Дві дільничні виборчі комісії на Рівненщині отримали виборчі бюлетені для голосування у інших округах, ніж ті, до яких віднесено ДВК, ще одна – недоотримала достатньої кількості бюлетенів. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.
У двох дільничних виборчих комісіях міста Рівного № 560969 та № 560979 виявили невідповідність отриманих бюлетенів для голосування за депутатів Рівненської міської ради, зокрема в пакуваннях підприємства-виготовлювача містилися бюлетені, які не відповідають виборчим округам дільничних виборчих комісій.
Так, ДВК № 560969, яка відноситься до виборчого округу № 4 отримала частину бюлетенів для голосування у окрузі № 4 (232 бюлетені), натомість інші 1000 бюлетенів для голосування у окрузі № 3. ДВК 23 жовтня було складено акт про розбіжності між підрахованою кількістю виборчих бюлетенів з виборів депутатів Рівненської міської ради і кількістю бюлетенів, зазначеній у витягу з протоколу міської ТВК про передачу таких бюлетенів. Рішенням ДВК було встановлено, що причиною такої невідповідності є помилка зазначеного округу № 3. Таким чином, ДВК № 560969 не вистачало 1000 бюлетенів для голосування за депутатів міської ради у окрузі № 4.
ДВК № 560979, яка відноситься до виборчого округу № 2 отримала частину бюлетенів для голосування у окрузі № 2 (1000 бюлетенів) та частину бюлетенів для голосування у окрузі № 4 (а саме – 873). При цьому ДВК недоотримала 110 бюлетенів. Таким чином, для ДВК № 560979 не вистачало 983 бюлетені для голосування за депутатів міської ради у окрузі № 2.
Рівненська міська ТВК 24 жовтня звернулася до Центральної виборчої комісії із проханням надати роз’яснення, який алгоритм дій ТВК щодо забезпечення необхідною кількістю виборчих бюлетенів таких виборчих дільниць та що робити з невідповідними для дільниць бюлетенями.
За інформацією з ТВК, Центральна виборча комісія письмового роз’яснення щодо цього питання не надала.
Рівненська міська ТВК у складі голови та ще двох членів комісії по актах прийому-передачі забрала невідповідні бюлетені від ДВК і завезли до підприємства-виготовлювача, де їх утилізували. Після цього мають отримати належні бюлетені і передати їх для ДВК, щоб забезпечити волевиявлення.
Одна виборча дільниця № 560952, яка знаходиться у місті Рівному отримала не свої бюлетені для голосування за депутатів у Рівненську районну раду. Так, дільниця відноситься до округу № 5 для виборів депутатів Рівненської районної ради, однак усі отримані бюлетені були призначені для здійснення волевиявлення у окрузі № 6. Це виявилося при підрахунку бюлетенів дільничною виборчою комісією, адже на пакуванні був зазначений правильний номер округу. Рівненська районна ТВК зверталася щодо цього питання до ЦВК. За попередньою інформацією, наданою для ОПОРИ головою Рівненської районної ТВК Мариною Пашко, комісія замовила додрукувати бюлетені у підприємства-виготовлювача і має забезпечити дільницю належними бюлетенями.
Однак, члени міської ТВК, які приїхали на дільницю № 560952 і перевірили бюлетені, виявили, що дільниця отримала бюлетені для голосування за депутатів у Рівненську районну раду, які відповідають їх округу.
Виборча дільниця № 560817 в селі Корост отримала на 48 бюлетенів менше для голосування за депутатів Сарненської районної ради. Сьогодні друк дозамовили.
Абзац 3 частини 2 статті 242 Виборчого кодексу України визначає, що підприємства-виготовлювачі виборчих бюлетенів забезпечують суворе дотримання замовленої кількості виготовлених бюлетенів, їх облік та передачу замовнику в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Зазначимо, що абзац 2 частини 3 статті 242 Виборчого кодексу України передбачає, що контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснює контрольна комісія, що утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання на початок виборчого процесу, не пізніш як у день затвердження тексту та встановлення ступеня захисту виборчого бюлетеня.
Проте ані Виборчий кодекс України, ані Порядок виготовлення виборчих бюлетенів з місцевих виборів та їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям, який затверджений Постановою ЦВК № 330 від 2 жовтня 2020 року не вказує, яким саме чином має відбуватися такий контроль за виготовленням бюлетенів. Зокрема, згідно п. 1.9 Вказаної Постанови замовлена для виготовлення кількість виборчих бюлетенів, порядок та строки погодження підприємству-виготовлювачу контрольного (пробного) зразка виборчого бюлетеня, облік виборчих бюлетенів, порядок та строки знищення технічних відходів, поліграфічного браку, друкарських форм та інші питання, пов’язані з виготовленням виборчих бюлетенів, визначаються договором про виготовлення виборчих бюлетенів. Підприємство-виготовлювач забезпечує суворе дотримання замовленої кількості виготовлених виборчих бюлетенів, їх облік та передачу територіальній виборчій комісії, яка замовляла виборчі бюлетені, відповідно до цього Порядку та укладеного між підприємством-виготовлювачем та територіальною виборчою комісією договору про виготовлення виборчих бюлетенів. Підприємство-виготовлювач пакує виборчі бюлетені окремо для кожної виборчої дільниці з обов’язковим маркуванням кожної упаковки із зазначенням назви місцевих виборів, позначенням виборчого округу, номера виборчого округу (за наявності), номера виборчої дільниці, кількості виборчих бюлетенів в упаковці (цифрами та прописом).
Частина 11 статті 242 Виборчого кодексу України вказує, що у разі виявлення невідповідності підрахованої кількості виборчих бюлетенів кількості, зазначеній у витягу з протоколу територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів, дільнична виборча комісія складає у двох примірниках акт про невідповідність за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини розбіжності. Один примірник акта передається до територіальної виборчої комісії, а другий зберігається у дільничній виборчій комісії. За наявності зазначених розбіжностей кількістю виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією, вважається кількість, встановлена на засіданні дільничної виборчої комісії та зафіксована в акті про розбіжності і в протоколі засідання комісії.
За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345
e-mail: rivne@opora.org.ua
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.