На виборчих дільницях у Рівному фіксують нові випадки ймовірного фотографування бюлетенів

Дата: 22.11.2020

На виборчих дільницях № 560725, № 560942, № 560920 № 560972 та № 560982 спостерігачі ОПОРИ помітили випадки ймовірного фотографування бюлетенів.

 

На виборчій дільниці № 560725 за адресою смт Квасилів,  Квасилівський професійний ліцей, фойє виборець вчиняв дій, схожі на фотографування бюлетеня. За таким фактом відреагувала поліція, яка перевіривши телефон, виявила там фото бюлетеня. Виборець зазначав поліції, що не знав, що за такі дії передбачена відповідальність. 

На виборчій дільниці № 560942 за адресою м. Рівне, вул. В’ячеслава Чорновола,  Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти було зафіксовано, як виборчині ймовірно фотографували бюлетені на скриньках для голосування у полі зору присутніх. Про це було повідомлено поліцію, вони відібрали свідчення.

На виборчій дільниці № 560920 за адресою м. Рівне, вул. Павлюченка,  24,  навчально-виховний комплекс № 26 спостерігачка ОПОРИ помітила, як виборець у кабінці вчиняв дії, схожі на фотографування бюлетеня. Про такий факт було повідомлено поліцейських.  Виборець після цього не захотів опустити бюлетень у виборчу скриньку, тож комісія його погасила.

На виборчій дільниці № 560972 за адресою м. Рівне, вул.Гайдамацька, 15, дитячий садок № 47, спортивний зал було зафіксовано ймовірне фотографування бюлетеня. Виборець пояснив поліції, що робив це для себе і написав пояснювальну щодо такого факту, а фото видалив.

 

На виборчій дільниці № 560982 за адресою м. Рівне, вул. Фабрична, 3, про ситуацію на якій ОПОРА розповідала раніше, виявлено нові випадки ймовірного фотографування бюлетеня.

Так, спостерігачка ОПОРИ зафіксувала на відео, як виборчиня у кабінці вчиняє дії, схожі на фотографування бюлетеня. При виході з кабінки її одразу члени комісії та спостерігачі запитали щодо факту фотографування та причини. Згодом, жінка таки зізналася, що уже все видалила, а фотографувала для чоловіка, мовляв, той не вірив вона збирається віддати свій голос за Шакирзяна.

Також спостерігачі виявили ще один факт, коли виборчиня в кабінці вчиняла дії, схожі на фотографування, а згодом зізналася, що сфотографувала для себе, за кого вона проголосувала.

В цей час на дільниці перебували два народні депутати Володимир Ар’єв та Михайло Бондар, вони одразу звернулися до поліції з вимогою розібратися в ситуації.

 

Коментар Михайла Бондаря:

Згодом на цій же дільниці стався ще один випадок фотофіксації волевиявлення. Після виходу із кабінки для голосування виборець показав для поліції, членів ТВК та спостерігачів фото на своєму телефоні, де було видно паспорт громадянина та виборчий бюлетень із позначкою за одного із кандидатів.

Загалом станом на 16-00 поліцією по місту зафіксовано 13 випадків фотографування бюлетенів.

 

Частина 1 статті 16 Виборчого кодексу України вказує, що голосування на виборах в Україні є таємним. Контроль за змістом волевиявлення виборців, встановлення або розголошення змісту волевиявлення конкретного виборця будь-яким чином забороняється.

 

Фотографування виборчих бюлетенів часто використовується як доказ підтвердження свого волевиявлення при застосуванні протиправних схем підкупу виборців, тому правоохоронці реагують на відповідні дії, як на підозру у вчиненні підкупу виборців, а саме встановлюють особу виборця для з’ясування мети фотографування.

 

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua 

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер