За період з 1 липня до 10 вересня 2577 громадян звернулися до органів Державного реєстру виборців онлайн та офлайн, щоб змінити свою виборчу адресу – вибути, прибути або визначити іншу виборчу адресу в межах Рівненської області. За показником такої активності область посідає 18 місце по країні. Про це інформують представники Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області.
Згідно з даними Державного реєстру виборців (ДРВ) з 1 липня до 10 вересня 1172 особи, які зареєстровані на Рівненщині змінили виборчу адресу і зможуть голосувати уже на цих місцевих виборах за місцем фактичного проживання в інших областях. Натомість лише 294 виборці, які зареєстровані в інших областях чи не мають місця реєстрації, планують здійснити волевиявлення на Рівненщині. В межах регіону змінили виборчу адресу 1111 осіб. Звернення щодо зміни виборчої адреси становить 1,4% від загальної кількості звернень до ДРВ по країні.
Варто зауважити, що більша частина звернень припала на завершальний період – з 20 серпня до 10 вересня. Про те, як змінювали адресу до 20 серпня можна прочитати у попередньому дослідженні ОПОРИ.
Найбільше звернень щодо зміни виборчої адреси стосувалося міста Рівного (46,69% від загальної кількості звернень у регіоні) та міста Дубно (14,09% від загальної кількості звернень у регіоні). Показник звернень у інших громадах менше 4%.
Рівненська міська громада посідає перше місце по кількості звернень щодо прибуття (402), вибуття (358) та зміни виборчої адреси в межах громади (254).
У коментарі для ОПОРИ 11 вересня, тобто на наступний день після завершення процедури прийому заяв на зміну виборчої адреси, Керівниця відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради Анна Зелінська розповіла про те, як відбувалася процедура в обласному центрі: “Загалом людей прийшло з паперовими заявами – 376, а електронних заяв наразі ми опрацювали 300, але я дивлюсь, що зранку до нас надходили ті заяви, які люди подавали вчора о 21 годині, тобто, ймовірно, що нам ще надійде певна якась кількість заяв, тому що ще три години до 24 години, тобто система їх опрацьовує не всі одразу. Таким чином, поки що в нас електронних заяв 300, але є ймовірність, що їх ще там десяток додасться.
Були випадки і відмови у зміні виборчої адреси. Проте, серед людей, які звертались особисто – таких ситуацій немає, але є декілька відмовлених електронних заяв. Зокрема, для прикладу, людина подає заяву на зміну виборчої адреси, а її взагалі немає в реєстрі, тобто, вона не подала на включення – таких заяв є 2. Є ще 2 відмови, коли люди 3 дні тому подали заяву на одну виборчу адресу, через 3 дні передумали, певно, недочитали законодавство, що можна змінювати раз на рік і подали повторно вже на іншу виборчу адресу, то їм автоматично відмовили.
В останній день прийому заяв активність, звичайно, була висока. Проте, якихось дуже великих черг не було. Були випадки, коли люди підходили масово, ну чоловік десять, але не більше. Ми намагались швидко їх опрацювати. Ми працювали вчора до 24 години і о 22 годині вечора у нас були останні виборці, які прийшли особисто”.
Вибули виборці з кожної із 64 громад області – від одного до 358 осіб. Прибули до 53 громад – від одного до 402 виборця. Жодного виборця не прибуло до 11 громад області:
- 2 Вараського району (Антонівської та Каноницької сільських громад),
- 6 Дубенського району (Смизької селищної громади, Варковицької, Вербської, Підлозцівської, Привільненської та Семидубської громад),
- 3 Сарненського району (Степанської селищної, Миляцької та Немовицької сільських громад).
Загалом в області після процедури зміни виборчої адреси стало менше на 878 виборців. Динаміка приросту виборців спостерігається лише у 8 громадах області:
- Дубенській міській громаді (+94 виборці),
- Рівненській міській громаді (+44 виборці),
- Великоомелянській сільській громаді Рівненського району (+25 виборців),
- Городоцькій сільській громаді Рівненського району (+22 виборці),
- Висоцькій сільській громаді Сарненського району (+18 виборців),
- Рафалівській селищній громаді Вараського району (+7 виборців),
- Локницькій сільській громаді Вараського району (+3 виборці),
- Боремельській сільській громаді Дубенського району (+1 виборець).
За словами керівника Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександра Стельмаха, станом на ранок 16 вересня кілька десятків звернень виборців по країні ще опрацьовуються. Тому цифри в деяких регіонах можуть несуттєво збільшитися.
Нагадаємо, що з 1 липня в Україні почала діяти оновлена система зміни виборчої адреси. Вона сприяє тому, щоб люди, які не живуть за місцем реєстрації або не мають зареєстрованого місця проживання змогли змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів. Зробити це можна двома способами – онлайн через «Кабінет виборця» на сайті ДРВ або подати паперову заяву до відділу ведення ДРВ. З 24 липня жодних документів, що підтверджують місце фактичного проживання виборця, додавати до заяви не потрібно. Для того, щоб проголосувати на місцевих виборах цієї осені за новою виборчою адресою її можна було визначити чи змінити до 10 вересня включно.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею, а згідно з частиною 3 цієї ж статті за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначено відповідно до частини 2 цієї статті. Відповідно до частини 4 статті 20 Закону «Про Державний реєстр виборців» в разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частини 3 статті 8 цього Закону у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.
Отже, після процедури зміни чи визначення виборчої адреси, вона буде постійною для виборця на будь-яких наступних виборах чи референдумах. Виборцю не доведеться знову проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, якщо він не плануватиме якихось відряджень на день голосування і перебуватиме поза межами своєї нової виборчої адреси.
Повторно змінити виборчу адресу виборець може лише у міжвиборчий період і не раніше, ніж через рік часу після останньої зміни.
За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345
e-mail: rivne@opora.org.ua
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.