На Рівненщині ОПОРА фіксує масове використання «джинси» у місцевих ЗМІ

Дата: 29.09.2015

unnamed 3З 17 вересня ряд ЗМІ Рівненської області опублікували два матеріали однакового змісту.  У кожному ЗМІ, статті розміщені поряд на одній сторінці. Матеріали мають ознаки прихованої реклами(«джинси») та опубліковані без необхідного маркування.

 

Статті були опубліковані у здолбунівській газеті «Нове життя»(№72-73 (9696-9697) від 18 вересня), дубенській «Дзеркало плюс»(№38 (750) від 17 вересня), а також острозьких газетах «Життя і слово» (№75-76 (8941-8942)від 19 вересня) та «Замкова гора» (№38 38 (898) від 19 вересня). Перший матеріал має назву «Юлія Тимошенко: Уряд треба міняти! Терміново»». У статті йдеться про ХІІІ з’їзд ВО «Батьківщина» у Києві. «Ключовими на з’їзді були питання тарифів, контрактної армії, подолання корупції, децентралізації та змін до Конституції в цілому. Поруч із питанням війни і миру, стояло питання продажу землі та участі фракції «Батьківщина» в коаліції», – зазначено у матеріалі. Відмінністю матеріалів стало лише додавання різних коментарів: у газеті «Дзеркало плюс» наявний коментар від Сергія Гаврилюка, а у «Новому житті» присутній коментар Олега Дацюка, голів Дубенської та Здолбунівської районних партійних організацій ВО «Батьківщина», відповідно. У острозьких публікаціях такі коментарі відсутні.

 news 29.09 Rivne 1

news 29.09 Rivne 2

news 29.09 Rivne 3

news 29.09 Rivne 4

 У другому матеріалі під назвою «Несподіваний хід Кучерука у Рівному» йшлося про той же з’їзд, що згадувався у першій вищезгаданій статті. Також наведено інформацію про «підготовку головою РОО ВО «Батьківщина» офіційного звернення до начальника Головного управління ДФС у Рівненській області Дмитра Зайцева з вимогою провести перевірку собівартості витрат, що їх житлово-комунальні підприємства закладають у тарифи». Окрім цього, 16 вересня статтю «Кучерук хоче перевірити тарифи та послуги рівненських ЖКГ» із аналогічним змістом було опубліковано Інтернет порталом «ЧаРівне».

news 29.09 Rivne 5

Усі матеріали підписані Мартою Підлісною, яка є невідомою у громадсько-політичних колах міста Рівне та області.

На сайті «ЧаРівне» цей матеріал був маркований позначкою «На правах політичної реклами». Проте, інших ЗМІ не всі маркували відповідні матеріали (газета «Нове життя» й «Замкова гора» розмістила під двома публікаціями позначку – чорний квадрат, який відповідно до редакційної політики означає, що цей матеріал розміщений на правах реклами). Зважаючи на те, що одні ЗМІ маркували матеріали, а інші ЗМІ – ні, то такий матеріал має ознаки «джинси» (прихованої реклами) та був оприлюднений в інтересах потенційного суб’єкта виборчого процесу.

Громадянська мережа «ОПОРА» звертає увагу місцевих ЗМІ на те, що згідно ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори» передбачає, що усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі. Окрім цього, ч. 3 ст.9 ЗУ «Про рекламу», передбачає, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408
 
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
 
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.
 
___________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА