1 жовтня на вулицях Рівного (район Боярка) мешканцям міста були роздані листівки під назвою «Народна газета», які містять ознаки чорного PR та спрямовані проти кандидатів Дмитра Якимця та Володимира Хомка. Листівка містить інформацію, яку неможливо перевірити та встановити її достовірність.
На першій сторінці «Народної газети» розміщено статтю «Амбітний і працьовитий мер рідному місту Рівному!», де наведено «8 фактів про Олександра Лащука». Окрім цьому відокремлено матеріал «Це моє місто» з переліком 6 положень :
- * Дитячі садочки без черг і хабарів!
- * Комунальні аптеки – доступні ліки!
- * Легкість ведення бізнесу!
- * Нові фермерські ринки – якісні продукти!
- * Розширення і недоторканість зелених зон!
- * Нові тролейбусні маршрути!
На наступній сторінці газети розміщена стаття «Якимець, – досить ґвалтувати Рівне!». Як зазначено у матеріалі, «керівник «Правового сектору» Роман Коваль, і голова Люстраційного комітету в Рівненській області Лілія Москальова, і я, ваш покірний слуга, громадський активіст, Олександр Лащук заявляємо, що таких коштів на вибори мера ще не витрачалося ніколи». Окрім цього, зазначено, що «виборча компанія Якимця у півтора рази дорожча, ніж у Кличка» і становить 35 млн грн.
На тій же сторінці опубліковано матеріал «Якимець спалився! До списку партії «Громадський контроль» кримінал включив своїх». Стаття містить 4 пункти, у кожному з яких вказано кандидатів Якимця. Зокрема, Святослава Євтушенка називають «сміттєвим» бароном і відомим аферистом», висування Олександра Бардаша «кримінальним авторитетом», а Ігора Краманця позиціонують як «земельного афериста» та вказують , що «його «тітушки» побили громадських активістів». Також зазначено, що «список просто переповнений молодими аферистами».
Третій матеріал має назву «Бурштинова мафія – з кандидатом у мери визначилася!». У ній Дмитра Якимця називають «ставлеником криміналу», який «мав у власності наркопритон у Сарнах». Сергія Євтушка звинувачують у причетності до кримінальних угрупувань. Окрім цього, наведені статки кандидатів, які складають 5 млн. доларів у Якимця та близько 20 млн. доларів у Євтушка.
Остання стаття, що опублікована у газеті звучить як «Клоуни Якимця проти гіспідарника Хамка». Матеріал містить «технічну схему, за якою діють «чорні піарники» і має 5 складових». Загалом, описано проведені у місті Рівному акції, організовані Громадським рухом «Рівне без Хомка!» та Громадською ініціативою «Рівне за Обаму».
Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що у разі недостовірності даних фактів, поширення цієї газети є порушенням ч. 5 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до якої «Забороняється розповсюдження завідомо недостовірних відомостей про кандидата, політичну партію або її місцеву організацію – суб’єкта виборчого процесу».
Окрім цього, даний агітаційний матеріал не відповідає вимогам виборчого законодавства. Так, згідно ч.2 ст. 56 ЗУ «Про місцеві вибори» друкований матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється. Листівка «Народна газета» таких відомостей не має, що дає підстави вважати, що такий агітаційний матеріал був виготовлений не з виборчого фонду.
Зокрема, ч. 6 ст.54 Закону передбачає здійснення передвиборної агітації виключно за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для агітації коштів з інших джерел забороняється.
Громадянська мережа ОПОРА закликає кандидатів та представників їхніх політичних команд використовувати чесні та законні методи боротьби для участі у місцевих виборах.
За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства черезефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.
___________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА