Громадянська мережа ОПОРА розпочинає проєкт “Депутат від А до Я”

Дата: 21.01.2020

З січня 2020 року стартує проєкт «Депутат від А до Я», який реалізовуватиме Рівненська обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА»

Чому цей проект важливий?

У 2019 році пройшли позачергові вибори до Верховної Ради України і з того часу увага всього суспільства особливо пильно зосереджена на діяльності парламентарів. Громадяни спостерігають, критикують і звертають увагу на те, що варто поліпшити у роботі депутатського корпусу, хоча насправді дуже часто і не мають чіткого та повного уявлення про те, що ж входить до повноважень народного обранця. Українські виборці дуже часто мають не властиве бачення ролі народного депутата, навіть перебільшують його значимість, а подекуди – не сприймають, коли їм говорять, що це не його повноваження. І проблема тут не лише в тому, що у нашому суспільстві, на жаль, низький рівень правової освіти, велика проблема у тому, що чимало депутатів-мажоритарників попередніх скликань шляхом «засівання» округів сформували викривлене бачення у виборця ролі та повноважень депутата Верховної Ради України. Ідея вирішити існуючу проблему і була покладена в основу проекту «Депутат від А до Я». Головний координатор проекту, керівник Рівненської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» Андрій Токарський зазначає: «Наш проєкт покликаний підвищити обізнаність виборців щодо повноважень і ролі народного депутата та полегшити доступ для всіх зацікавлених до інформації про діяльність народних обранців. Ми прагнемо надати для суспільства об’єктивні оцінки діяльності народних депутатів, які будуть повністю базуватися на відповідності роботи народних обранців визначеним законодавством України повноваженням».

У рамках проєкту планується:

  • здійснити моніторинг діяльності народних депутатів-мажоритарників цільових округів трьох областей (Рівненської, Харківської та Закарпатської) і презентувати його для громадськості,
  • розробити інструментарій для системного інформування про активність та прийняті рішення народним обранцем (телеграм-бота) та інтерактивної гри про повноваження народного депутата,
  • провести інформаційний марафон для інформування жителів цільових округів про повноваження та роль народного депутата.

У Рівненській області ми будемо досліджувати діяльність:

  • Олександра Ковальчука, фракція «Слуга Народу» (округ № 152, м. Рівне),
  • Олександра Аліксійчука, фракція «Слуга Народу» (округ № 154, м. Дубно, Дубенський район, Здолбунівський район, Млинівський район, Демидівський район, Радивилівський район),
  • Сергія Литвиненка, фракція «Слуга Народу» (округ № 156, Сарненський район, Березнівський район, Костопільський район).

Моніторинг діяльності народних депутатів-мажоритарників цільових округів за перше півріччя їх роботи буде здійснюватися протягом січня-лютого 2020 року у розрізі законотворчої та контролюючої діяльності, а також роботи в окрузі. Для експертної підтримки проєкту та розробки спеціальної методики було залучено Анатолія Бондарчука – експерта Громадянської мережі ОПОРА. За його словами, до оцінки роботи депутатів потрібно підходити дуже виважено та об’єктивно. Тому важливо сформувати чіткі та зрозумілі критерії для цього. Методологія, яка буде використовуватися збалансована, вона дає можливість оцінити роботу народних обранців як у стінах парламенту, так і у їхніх мажоритарних округах. Тож дослідження у підсумку допоможе депутатам працювати ефективніше.

Важливим результатом проєкту має стати запуск телеграм-бота. З його допомогою  отримати оперативну інформацію про діяльність народних обранців буде легко і комфортно. Він зможе оперативно відстежувати та повідомляти зацікавлених про роботу народних депутатів.

На завершення проєкту передбачається проведення Інформаційного марафону для жителів обраних виборчих округів. Ми будемо спілкуватися з людьми з використанням інтерактивної гри, розповсюджуватимемо інформаційний бюлетень та підвищуватимемо поінформованість виборців про дійсну роль та визначені законодавством повноваження народного депутата, будемо знайомити з існуючими інструментами взаємодії «виборець – депутат».

 

За коментарями і додатковою інформацією звертайтеся до Михайла Балика, координатора проекту «Депутат від А до Я» у Рівненській області. m.balyk@opora.org.ua, 093 83 38 345

 

Довідково: підготовку матеріалу здійснено в рамках проєкту “Депутат від А до Я”, що є частиною Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.