Аналіз дисциплінованості міських обранців

Дата: 14.02.2012

rada opora

Громадянська мережа ОПОРА провела дослідження дисциплінованості депутатів та членів виконавчого комітету Рівненської міської ради. В ході моніторингу аналізувалася відвідуваність пленарних засідань, засідань постійних депутатських комісій та засідань виконавчого комітету Рівнеради 6-го скликання.

В даному дослідженні відвідуваність депутатами пленарних засідань та засідань постійних комісій за календарний 2011 рік. У ньому не враховані 1 та 13 сесії Рівнеради 6-скликання.
 

ВІДВІДУВАНІСТЬ ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАНЬ

На 1 лютого 2012 року відбулося 13 сесій Рівненської міської ради 6-го скликання. Перша сесія відбулася в 2010 році, тринадцята – у 2012 році. У 2011 році скликано 11 сесій міської ради, у межах яких відбулося 19 пленарних засідань. Аналіз відвідуваності 2-12 сесій Рівненської міської ради шостого скликання показує, що найбільш дисциплінованою фракцією міської ради з 94,7% відвідуваності є «Єдиний Центр». Найменш дисциплінованою з 63% партія «УДАР» (Таблиця 1).

ФракціяВідсоток відвідуваності сесійКількість депутатів
1«Єдиний Центр»94,71
2«Фронт Змін»92,12
3«Наша Україна»90,35
4Народна партія89,52
5«Всеукраїнський патріотичний союз»85,54
6ВО «Батьківщина»82,521
7ВО «Свобода»796
8Партія регіонів716
9«УДАР»631
10Позафракційні92,1

                                                                                                 Таблиця1

Найбільш дисциплінованими є ті фракції, до яких входить менша кількість депутатів. Так, до складу двох найбільш дисциплінованих фракцій «Єдиного Центру» та «Фронту Змін» входить один та два депутати відповідно. Найбільша фракція ВО «Батьківщина» у міській раді, яка нараховує 21 депутата, за рівнем відвідуваності знаходиться лише на 6 місці. ВО «Свобода» та Партія регіонів, які за кількістю депутатських мандатів у Рівнераді посідають друге та третє місце, за рівнем відвідуваності мають одні з найгірших показників. Так, ВО «Свобода» з 79% відвідуваності посідає 7 місце з 9 фракцій, а Партія регіонів – 8 місце.

Найбільше – 12 з 19 пленарних засідань, пропустив член фракції ВО «Свобода» Володимир Валявка. У 2011році депутат пропустив 67% пленарних засідань. 9 з 19 пленарних засідань, тобто 47% від їх загальної кількості, у 2011 році пропустив голова фракції Партії регіонів у Рівненській міській раді Олексій Губанов. На третьому місці за кількістю пропусків депутат від ВО «Батьківщина» Олександр Бабат. Він був відсутній на 8 пленарних засіданнях, що становить 42% від їх загальної кількості. Ще 7 депутатів пропустили по 7 засідань. Це представники:
ВО «Батьківщина» – Андрій Боровик,В’ячеслав Малашинський, Антоніна Озімковська;
«Партія регіонів» – Мирослав Берташ, Володимир Коваленко;
«УДАР» – Віктор Вівсянник;
«Сильна Україна» – Василь Власенко.

На 6 засіданнях, що становить 31,6% від загальної їх кількості, відсутні представники ВО «Свобода» Андрій Остапчук та депутат від Партії регіонів Ольга Смолярчук. Опора з’ясувала, що Ольга Смолярчук більшість своїх засідань пропустила через хворобу. По 5 засідань, що складає 26,3% від загальної кількості пленарних засідань у 2011 році, пропустили депутати від ВО «Батьківщина» Володимир Зиль, Станіслав Рязанов та Анатолій Бобровський від ВО «Свобода».

karta opora

7 депутатів не пропустили жодного пленарного засідання. Це Лариса Зелінська, Ніна Кімстач з ВО «Батьківщина», Олег Карпяк, Олександр Лащук з ВО «Свобода», Тарас Максименко, Василь Харковець, Святослав Євтушенко – позафракційні. Нагадаємо, що у вересні 2011 року Тарас Максименко та Василь Харковець залишили фракцію «Фронт Змін», а у липні Святослав Євтушенко був виключений з «УДАРу».

Секретар міської ради Андрій Грещук, Любомир Гладун, Олександр Нестерук, Едуард Галайчук, Ольга Покальчук, Марія Конощук з ВО «Батьківщина», Юрій Вознюк з Фронту Змін, Сергій Паладійчук з Єдиного Центру, Світлана Богатирчук-Кривко з Народної партії, Сергій Васильчук, Олександр Сачук з Нашої України, Олексій Бучинський з ВО «Свобода» та позафракційний Анатолій Чугуєвець пропустили по одному пленарному засіданні. По 2 пленарних засідання пропустили – Антон Сачук з Фронту Змін, Микола Радько, Олександр Курсик з ВО «Батьківщина», Михайло Жаровський, Юрій Сідлецький з Партії регіонів, Олександр Чубай, Андрій Філін з Всеукраїнського патріотичного союзу, Мар’ян Года, Олексій Хмилецький з Нашої України.

По 4 засідання пропустили Валентин Демчук, Юрій Запорожець, Віталій Першогуба, Сергій Сидоришин з ВО «Батьківщина» та Юрій Романенко із Всеукраїнського патріотичного союзу. По 3 – Ірина Виноградова  з ВО «Батьківщина», Людмила Туровська з Народної партії), Руслан Шевчук з Всеукраїнського патріотичного союзу та Артур Хорхолюк з Нашої України.

ВІДВІДУВАНІСТЬ ЗАСІДАНЬ ПОСТІЙНИХ КОМІСІЙ

Постійні комісії є органами місцевих рад, що обираються з числа депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради та її виконавчих органів. В Рівненській міській раді 6-го скликання утворено 9 постійних комісій.

У 2011 році відбулося 17 засідань постійної комісії з питань захисту прав людини законності та правопорядку. У складі комісії працює 4 депутати. Жодного засідання не пропустив лише голова комісії, депутат від ВО «Свобода» Олександр Лащук. По одному засіданню пропустили Михайло Жаровський (Партія регіонів) та Микола Радько (ВО «Батьківщина»). Ще один представник ВО «Батьківщина» в комісії Станіслав Рязанов пропустив 3 засідання, що становить 17,65% від їх загальної кількості (таблиця 2).

1.Постійна комісія з питань захисту прав людини законності та правопорядкуПропуски(%)
Лащук Олександр Іванович0
Жаровський Михайло Богданович5,88
Рязанов Станіслав Анатолійович 17,65
Радько Микола Олексійович5,88
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 17

                                                                                                       Таблиця 2

Постійна комісія з питань Регламенту, депутатської діяльності та етики, розвитку місцевого самоврядування у 2011 році збиралася 15 разів. Голова комісії Олександр Чубай («Всеукраїнський патріотичний союз» та Любомир Гладун (ВО «Батьківщина») не пропустили жодного засідання комісії. Ще один депутат від ВО «Батьківщина» Андрій Боровик пропустив 5 засідань, тобто 33,3% від їх загальної кількості. Лідером за кількістю пропусків є депутат від Партії регіонів,начальник головного управління з питань будівництва та архітектури Рівненської облдержадміністрації Юрій Сідлецький. Він був відсутній на 12 засідань, що становить 80% від їх кількості у 2011 році (таблиця 3).

У протоколах тих засідань постійної комісії, які пропустив Юрій Сідлецький зазначається, що відсутність депутата викликана службовою необхідністю. Таким чином, поєднуючи депутатство з роботою в виконавчій владі Юрій Сідлецький пропустив практично всі засідання постійної комісії.

2. Постійна комісія з питань Регламенту, депутатської діяльності та етики, розвитку місцевого самоврядуванняПропуски(%)
Чубай Олександр Степанович0
Боровик Андрій Олександрович33,3
Гладун Любомир Володимирович0
Сідлецький Юрій Юліанович80
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 15 

                                                                                                                     Таблиця 3

В минулому році відбулося 24 засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення. До складу комісії входить 4 депутати. Дана комісія є зразковою за показниками відвідуваності. Лариса Зелінська, Ірина Виноградова (всі – ВО «Батьківщина») та Ольга Смолярчук (Партія регіонів) пропустили всього по 2 засідання (8,33%). Депутат від ВО «Батьківщина» Ірина Виноградова пропустила 4 засідання, що становить 15,38% від їх загальної кількості у 2011 році (таблиця 4).

3.Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населенняПропуски(%)
Виноградова Ірина Павлівна8,33
Зелінська Лариса Володимирівна8,33
Малашинський В’ячеслав Віталійович16,67
Смолярчук Ольга Аркадіївна8,33
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 24 

                                                                                                                    Таблиця 4

Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями та засобами масової інформації у 2011 році провела 28 засідань. Членами комісії є 5 депутатів. Жодного засідання не пропустив член фракції «Наша Україна» Олександр Сачук. Голова комісії Світлана Богатирчук-Кривко (Народна партія) пропустила 1 засідання, тобто 3,57% від їх загальної кількості. Олександр Курсик (ВО «Батьківщина») – 14,3%, Олександр Нестерук (ВО «Батьківщина») – 21,43%. Лідером за кількістю пропусків засідань комісій є голова фракції Партії регіонів у Рівненській міській раді, заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олексій Губанов (таблиця 5).

Як і у випадку з Юрієм Сідлецьким, Олексій Губанов поєднує депутатство з роботою на керівних посадах виконавчої влади в області.

4.Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями та засобами масової інформаціїПропуски(%)
Богатирчук-Кривко Світлана Кирилівна3,57
Губанов Олексій Володимирович67,86
Курсик Олександр Васильович14,3
Нестерук Олександр Петрович21,43
Сачук Олександр Миколайович0
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 28 

                                                                                                                     Таблиця 5

В минулому році Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій та підтримки підприємництва збиралася 30 разів. Членами комісії є 5 міських обранців. Голова постійної комісії, депутат від «Фронту змін» Юрій Вознюк був відсутній на 1 засіданні комісії. Володимир Зиль (ВО «Батьківщина») пропустив 20% засідань, Мар’ян Года («Наша Україна») та Сергій Сидоришин  (ВО «Батьківщина») – по 26,7% засідань. Найбільше засідань комісії пропустив депутат від ВО «Свобода» та приватний підприємець Володимир Валявка, який був відсутній на 90% засідань (таблиця 6). 

5. Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій та підтримки підприємництваПропуски(%)
Вознюк Юрій Володимирович3,33
Валявка Володимир Ярославович90,00
Года Мар’ян Адамович26,67
Зиль Володимир Васильович20,00
Сидоришин Сергій Федорович26,67
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 30 

                                                                                                                    Таблиця 6

У 2011 році відбулося 38 засідань постійної комісії з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю. Членами комісії є 9 міських обранців. Найменше пропусків у голови комісії, члена фракції ВО «Батьківщина» Едуарда Галайчука, який пропустив всього 1 засідання, тобто 2,63% від загальної кількості. Олег Карпяк (ВО «Свобода») був відсутній на 7,89% засідань, Василь Харковець (позафракційний) – 13,16%, Сергій Васильчук («Наша Україна») – 15,79%, Сергій Паладійчук («Єдиний Центр») – 23,68%, Віталій Першогуба (ВО «Батьківщина») – 31,58%, Юрій Запорожець (ВО «Батьківщина») – 34,21%. Рівно 50% засідань пропустив депутат від «Сильної України» Сергій Власенко. (таблиця 6).

6.Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністюПропуски(%)
Галайчук Едуард Костянтинович2,63
Васильчук Сергій Миколайович15,79
Власенко Василь Федорович50,00
Запорожець Юрій Миколайович34,21
Карпяк Олег Віталійович7,89
Паладійчук Сергій Богданович23,68
Першогуба Віталій Леонтійович31,58
Харковець Василь Степанович13,16
Філін Андрій Олександрович34,21
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 38 

                                                                                                                    Таблиця 7

Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування у 2011 році мала 51 засідання. Членами комісії є 11 депутатів. Найменше засідань пропустив позафракційний депутат Анатолій Чугуєвець, який був відсутній всього на одному засіданні. Депутат від Народної партії Людмила Туровська пропустила 7,12%, Мирослав Берташ (Партія регіонів) – 10,94%, Антон Сачук («Фронт Змін») – 15,45%, Олексій Хмилецький («Наша Україна») – 16,67%, Володимир Грудницький (ВО «Батьківщина») – 22,40%, Руслан Шевчук («Всеукраїнський патріотичний союз») – 20,83%, Антоніна Озімовська (ВО «Батьківщина») – 29,28%, Ніна Кімстач (ВО «Батьківщина») – 33,33%, Андрій Остапчук (ВО «Свобода») – 40,63% засідань. Найбільше засідань пропустив підприємець, депутат від фракції ВО «Батьківщина» Олександр Бабат, який був відсутній на 57,64% пленарних засідань (таблиця 8). 

7. Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкуванняПідсумки(%)
Берташ Мирослав Васильович10,94
Бабат Олександр Володимирович57,64
Грудницький Володимир Миколайович22,40
Кімстач Ніна Іванівна33,33
Озімковська Антоніна Володимирівна29,28
Остапчук Андрій Олександрович40,63
Сачук Антон Олександрович15,45
Туровська Людмила Валентинівна7,12
Хмилецький Олексій Віталійович16,67
Чугуєвець Анатолій Олександрович;6,25
Шевчук Руслан Степанович20,83
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 50 

                                                                                                                   Таблиця 8

У 2011 році постійна комісія з питань міського господарства та екології засідала 33 рази. До складу комісії входить 6 міських обранців. Найкращі показники відвідуваності у голови комісії, члена фракції «Наша Україна» у Рівненській міській раді Артура Хорхолюка, який пропустив 3 засідання, тобто 9,1% від їх загальної кількості. Депутат від ВО «Батьківщина» Ольга Покальчук пропустила 12,1% засідань,її колега по фракції Марія Конощук  – 21,2%, Анатолій Бобровський (ВО «Свобода») – 30,3%, Володимир Коваленко (Партія регіонів) та Віктор Вівсяник («УДАР») – по 39,4% засідань (таблиця 9).

8.Постійна комісія з питань міського господарства та екологіїПропуски(%)
Хорхолюк Артур Володимирович9,1
Бобровський Анатолій Леонідович30,3
Вівсянник Віктор Михайлович39,4
Коваленко Володимир Григорович39,4
Конощук Марія Василівна21,2
Покальчук Ольга Кузьмівна12,1
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 33 

                                                                                                    Таблиця 9

Постійна комісія з питань транспорту і зв’язку у 2011 році збиралася на засідання 35 разів. До складу комісії входить 5 депутатів. Не пропустив жодного засідання голова комісії Святослав Євтушенко, який на даний момент є позафракційним депутатом. Ще один позафракційний депутат Тарас Максименко має у своєму активі 8,6% засідань, Олексій Бучинський (ВО «Свобода») – 17,1%, Валентин Демчук (ВО «Батьківщина» ) – 26,6%, Юрій Романенко («Всеукраїнський патріотичний союз») – 48,6% засідань.

9. Постійна комісія з питань транспорту і зв’язкуПропуски(%)
Євтушенко Святослав Ігорович0
Бучинський Олексій Андрійович17,1
Демчук Валентин Вікторович26,6
Максименко Тарас Анатолійович8,6
Романенко Юрій Іванович48,6
Кількість засідань, що відбулися у 2011 році – 35 

                                                                                                Таблиця 10

В результаті аналізу відвідуваності депутатами засідань постійних комісій вдалося встановити, що найкраще депутати відвідують засідання постійної комісія з питань захисту прав людини законності та правопорядку (92,7%), найгірше – засідання постійної комісії з питань економічного розвитку (66,7%). Що стосується інших комісії, то відвідуваність постійної комісії з питань охорони здоров’я становить 89,6%, постійної комісії з питань транспорту і зв’язку – 79,4%, постійної комісії з питань освіти і науки – 78,6%, постійної комісії з питань землевпорядкування – 77,1%, постійної комісії з питань бюджету – 76,3%, постійної комісія з питань міського господарства та екології – 74,7%, постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності та етики, розвитку місцевого самоврядування – 71,7% (Гістограма 1).

diag
                                                                                                                           Гістограма 1

З діаграми 1 бачимо, що найменш чисельні комісії, які нараховують у своєму складі лише чотирьох депутатів, мають найвищі показники відвідуваності засідань. Зокрема, це у першу чергу стосується комісій з питань захисту прав людини та з питань охорони здоров’я. Комісія з більшою кількістю депутатів (від 5 до 11) мають дещо гірші показники відвідуваності. Зазначимо, що на загальний показник відвідуваності комісій впливає дисциплінованість кожного депутата. Якщо у складі комісії є депутати, які пропустили значну частину засідань, зокрема, пропустили більше половини засідань, то показники відвідуваності таких комісій значно знижуються. Наприклад, постійна комісія з питань економічного розвитку опинилася за рівнем відвідуваності на останньому місці завдяки тому, що її член Володимир Валявка пропустив 90% засідань.

ВІДВІДУВАНІСТЬ ЗАСІДАНЬ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ

Аналіз відвідуваності засідань виконкому здійснювався за період з грудня 2010 року по січень 2012 року, з моменту формування нового виконавчого комітету Рівненської міської ради 6-го скликання. За цей період відбулося 15 засідань виконавчого комітету. Найбільша кількість пропусків засідань виконавчого комітету у представника ВО «Батьківщина»,начальника обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк» Анатолія Озімковського. Він був відсутній на 9 засіданнях.

На другому місці за кількістю пропусків знаходиться голова Рівненської обласної організації політичної партії «УДАР Віталія Кличка» Віталій Чугунніков. Політик був відсутній на 7 засіданнях, що становить 47% від загальної кількості засідань. Міський голова Рівного Володимир Хомко за кількістю пропусків засідань виконавчого комітету посідає 3 місце. Володимир Хомко, який відповідно до українського законодавства очолює міськвиконком, був присутній на 77% засідань виконавчого комітету.

Найкращий показник відвідуваності у представника від бізнесу – директора ТОВ «Овіс» Володимира Федоровича, який був присутній на всіх засіданнях виконавчого комітету. По одному пропуску мають 8 членів міськвиконкому. Зокрема, секретар Рівнеради Андрій Грещук; керуючий справами виконавчого комітету Святослав Власюк; головний державний санітарний лікар міста Юрій Романець;представник від ВО «Батьківщина», директор приватної фірми «Фахівець-Дах» Ігор Крамарець; представник від «Фронту Змін», заступник директора ТОВ «Сан Скерцо» Роман Денисюк;начальник управління бюджету та фінансів Віктор Шульга; представник ВО «Свобода», ургентний хірург центральної міської лікарні Андрій Бортнік; начальник міського відділу МВСУ Петро Єзгор. Інші члени міськвиконкому пропустили від 2 до 3 засідань.

Прізвище, ім’я, по батьковіЗаймана посадаКількість пропусків(%)
1Володимир ХомкоМіський голова Рівного33,33
2Андрій ГрещукСекретар міської ради6,67
3Святослав ВласюкКеруючий справами виконавчого комітету6,67
4Юрій РоманецьГоловний Державний санітарний лікар м. Рівного6,67
5Петро ЄзгорНачальник МВ УМВС України в Рівненській області6,67
6Михайло КалитюкНачальник державної податкової інспекції міста Рівного13,33
7Іван ГемаНачальник управління житлово-комунального господарства13,33
8Анатолій МаєвськийЗаступник директора ТзОВ «Ринок»20
9Ігор КрамарецьДиректор ПП «Фахівець-дах»6,67
10Надія ГладкевичГенеральний директор ЗАТ «Реноме»13,33
11Ігор ДавидчукДиректор ПП “Капіталінвестбуд”- XXI13,33
12Роман ДенисюкЗаступник директора ТОВ «Сан Скерцо»6,67
13Євген КучерукГоловний лікар центральної міської лікарні20
14Володимир ФедоровичДиректор фірми «Овіс»0
15Василь ПолзуновДиректор ТзОВ «Карат»13,33
16Микола СичДиректор ПП «Патар»20
17Віталій ЧугунніковДиректор ПП «Укр-Ком»46,67
18Анатолій ОзімковськийНач. обл. управління ВАТ “Державний ощадний банк”60
19Віктор ШульгаНачальник управління бюджету і фінансів6,67
20Андрій БортнікЛікар ЦМЛ6,67

                                                                                                                                Таблиця 11

ВИСНОВКИ

За підсумками аналізу відвідуваності депутатами пленарних засідань Рівненської міської ради та постійних комісій протягом 2011 року було встановлено, що 4 міські обранці пропустили більше половини пленарних засідань або засідань постійних комісій. Так, депутат від ВО «Свобода» Володимир Валявка був відсутній на 63,16% пленарних засідань і на 90% засідань постійної комісії з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій та підтримки підприємництва.

Депутат від Партії регіонів Юрій Сілдецький пропустив 80% засідань постійної комісії з питань  Регламенту, депутатської діяльності та етики, розвитку місцевого самоврядування. Його колега по фракції Олексій Губанов був відсутній на 67,86% засідань постійної комісія з питань науки, освіти, культури, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями та засобами масової інформації. Депутат від ВО «Батьківщина» Олександр Бабат пропустив 57,64% засідань постійної комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» однією з підстав для   відкликання   виборцями  обраного  ними  депутата місцевої ради є пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії. 

Ще однією з особливостей виявлених в ході аналізу є те, що найбільше пропускають засідання постійних комісій особи, які поєднують депутатство з роботою на керівних посадах в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, або займаються бізнесом. Лідери пропусків пленарних засідань Володимир Валявка, Олександр Бабат та Володимир Грудницький займаються підприємницькою діяльністю,  а Олексій Губанов – державний службовець. Така тенденція спостерігається і з відвідуванням постійних комісій. Так, Володимир Валявка та Олександр Бабат – підприємці, Олексій Губанов та Юрій Сідлецький – державні службовці. Юрій Романенко, який пропустив 48,6% засідань та Андрій Остапчук, який пропустив 40,63% засідань – підприємці.

Прес-центр
Громадянська  мережа ОПОРА
тел. 430718