Енергоефективні рішення для власної оселі та громади: поради Екоклубу
Генератор, павербанк та інвертор потрапили в топ пошукових запитів Google у категорії «Покупки» в Україні. Люди як можуть намагаються справлятися…
16 травня відбулося перше організаційне засідання ради з проведення обласного конкурсу проектів з енергоефективності. Зустріч пройшла під головуванням першого заступника голови Рівненської облдержадміністрації Юрія Приварського за участі керівників структурних підрозділів адміністрації, представників Громадянської мережі ОПОРА та Екоклубу.
Мета засідання полягала у тому, щоб затвердити порядок оцінювання проектів з енергоефективності та форму проектної заявки, визначити кінцевий термін подання заявки в участі та опрацювати заявок, які були подані на конкурс у 2016 році та не пройшли відбір для подальшої участі.
Порядок оцінювання проектів з енергоефективності, поданих для участі у Рівненському обласному конкурсі, містить п’ять варіантів оцінювання:
– Проекти, термін окупності яких складає не більше трьох років, які спрямовані на заміщення використання природного газу (фінансування – 60%/40%).
– Проекти, термін окупності яких складає не більше трьох років, які спрямовані на скорочення споживання енергоносіїв та води (фінансування – 60%/40%).
– Проекти, термін окупності яких складає більше трьох років, які спрямовані на заміщення використання природного газу (фінансування – 20%/80%).
– Проекти, термін окупності яких складає більше трьох років, які спрямовані на скорочення споживання енергоносіїв та води (фінансування – 20%/80%).
– Проекти, які подаються на конкурс бюджетними установами і організаціями, що утримуються з обласного бюджету (фінансування – 100%).
Оцінювання проектів з енергоефективності має відбуватися у 2 етапи: перший етап – отримання аналітичного висновку Дирекції конкурсу за результатами оцінки проектів та рекомендацій; другий етап – оцінка проектів Конкурсною радою на основі аналітичного висновку Дирекції конкурсу за результатами оцінки проектів та рекомендацій.
Оцінка членами Конкурсної ради проводиться із застосуванням переліку критеріїв, за кожним з яких проект може отримати відповідну кількість балів (максимальна кількість – 100 балів).
Експерт з енергоефективності ГО «Екоклуб» Дмитро Сакалюк наголосив на зауваженнях до вимог щодо проведення обласного конкурсу проектів з енергоефективності. «Два місяці [після затвердження на сесії облради Обласної програми з енергоефективності на 2017 рік] нічого не відбувалося. Конкурс до сьогодні ще не оголошений. Критерії пропрацьовано не надто якісно і до них є ряд зауважень. Порядок оцінювання надіслано лише в суботу [13 травня], тобто було недостатньо часу, щоб з ним ознайомитися і опрацювати», – сказав Дмитро Сакалюк.
Також представники громадськості озвучили зауваження щодо п. 4.1 «Запровадження системи енергоменеджменту» та п. 4.2 «Проведений енергоаудит». Зокрема, перший критерій необхідно деталізувати, адже система енергоменеджменту – набагато ширше поняття, ніж просто наявність людини для ведення енергообігу. Другий пункт (який оцінюється у 5 балів) мав би «вартувати» більше балів або бути обов’язковою вимогою.
Викликав суперечку і п. 5 «Популяризація успішного досвіду у вирішенні проблемних питань підвищення енергоефективності та висвітлення результатів реалізації проектів», який оцінюється у 5 балів. Представники громадськості зауважили, що критерій потребує конкретизації.
Проте жодне із зауважень не було підтримане.
Натомість, робоча група підтримала пропозицію підвищення кількості балів (+5 балів) при оцінці проектів для критерію окупності проекту (до цього часу: окупність до 1 року – 40 балів, до 2 років – 35 балів, до 3 років – 30 балів), за рахунок зменшення балів за критерій використання природного газу. Крім цього, члени робочої групи проголосували за оголошення обласного конкурсу проектів з енергоефективності та за кінцевий термін подачі заявок – 5 липня 2017 року.
«Більшість учасників робочої групи не враховували зауваження щодо критеріїв оцінки, які у майбутньому стануть основою при відборі енергоефективних проектів. Як наслідок – проголосовано за ті ж вимоги, що й були до цього. Критерій окупності проекту буде оцінений найбільшою кількістю балів. А значить, масштабні проекти з енергозбереження (термін окупності в яких більший) відходитимуть на другий план. Крім цього, проблема також у тому, що до складу групи входять представники лише двох громадських організації», – прокоментувала місцевий координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Ірина Кантарія.
За коментарями звертайтесь:
місцевий координатор житлово-комунальних
та енергетичних програм
Громадянської мережі ОПОРА
Ірина Кантарія
тел: +38 067 351 05 85