадки представники ОПОРИ зафіксували у Деражненській та Острожецькій громадах Рівненщини на дільницях №№ 560499 (с. Постійне), 560546 (c. Певжа), 560560, (c. Уїздці), 560541 (c. Новосілки) і 560557 (с. П’яннє). Однак, як правило, до видачі бюлетенів без паспортів справа не доходить. Після зауважень і дискусій з членами комісії спостерігачам вдається запобігати порушенням, – зазначив представник ОПОРИ.

Також Анатолій Бондарчук розповів про порушення в ході підрахунку голосів.

– На дільниці № 560499, що у с. Постійне Костопільського району, виявили бюлетень, у якому навпроти кожного з кандидатів стояли позначки: чотири знаки «мінус» і один «плюс». Комісія проголосувала, чи визнавати цей бюлетень дійсним, хоча відповідно до вимог законодавства коли у бюлетені стоїть більше однієї позначки, то такий бюлетень вважається недійсним. В результаті голосування членів ДВК бюлетень визнано дійсним і зараховано на користь кандидата, навпроти якого стоїть знак «плюс». За словами членів комісії, очевидним є бажання виборця віддати свій голос саме за цього кандидата. При подальшому підрахунку голосів виявили ще кілька таких бюлетенів, усіх їх визнано дійсними і один з них фактично став переможним для одного з кандидатів в депутати по цьому округу, – розповів Анатолій Бондарчук.

Ще одним важливим аспектом були досить важкі умови, в яких доводилося проводити голосування. Як пояснив представник Громадянської мережі ОПОРА Андрій Токарський, забезпечення роботи комісій покладено на органи місцевого самоврядування, проте від виборів до виборів ситуація не змінюється.

– Умови, які є в селах і селищах – жахливі. На багатьох дільницях відсутнє будь-яке опалення і лише в день голосування там ставлять якісь обігрівачі або ставлять пічки-буржуйки, щоб хоч якось опалювати приміщення. В таких умовах комісія працює майже добу. За добу до того на дільницю передають бюлетені, які має охороняти представник поліції, який дві доби має жити в таких умовах. Хоча керівництво поліції зазначає, що працівники поліції свідомі того, в яких умовах їм доведеться працювати, то часто й цих умов немає взагалі. Зокрема, відсутні приміщення, де міг би перебувати правоохоронець під час голосування, і йому доводиться бути на вулиці, адже на дільниці він перебувати за Законом не може. Або це приміщення є, але вхід у нього з іншої сторони, й оперативно голова комісії про порушення повідомити правоохоронця не може, – говорить Андрій Токарський.

Згадав представник ОПОРИ й про цікавий випадок у с. Кораблище.

– Ми вранці приїхали на дільницю, там все зачинено, світла немає, але нам говорять, що голосування тут дійсно буде. В якийсь момент до дільниці під’їжджають сани, запряжені конем. Це приїхав голова комісії і правоохоронець, що привіз сейф. Правоохоронця, аби він не мерз на дільниці, члени комісії забирали разом з сейфом до себе додому ночувати, – розповів Андрій Токарський.

Андрій Токарський зазначив, що має надію на те, що поліпшенню умов проведення виборів посприяє процес децентралізації, оскільки сільська інфраструктура не під лаштована до проведення виборів.

Крім того, Андрій Токарський додав, що, на жаль, не покращується рівень підготовки членів виборчих комісій, суб’єкти виборчого процесу, які подають кандидатів у члени ДВК, не переймаються їхньою підготовкою. Крім того, низька оплата праці членів ДВК не мотивує їх виконувати свою роботу якісно.

Наголосили представники ОПОРИ й на аспекті взаємодії з правоохоронцями.

Під час передвиборчої кампанії та в день голосування на виклики спостерігачів ОПОРИ правоохоронці приїжджали. Інколи досить оперативно, зокрема на виклик до села Новоселівка, де фіксували підвезення виборців, вони прибули за 20 хвилин. Вони взяли пояснення у кандидата, у спостерігачів, голова комісії відмовилась надавати пояснення. Стоїть питання як рухатиметься ця справа далі, адже тут чітко було зафіксовано порушення – непрямий підкуп виборців, і завданням суду є довести цю справу до логічного завершення, – зазначив Андрій Токарський.

Крім того, спостерігачі ОПОРИ зафіксували на дільницях присутність людей з посвідченням деяких рівненських ЗМІ, які навіть не могли назвати імен редакторів видань.

Кандидати і партії згідно закону й так мають можливість спостерігати за виборчим процесом на дільницях, але використовують такий підхід, щоб цих людей не асоціювали з конкретним кандидатом чи партією. Тому звертаємося до ЗМІ з проханням не роздавати своїх посвідчень для здійснення таких технологій і контролювати можливо неправомірне використання посвідчень, адже такі дії є дискредитацією ЗМІ, – додав Андрій Токарський.

Загалом, як підсумували спостерігачі ОПОРИ, не зважаючи на те, що день голосування пройшов без масових порушень, то неправомірні дії суб’єктів виборчого процесу, зафіксовані в ході передвиборчої кампанії на результат голосування все ж вплинули.

– Порушення правил ведення передвиборчої агітації, розміщення агітації в заборонених місцях, розміщення «джинси» у ЗМІ, агітації не з виборчого фонду, маніпуляція громадською думкою через оприлюднення результатів соцопитувань – ці всі порушення вплинули на результат голосування, адже, виходить, що одні кандидати вели агітацію в межах закону, а інші не дотримувались норм законодавства, відповідно між ними створювались нерівні не конкурентні умови, а правоохоронні органи, в свою чергу, часто не реагували на вищезгадані порушення, пояснюючи це тим, що вони у виборчий процес не втручаються, – зазначив Анатолій Бондарчук.

За коментарями звертайтесь:
Анатолій Бондарчук, координатор громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел. +38 096 918 7408,
tolyabondarchuk@gmail.com

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер
(#вибори16; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 11 та 18 грудня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.