ДВК вчасно не розпочали роботу через незаконні дії голови окружної комісії

Дата: 11.10.2012

viboriВ присутності секретаря, голова окружної комісії 153 виборчого округу Микола Нерода розпорядився надіслати списки членів ДВК райдержадміністраціям, щоб вони довели їх до сільських голів, а ті – до членів комісій. У підсумку, дільничні комісії округу не змогли вчасно розпочати роботу.

У Рівненській області адміністративний суд визнав, що окружна комісія не забезпечує належної підготовки для проведення виборів депутатів у 153 окрузі з центром у Рівному. Підставою для такого рішення стало те, що ОВК не вжило заходів для початку роботи дільничних виборчих комісій та проведення ними перших засідань.

З позовом до суду про визнання протиправної бездіяльності окружної комісії щодо незабезпечення належної підготовки проведення виборів звернулися представники Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Опозиціонери стверджували, що члени ОВК не змогли створити умови для проведення перших засідань дільничних комісій у встановлені законодавством терміни. В позовній заяві також вказувалося, що голів ДВК не повідомили про їх призначення та не проконтролювали проведення першого засідання. Позивач зазначив, що з моменту утворення ДВК та затвердження 26 вересня персонального та кількісного складу комісій відповідач не проводив жодних засідань з розгляду питань про припинення повноважень членів комісій та їх заміну іншими особами в порядку, визначеному законодавством. Натомість, 27 та 28 вересня члени ОВК незаконно внесли зміни до персонального складу ДВК. Голови дільничних комісій отримували списки членів ДВК у сільських радах, де і дізнавалися про їх обрання і кількісний склад колегіального органу.

Представник окружної комісії заперечив звинувачення. Він вказав, що після прийняття рішення про затвердження складу ДВК 26 вересня, комісія не приймала жодних постанов про заміну членів ДВК аж до другого жовтня. Він також спростував звинувачення, що ОВК не організувало проведення перших засідань. Представник окружної комісії зазначив, що голів ДВК повідомляли про призначення по телефону. Списків членів комісії вони нікому не надсилали.

В судовому засіданні було встановлено, що відповідальність за проведення перших засідань ДВК несе окружна комісія. Покази свідків переконали суд у тому, що ОВК не вжила належних заходів для початку роботи дільничних комісій. Так, постанова про утворення ДВК повинна бути оприлюдненою на стенді офіційних матеріалів комісії не пізніше, як через чотири години після завершення засідання. Зі слів свідків, серед яких є і голова комісії Микола Нерода, дана постанова так і не була оприлюднена. Таким чином, члени комісій не могли дізнатися про своє призначення і вчасно провести перші засідання.

Крім цього, секретар комісії повідомила, що в її присутності голова ОВК Микола Нерода давав усні вказівки системному адміністраторові щодо надсилання списків персонального складу ДВК до райдержадміністрацій, щоб останні довели їх до сільських голів, а ті – до членів комісій. Секретар комісії також розповіла, що 28 вересня заступник голови комісії надав офіційним спостерігачам списки членів комісій, які відрізняються від прийнятих на засіданні комісії 26 числа. В цих документах фігурували особи, які не були включені до складу ДВК. У графі «дата призначення» вказувалося, що їх призначили першого жовтня. Проте засідань комісії, яка могла це зробити в цей період не відбувалося.

Розглянувши доводи сторін, суд постановив задовольнити позов та визнати протиправною бездіяльність окружної комісії щодо незабезпечення належної підготовки проведення виборів та встановив факт порушення ОВК виборчого законодавства. Попри те, жодних рішень про скасування повноважень осіб, незаконно введених до складу дільничних комісій чи про притягнення до відповідальності голови ОВК Миколи Нероди, який розпорядився надати списки райдержадміністраціям, суд не прийняв.

За коментарями звертайтеся
Анатолій Бондарчук
Координатор спостереження ОПОРИ у Рівненській області
096 918 74 08