На Рівненщині голова громади роздавала грошові подарунки для призерів олімпіад у період виборчого процесу

Дата: 02.10.2020

Школярі Грушвицької  ЗОШ I-III ступенів та Великоомелянської НВК “школа-гімназія”, які брали участь в олімпіадах отримали подарунки від голови Великоомелянської громади Алли Карпюк. Жінка знову балотується на посаду сільського голови і з 26 вересня є зареєстрованим кандидатом-самовисуванцем.

25 вересня У Великоомелянській НВК “школа-гімназія” відбулося урочисте нагородження грамотами та грошовими преміями учнів – переможців всеукраїнських, обласних і районних конкурсів, змагань та олімпіад 2019 – 2020 н.р. “Гімназійний Олімп – 2020”. На заході голова Великоомелянської громади Алла Карпюк,  вручила для таких учнів грошові винагороди. Про це повідомили на сторінці навчального закладу у Facebook. Відзначимо, що на той час Алла Карпюк не була зареєстрованою кандидаткою.  

Фото зі сторінки закладу у Facebook.

 

Також грошові премії від голови громади отримали і учні Грушвицької ЗОШ I-III ступенів, які вибороли призові місця на предметних олімпіадах в 2019-2020 н.р. Подяку за турботу про учнів розмістили на сторінці школи у  Facebook 28 вересня.

Фото зі сторінки закладу у Facebook.

 

На сайті сільської ради чи особистій сторінці голови повідомлень про нагородження ми не помітили.

У коментарі для ОПОРИ Алла Карпюк, голови Великоомелянської громади зазначила: «Справа в тому, що це питання вирішувалося нами ще з минулого року, в нас була передбачена програма розвитку територіальної громади, а саме розділ освіти, де передбачалося фінансування дітей-переможців олімпіад та конкурсів. Такі кошти були передбачені в бюджеті, але то було в минулому році. Враховуючи те, що ситуація в нас не зовсім краща в цьому році, ми не вийшли на міжбюджетні відносини. У зв’язку з цими карантинними заходами нам зменшили фінансування, але діти в будь-якому випадку хочуть якихось заохочень, тим більше, що ця традиція була започаткована в минулому році. В цьому році з клопотанням до нас звернулися і директор Великоомелянської НВК “школи-гімназії” і так само директор Грушвицької ЗОШ, щоб здійснити преміювання таких дітей. Тому з власних коштів я преміювала цих дітей. Кошти громади ми не використали на ці потреби. Кожна нагорода була по 150 гривень. По Великій Омеляній було 37 нагороджених, а по Грушвиці згідно клопотань було нагороджено 17.»

Зважаючи на те, що голову громади було зареєстровано кандидаткою вже після вручення нею призів, ОПОРА не вбачає порушення законодавства в її діях, однак застерігає інших учасників виборчого процесу утримуватися від надання коштів (інших матеріальних ресурсів)  як виборцям, так і їх дітям.

 

ОПОРА наголошує, що законодавством встановлено обмеження щодо надання коштів уже зареєстрованими кандидатами саме виборцям – тобто повнолітнім громадянам, які мають право голосу і можуть його використати на підтримку того чи іншого кандидата. Що стосується надання зареєстрованим кандидатом певних коштів чи подарунків для дітей, то це може мати ознаки непрямого підкупу виборців, бо може спонукати батьків, які зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і нести фінансову відповідальність за неї, голосувати за певного кандидата (правові позиції Вищого адміністративного суду України, викладені в узагальненні 2016 року).

Так,   частина 6 статті 57 Виборчого кодексу України вказує, що забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат (кандидати), партія (місцева організація партії), та інших благодійних організацій, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), партію (місцеву організацію партії) або згадуванням імені кандидата, назви партії (місцевої організації партії), символіки партії.

Відповідно до Роз’яснення ЦВК щодо заборони надання грошових коштів чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей (непрямого підкупу) під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, що затверджене відповідною Постановою
258 від 14 вересня 2020 року у разі надання кандидатом, місцевою організацією політичної партії виборцям матеріалів передвиборної агітації, передбачених частиною шостою статті 57 Кодексу, у ході проведення передвиборної агітації під час виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року такі кандидати, місцеві організації політичних партій мають брати до уваги, що вартість цих матеріалів не повинна перевищувати 6 відсотків розміру податкової соціальної пільги, тобто 63 грн 06 коп.

Також, у зв’язку з тим, що якраз триває активна стадія виборчого процесу, ОПОРА нагадує для всіх кандидатів, політичних партій та освітян, що відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про освіту», одним із принципів освітньої діяльності в державі є невтручання політичних партій в освітній процес. Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про освіту» в закладах освіти забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- чи відеоматеріалів, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), які містять: найменування чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові осіб, які є членами (учасниками) чи засновниками політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а згідно з частиною 4 статті 31 цього ж Закону керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою.

Про важливість невтручання політичних партій у освітній процес наголошує також і Освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Висловило свою позицію щодо цього питання і Міністерство освіти і науки України у листі від 14 вересня 2020 року.

 

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.