Моніторинговий звіт щодо виконання суб’єктами владних повноважень Рівненської області вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації»

Дата: 23.05.2012

dostup opora11 листопада 2011 року Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила результати моніторингового звіту щодо виконання суб’єктами владних повноважень шести районів Рівненської області вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» у перші пів року з моменту набрання ним чинності.

Результати моніторингового звіту показали, що прийняття нормативно-правового акту не є гарантією його виконання. Особливо, коли мова йде про закон, який покликаний сприяти подоланню корупції. Всі досліджені суб’єкти владних повноважень вибірково впроваджували вимоги Закону «Про доступ до публічної інформації».

Більшість органів влади акцентували увагу навчасності надання відповіді. При цьому, якість та повнота інформації не відповідала новим вимогам.

Проблеми також виникли з реалізацією пунктів, яких раніше не було передбачено законодавством. Йдеться про висвітлення публічної інформації на офіційних сторінках органів влади, облаштування місць для роботи запитувачів із публічною інформацією, створення системи обліку інформації, надання відповідей на запити у електронному вигляді тощо.

За результати моніторингу, ОПОРА підготувала ряд рекомендацій для суб’єктів владних повноважень, спрямованих на виправлення виявлених недоліків. Організація звернула увагу керівників районів на необхідність провести навчання для працівників структурних підрозділів та відповідальних осіб щодо виконання вимог Закону. Головам міських та районних рад, керівникам районних адміністрацій нагадали, що вони повинні належно облаштувати спеціальне місця для роботи запитувачів з документами, забезпечити можливість ознайомлення громадян з інформацією про діяльність органу влади через інформаційний стенд, створити систему обліку документів із вільним доступом громадян…

Зважаючи на виняткову суспільну значимість Закону України «Про доступ до публічної інформації», Громадянська мережа ОПОРА взяла на себе зобов’язання не обмежуватися результатами першого моніторингу та прослідкувати за подальшими діями органів влади. В рамках Проекту «Влада через призму інформації», який втілюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з листопада 2011 року до травня 2012 року, ОПОРА вдруге дослідила діяльність суб’єктів владних повноважень шести районів Рівненської області. Результати моніторингу показали, що з часу останньої перевірки, ситуація в регіоні змінилися на краще, однак, в загальному, залишається незадовільною.

З позитивних зрушень варто відмітити, що органи влади виконують норму щодо можливості подання запиту та отримання відповідей в електронній формі. Це суттєво спростило процедуру доступу до публічної інформації. Покращилось наповнення офіційних сторінок суб’єктів владних повноважень в мережі Інтернет. На першому етапі дослідження більшість з них практично не оновлювалися. З листопада 2011 року на сайтах періодично оприлюднюються проекти рішень, розпорядження та інші публічні дані. Також, в більшості органів влади прийнято розпорядження, яким створено систему обліку публічної інформації, доступ до якої не може бути обмеженим. Прийнято зміни до Регламентів рад. Затверджено перелік інформації з обмеженим доступом.

Суттєвим недоліком у роботі органів влади є невідповідність задекларованих дій реальному стану речей. Інформацію про заходи органів влади ОПОРА отримувала з двох джерел. З однієї сторони, суб’єкти владних повноважень запевняли, що практично повністю виконали вимоги законодавства. Перевірка наданих даних на місцях показала, що посадовці суттєво перебільшили свої досягнення.

Громадянська мережа ОПОРА здійснила аналіз дій двадцяти суб’єктів владних повноважень, а саме:

Суб’єкти владних повноважень, що досліджувалися під час реалізації Проекту
Обласна державна адміністрація
Районні державні адміністрації
Обласна рада
Районні ради
Міські (селищні) ради
Рівненська
Рівненська
Рівненська
Рівненська
Рівненська
 
Гощанська
 
Гощанська
Гощанська
 
Дубенська
 
Дубенська
Дубенська
 
Здолбунівська
 
Здолбунівська
Здолбунівська
 
Сарненська
 
Сарненська
Сарненська
 
Острозька
 
Острозька
Острозька

Зокрема проводився:

• аналіз прийняття на місцевому рівні розпорядження чи рішення, спрямованого на виконання Закону. Створення спеціальних структурних підрозділів або призначення відповідальних за доступ до інформації посадових осіб.
• аналіз стану забезпечення доступу до публічної інформації у приміщеннях суб’єктів владних повноважень.
• аналіз наявності в органів влади систем обліку публічної інформації та їх відповідності вимогам законодавства.
• аналіз висвітлення суб’єктами владних повноважень публічної інформації
на офіційних сайтах органів влади.
• аналіз внесення змін до Регламентів органів влади.
• аналіз обмеження доступу до службової інформації шляхом присвоєння грифу «Для службового користування».
• аналіз роботи суб’єктів владних повноважень із запитами на інформацію.

Результати повторного моніторингу показали, що суб’єкти владних повноважень шести районів Рівненської області не забезпечують повного виконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Так, обов’язковою умовою виконання Закону є облаштування спеціальних місць для роботи з публічною інформацією. Представники ОПОРИ виявили, що, попри наявність таких місць на папері, в реальності вони не функціонують. Для прикладу, в Сарненській міській раді місце для роботи громадян із документами та їх копіями визначене у кабінеті діючого відділу, без забезпечення додаткових стільців, столів. Більше того, працівники відділу, які мали б гарантувати доступ громадян до даних, часто самі ж незаконно його обмежують. Працівники тієї ж Сарненської міської ради, наприклад, незаконно вимагають від громадян документи, що засвідчують особу.

Виконання вимоги закону щодо обладнання спеціального місця роботи з публічною інформацією продемонструвало гостру нестачу фінансових та людських ресурсів в органах влади Рівненської області.

Ще однією вимогою Закону «Про доступ до публічної інформації» є реєстрація всіх документів, що містять публічну інформацію та знаходяться у суб’єкта владних повноважень, у системі обліку. З часу першого моніторингу, цю норму Закону не виконала практично жодна владна одиниця з усіх досліджених.

Дослідження стану виконання суб’єктами владних повноважень шести районів Рівненської області вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» показало, що дії органів влади у цьому напрямку суттєво відрізняються. Недотримання вимог та їх порушення найчастіше виникають через відсутність єдиних підходів до виконання вимог Закону. Так, виконуючи вимоги одного Закону, посадовці різних органів влади, у різних регіонах по різному забезпечили виконання передбачених заходів.

Повний моніторинговий звіт можна скачати тут.

Проект “Влада через призму інформації” реалізовується за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Моніторинговий звіт підготували:
Анатолій Бондарчук
Роман Мартин
Андрій Токарський