Дебати кандидатів на посаду міського голови проводили у сесійній залі Рівненської міської ради

Дата: 23.10.2020

22 жовтня у приміщенні сесійної зали Рівненської міської ради з ініціативи одного із кандидатів на посаду міського голови Рівного Юрія Вознюка, висуванця політичної сили «За Майбутнє», якого підтримує теперішній очільник міста Володимир Хомко, мали відбутися дебати із  двома іншими кандидатами Віктором Шакирзяном та Віталієм Ковалем. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

20 жовтня на особистій сторінці кандидата на посаду міського голови Рівного Юрія Вознюка у Facebook з’явилось відео, на якому він у приміщенні сесійної зали Рівненської міської ради запрошує на дебати двох інших кандидатів на посаду міського голови – Віталія Коваля (висуванця партії «Слуга Народу») та Віктора Шакирзяна (висуванця партії «Рівне Разом») 22 жовтня на 19:00. Юрій Вознюк зазначив, що дуже символічно буде провести діалог з іншими кандидатами у сесійній залі. Також у дописі до відео він повідомив, що трансляція дебатів буде на youtube-каналі, відтак показати ці дебати зможуть усі ЗМІ.

Згодом Юрій Вознюк повідомив, що трансляція дебатів буде відбуватися на офіційній сторінці За майбутнє Рівного – Юрій Вознюк, на Youtube-каналі та в ефірі Телеканалу Рівне 1.

Віталій Коваль 22 жовтня о 10:55 на своїй сторінці у Facebook  розмістив відео-відповідь Юрію Вознюку. На відео Віталій Коваль садить дерево, а потім говорить: «Юрій Вознюк, дякую за запрошення. Мав приємність поспілкуватися з Вами на дебатах в понеділок. Якщо людина, яка ховається, прийме ваш виклик, дайте знати. Я буду».

Віктор Шакирзян 22 жовтня на своїй сторінці у Facebook  опублікував відео з дописом «Моя відповідь тим, хто грає брудно». На відео Віктор Шакирзян каже «Шановний садівник та лузер, заспокойтесь. У вас був шанс продемонструвати себе виборцям та показати свої досягнення. Замість цього ви обливали брудом мене, замовляли брехливі статті та відеосюжети. Розводити пусті балачки – це все на що ви здатні. Рівняни ж потребують конкретних дій та результатів. Тому говорити мені з вами – немає про що. А на дебатах я буду 23-го жовтня о 19:20 на суспільному телеканалі Рівного і буду спілкуватись з рівнянами. Рівне разом».

22 жовтня на дебатах у сесійній залі міської ради був присутній лише Юрій Вознюк. Під час заходу він проводив  передвиборчу агітацію, зокрема відповідаючи на питання, чому за нього мають голосувати рівняни.

Помічниця Юрія Вознюка Юлія Голик повідомила для ОПОРИ, що приміщення для проведення дебатів було орендовано, однак, за які кошти була оплачена оренда, вона не відповіла. Щодо цього питання сказала, що необхідно  уточнити у юристів. Юрист Василь Харчук зазначив: “Ми не були організаторами цих дебатів. Організатором дебатів була фізична особа Анастасія Боднарська. Вона запросила нас, відповідно, договір оренди мав би бути, напевно, в неї”.  Він також зауважив, що оренду приміщення вони не оплачували.

Анастасія Боднарська підтвердила для ОПОРИ, що приміщення дійсно орендувала вона як фізична особа. Зазначила, що ідея орендувати приміщення в неї виникла після перегляду відео у соціальних мережах, де Юрій Вознюк запрошував усіх на дебати. Вирішила, орендувала приміщення і організувала захід.

У коментарі для ОПОРИ Микола Прокопчук, керівник інформаційного відділу Рівненської міської ради зазначив, що йому про цю ситуацію нічого не відомо, в нього дозволу ніхто не запитував, тому нічого абсолютно сказати не може.

Помічник міського голови Рівного Олександр Джигирей відмовився надавати офіційний коментар щодо ситуації.

ОПОРА звернулася до Рівненської міської ради з офіційним запитом щодо того, хто був організатором дебатів у приміщенні сесійної зали міської ради, на яких правових підставах та за які кошти була проведена оплата оренди для проведення дебатів.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборча агітація може проводитися, з-поміж інших, і у таких формах як проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями, розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації, проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач, проведення інших публічних заходів за підтримки кандидата, партії (організації партії) – суб’єкта виборчого процесу, а також оприлюднення інформації про таку підтримку, публічних закликів голосувати за або не голосувати за кандидата, партію (організацію партії) – суб’єкта виборчого процесу або публічних оцінок їхньої діяльності.

Частина 4 вищезгаданої статті визначає, що передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Підтримка кандидатами (кандидатом), партією (організацією партії) – суб’єктом виборчого процесу від свого імені чи від імені висунутого ним кандидата (кандидатів) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів, телепередач, проведення інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку кандидата (кандидатів), суб’єкта їх висування може здійснюватися лише у разі повного фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду відповідного суб’єкта виборчого процесу.

Частини 7 та 8 згаданої статті вказують, що кандидат, партія (організація партії) – суб’єкт виборчого процесу має право на договірній основі за рахунок коштів власного виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації. У разі якщо будинок (приміщення) незалежно від форми власності було надано для проведення публічного заходу чи передвиборної агітації за одного кандидата, партію (організацію партії), власник (володар, користувач) цього будинку (приміщення) не має права відмовити в його наданні на тих самих умовах іншому кандидату, іншій партії (організації партії).

Частина 15 статті 57 Виборчого кодексу України передбачає, що забороняється використання приміщень, в яких розташовуються органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, для проведення заходів передвиборної агітації.

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.