Громада має сформувати стратегічний документ щодо цифрової трансформації, щоб мати розуміння, куди місто рухається, однак після цього варто не зменшувати темпи роботи. На цьому від час марафону «Цифрова громада: досвід України» наголосила Іванна Смачило, заступниця голови Рівненської ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO).
«Цифровий світ зараз рухається дуже швидко, цифрових рішень дуже багато, кожній громаді, в тому числі Рівненській, потрібно бути дуже прагматичними у виборі того чи іншого цифрового рішення. Але безумовно ця прагматичність повинна мати межі. Тому що, з одного боку, потрібно розуміти, що вирішить для громади це цифрове рішення, бо вони зазвичай дорогі: підвищить якість життя громади, це про відкритість органу місцевого самоврядування, це про те, що це буде економити місцевий бюджеті і т.д. Тобто, які завдання має вирішити те чи інше цифрове рішення. Якщо прагнути до ідеального цифрового рішення – його ніколи не буде. Бо технології настільки швидко розвиваються, що сьогодні те, що ідеально, ніби, завтра вже може бути зовсім не ідеальне, можуть з’явитися нові продукти», – зазначає Іванна Смачило.
Щодо співпраці Міністерства цифрової трансформації з громадами Іванна Смачило наголосила, що бачення Міністерства полягає у тому, аби у містах з населенням більше 10 тисяч у міського голови був профільний заступник з цифрової трансформації, який координував би цифрові рішення у всіх напрямках і був відповідальний за цей напрямок у громаді.
Посадовиця зазначила, що у громаді важливо запроваджувати електронний квиток, адже, є хороші кейси в Україні, ми не першопрохідці. Електронний квиток – це зручність громадян, економія бюджету. Всі цифрові рішення унеможливлюють корупційну складову, або роблять її мінімальною, – наголошує Іванна Смачило.
Ще одна важлива складова цифровізації – електронний документообіг. Проблема у тому, що таке цифрове рішення дуже часто недовпроваджується органами місцевого самоврядування чи органами влади. Закуповується все нове і нове рішення, однак не весь функціонал насправді полегшує роботу над документами. Ті громади, у яких документообіг налагоджений правильно і належно функціонує, зменшують терміни на надання відповіді для громадян і навіть визначають ці коротші терміни у своїх розпорядчих документах.
Іванна Смачило розповіла, що велика частина сервісів зараз надається Міністерством цифрової трансформації через платформу Дія. У Рівному наразі впроваджено пілотний проект щодо зміни місця реєстрації проживання: зараз кожен мешканець міста може зробити це онлайн, не витрачаючи часу і ресурсів. Також Міністерство робить чимало продуктів для громад у напрямку електронної демократії – це і петиції, і сервіси для обміну інформації із жителями. Дуже важливо у запровадженні цих продуктів – забезпечити якісний зворотній зв’язок із мешканцями. Лише тоді вони будуть виконувати свою місію.
Переглянути онлайн-марафон «Цифрова громада: досвід України» можна тут:
Цей матеріал підготовлено Радою Реформ Рівного разом із Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ у рамках програми «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Політична карта Рівненщини: основні тенденції другого року повномасштабної війни
03.09.2024
Рівненська область постраждала від обстрілів. ВПО покидають регіон. Новий начальник ОВА віддалений від рівненського політикуму, натомість відсторонений голова Рівнеради не…
Залучення мешканців до формування місцевих політик та рішень у Рівненській громаді: Презентація звіту
18.07.2024
Громадянська мережа ОПОРА презентувала звіт про залучення мешканців Рівненської громади до формування місцевих політик та рішень. Учасники заходу, серед яких…
На екваторі: як працювали рівненські депутати протягом третього року повноважень
07.06.2024
Упродовж третього року повноважень Рівненська міська рада спрацювала на 3,3 бали з п’яти можливих та посіла третє місце у рейтингу…
Як жителі Здолбунівської громади можуть впливати на місцеві рішення
07.06.2024
Останнім часом питання участі громадян у прийнятті рішень, зокрема на місцевому рівні, стає все більш важливим. Громадянська мережа ОПОРА дослідила,…