До дня обрання нової Верховної Ради України залишається два дні. Напередодні виборів Громадянська мережа ОПОРА презентувала результати громадського спостереження, а також розповіла про готовність Рівненської області до дня голосування та основні тенденції в кампаніях кандидатів протягом останнього місяця. Отож напередодні виборів кандидати та партії значно активізували свою виборчу діяльність. Політична боротьба стала більш гострішою в змаганні за голоси виборців, кандидати готові йти і на маніпуляції, і на порушення виборчого законодавства.
До основних тенденцій, що виявила Громадянська мережа ОПОРА протягом жовтня 2014 року можна віднести наступні: суттєво збільшилася кількість випадків застосування брудних технологій кандидатами для дискредитації своїх конкурентів, збільшення кількості судових тяганин, пов’язаних з виборчим процесом, маніпуляція партійними брендами, гаслами та символікою окремими кандидатами, збільшилася кількість випадків перешкоджання політичній діяльності кандидатів. В області зафіксовані окремі випадки використання адміністративного ресурсу та непрямого підкупу виборців. Серед фактів порушення виборчого законодавства присутні: використання неповнолітніх осіб для агітації, використання особистих даних громадян, поширення агітаційної продукції в громадському транспорті, залучення до агітації священнослужителів, введення виборців в оману, тощо.
Загальна ситуація в області напередодні виборів
Найбільш активно на Рівненщині передвиборну кампанію ведуть ВО «Батьківщина», партія «Блок Петра Порошенка», Народний фронт, ВО «Свобода», а також Радикальна партія, Громадянська позиції, «Самопоміч» та партія «ЗАСТУП». Протягом жовтня Рівненщину відвідували лідери та представники різних політичних сил.
Щодо кандидатів-мажоритарників, то найбільшу активність в межах області проявляють Олег Осуховський (ВО «Свобода»), Олег Червонюк (самовисування), Дмитро Якимець (Народний фронт), Микола Капінос (ВО «Батьківщина»), Олександр Лащук (РПЛ), Святослав Євтушенко (самовисування), Юрій Вознюк (Народний фронт), Олексій Муляренко (БПП), Валентин Королюк (ВО «Батьківщина»), Олександр Дехтярчук (БПП), Михайло Корилкевич (самовисування), Сергій Євтушок (ВО «Батьківщина»), Олександр Данильчук (БПП), Василь Берташ (самовисування), Василь Яніцький (БПП).
Цьогорічні вибори до Верховної Ради України на Рівненщині характеризуються значним використанням брудних технологій для дискредитації своїх конкурентів
Кандидати не гребують використанням «Чорних технологій». Мова йде про листівки, з ознаками анти агітації, а також розміщенні дискредитуючи матеріалів у ЗМІ на своїх конкурентів.
В жовтні невідомі розповсюдили листівку, що містить ознаки чорного PR проти п’ятьох кандидатів, що балотуються по 152-ому виборчому округу (м. Рівне). Листівка має назву «Гади рвуться до влади за бабло і посади – вже готові до зради». В антиагітаційній друкованій продукції значаться прізвища п’яти кандидатів: Олега Осуховського, Олега Червонюка, Юрія Собчука, Миколи Капіноса та Олександра Лащука.
10 жовтня в м. Костопіль (ОВО №156) також був виявлений буклет, що містить ознаки «чорного» PR. В листівці значиться: «Народ зробив всій вибір. Корупціонера і зрадника Данильчука на смітник історії!». Жодних вихідних даних на листівці немає.
У місті Володимирець (ОВО №155) міліція затримала трьох жителів Костополя, які вночі розклеювали зроблені примітивним способом листівки, що дискредитували кандидата в народні депутати від БПП Василя Яніцького. На листівці зображена заява Василя Яніцького 2012 року, який у разі обрання його депутатом Верхової Ради України зобов’язується вступити до парламентської фракції Партії Регіонів. Ще одну листівку проти цього ж кандидата поширили у Рокитнівському районі Рівненської області. В матеріалі наводяться причини, чому не можна голосувати за кандидата.
На цьому ж окрузі спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували поширення листівки з антирекламою проти ще одного кандидата –самовисуванця Василя Берташа. Матеріал має назву «Берташ прийде – бурштин забере». В листівці наводиться інформація про причетність кандидата до кримінальних схем щодо присвоєння земель громади для видобутку бурштину.
Невідомі особи розповсюдили листівку без вихідних даних в м. Сарни, в якій мова йде про те, що Сергій Єстушок перебуває в кримінальному розшуку за особливо важкий злочин. В іншій листівці, розповсюдження якої теж зафіксовано в окрузі, Сергій Євтушко вказаний як рекетир, наставник кримінального авторитету. «Неможливо подолати корупцію, коли той, хто покликаний боротися із нею – сам її очолює» – так зловмисники бачать програму кандидата.
В ЗМІ області почастішали факти розміщення матеріалів, що містять ознаки «чорної агітації» та мають на меті дискредитацію кандидатів-конкурентів. Зокрема на сайті західноукраїнського порталу «PRESS-центр» протягом одного тижня вийшли статті «Як на Рівненщині за допомогою куми Президента хочуть стати нардепом?» та «На Рівненщині кандидат Дехтярчук заради ордену пішов проти архієпископа?», в яких поширена неправдива інформація про кандидата 154-го виборчого округу Олександра Дехтярчука. На телеканалах «Рівне-1» та «Сфера» були розміщені ефіри за участю матері і брата загиблого Олега Крушельницького в ДТП за участю сина кандидата Олега Червонюка.
Напередодні виборів збільшилась кількість випадків перешкоджання політичній діяльності кандидатів
В першу чергу мова йде про псування зовнішньої реклами, агітаційних наметів та напад на агітаторів.
У жовтня в м. Рівному (152-ий виборчий округ) пошкодили сіті-лайти із зовнішньою рекламою політичної партії «Опозиційний блок», сіті-лайти партії «Народний Фронт». Також у місті Рівне був пошкоджений біл-борд кандидата самовисуванця Олега Червонюка.
У виборчому окрузі №155 було зафіксовано 2 випадки пошкодження виборчого майна кандидатів, а саме в Дубровиці 6 жовтня біл-борд Анатолія Полюховича, який був заляпаний чорною та червоною фарбою. 8 жовтня був пошкоджений біл-борд Василя Яніцького, кандидата від Блоку Петра Порошенка.
Вночі, 10 жовтня невідомі у Костополі розмалювали банер кандидата у народні депутати України по виборчому округу №156 Олександра Данильчука. Відтак, агітаційний надпис отримав зовсім інший зміст: «Костопільщина не обирає сміття». Інші біл-борди з політичною рекламою кандидата в м. Костопіль були закидані брудом.
7 жовтня близько 12 години дня, невідомі особи в кількості 3 чоловік напали на агітаційний намет кандидата по виборчому округу №156 Ксенії Павловської, який був розташований неподалік сільської ради, зупинки «Гранітна» у селі Гранітне, Сарненського району, Рівненської області. Зловмисник пошкодили намет та агітаційну продукцію кандидата.
У 154-ому окрузі здійснено напад на агітаційні намети кандидата в народні депутати Валентина Королюка в м. Дубно та смт Млинів. Зловмисники також забрали агітаційну продукцію кандидата.
Ще одним трендом виборчої кампанії 2014 року стало використання судових тяганин між кандидатами, як інструмента політичної боротьби
Кандидат в народні депутати по ОВО №152 Якимець Дмитро Анатолійович звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з трьома адміністративними позовами до кандидатів в народні депутати по ОВО №152 Червонюку Олегу Казимировичу та Осуховському Олегу Івановичу.
Кандидат Якимець Д.А. в першому позові звернувся до кандидата Червонюка О.К. і вимагав визнання незаконним дій Червонюка О.К. щодо виготовлення та розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації у м.Рівне із використанням безпідставних заяв про підтримку політичною партією «Блок Петра Порошенка» Черковнюка О.К. та використання стилю агітаційних матеріалів та логотипів даної партії. В другому позові кандидат Якимець Д.А. вимагав визнати незаконними дії Червонюка О.К., який на думку позивача замовив розміщення статті під назвою «Хто переможе на виборах у Рівному?» у Рівненському тижневику «Льонокомбінат» у випуску від 10 жовтня 2014 року. Вказана стаття містить інформацію про те, що кандидати Черконюк О.К. та Осуховський О.І. розділили між собою голоси переважної кількості виборців і кожен з них балансує на позначці близько 20%, а всі інші кандидати не дотягують бодай до позначки в 10%. Суд постановив задовольнити позов частково і визнати дії друкованого засобу масової інформації Рівненський тижневик «Льонокомбінат» щодо публікації статті з поширенням результатів опитування громадської думки без зазначення замовника опитування, повної назви організації, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних і інших законодавчих порушень. В решті позовних вимог суд відмовив.
Кандидат Якимець Д.А. в третьому позові звернувся до кандидата Осуховського О.І., у якому просить визнати незаконними дії Осуховського О.І. щодо виготовлення та розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації – рекламних плакатів та інших друкованих матеріалів передвиборчої агітації у м.Рівне із використанням логотипів ПП «УДАР» Віталія Кличка та ПП «Блок Петра Порошенка» з поєднанням із словосполученням «Єдиний кандидат». На переконання позивача, це є використанням неправдивих відомостей у матеріалах передвиборчої агітації. Позивач вимагав припинити розповсюдження рекламних плакатів та політичної агітаційної продукції з таким поєднанням. 10 жовтня 2014 року позивач склав Акт про виявлення порушення Закону «Про вибори народних депутатів України».
Кандидат в народні депутати по 153-ому Олексій Муляренко надіслав адміністративний позов до Корецького районного суду Рівненської області. Кандидат вимагає визнати протиправною бездіяльність редакції газети «Вісник Кореччини», щодо нерозміщення на сторінках ЗМІ його передвиборчої агітації та зобов’язати газету розмістити на своїх шпальтах його рекламу відповідно до умов договору. Суд, який постановив задовільнити вимогу кандидата щодо визнання бездіяльності комунальної газети «Вісник Кореччини».
Кандидат по 154-ому виборчому округу Богдан Файфура подав позов до суду на іншого кандидата з цього ж округу – Валентина Королюка, мовляв той друкує агітаційні листівки без вихідних даних та використовує кошти не з виборчого фонду. Проте вже на наступний день позивач відкликав свою заяву.
Кандидати маніпулюють партійними брендами, гаслами та символікою
У м. Рівне (152-ий виборчий округ) одразу два кадидата в народні депутати в своїй передвиборчій кампанії акцентують увагу на свою підтриму з боку Політичної партії «Блок Петра Порошенка». Олег Осуховський, що йде до Парламенту за підтримки Політичної партії ВО «Свобода», у своїх друкованих матеріалах передвиборчої агітації використав логотипи партії «Удар» та політичної партії «Блок Петра Порошенка» в поєднанні з словосполученням «Єдиний кандидат». В той же час самовисуванець Олег Червонюк в своїх агітаційних матеріалах теж розміщує логотип партії Президента та лозунг «Час єднатись». Окрім того, стиль друкованих агітаційних матеріалів кандидата майже ідентичний з матеріалами Політичної партії «Блок Петра Порошенка».
Так само двоє кандидатів у м. Рівне запевняють, що саме їх підтримує організація УНСО – Яровслав Гранітний, самовисуванець, та Олександр Пантюхов, Політична партія «Воля».
Той же Олександр Пантюхов, та самовисуванець по 153-ому виборчому округу Микола Чумак у своїх агітаційних листівках використовують логотип Політичної партії «Самопоміч». Проте, як йде мова у офіційній заяві, об`єднання «Самопоміч» на Рівненщині не підтримує жодного кандидата в одномандатних виборчих округах. В виборчому списку «Самопомочі» балотується тільки керівник обласного осередку Ігор Ковалець.
В області зафіксовані окремі випадки використання адміністративного ресурсу та непрямого підкупу виборців
Газета «Вісник Кореччини» (ВО №153) відмовляли у публікації агітаційних матеріалів кандидата Олексія Муряренка (БПП). З цього приводу кандидат звернувся до суду. В той же час, на сторінках зазначеної газети постійно публікується передвиборча агітація іншого кандидата в одномандатному виборчому окрузі № 153 – Юрія Вознюка, що йде до Верховної Ради України за підтримки Політичної партії «Народний фронт». Суд постановив задовільнити вимогу Олексія Муляренка щодо визнання бездіяльності газети «Вісник Кореччини».
В смт Демидівка, що належить до 154-го виборчого округу, відбулась зустріч з кандидатом у депутати Верховної Ради України Олександром Дехтярчуком (БПП). На зустріч були запрошені держслужбовці Демидівщини. Наразі Олександр Володимирович є головою Дубенської районної ради, на момент виборчої кампанії перебуває у відпустці. Під час зустрічі кандидат розповів про свою біографію, а також презентував основні засади виборчої програми політичної партії «Блок Петра Порошенка». В усній розмові свою участь у даному заході підтвердили ряд держслужбовці РДА та селищної ради.
На офіційному сайті Дубенської районної ради була розміщена стаття Олександра Дехтярчука як кандидата, що є одночасно і головою цієї райради. В статті кандидат закликає своїх опонентів використовувати кошти не на передвиборчу агітацію, а на забезпечення АТО.
Щодо непрямого підкупу виборців, то до цього можна віднести дитяче свято, організоване кандидатом Ксенією Павловською у райцентрах 156-го виборчого округу. Під час свята кандидат роздавала подарунки за конкурси, неформально спілкувалась з жителями. Присутніх безкоштовно розважали клоуни та роздавалась солодка вата.
Присутні також факти порушення виборчого законодавства
Зокрема:
1.Залучення неповнолітніх осіб до агітації: в населений пунктах 156-ого виборчого округу, куди входять Березнівський, Костопільський та Сарненський райони, з’явились агітаційні намети кандидата в депутати Ксенії Павловської. Агітатори, які працювали в наметах, на вигляд яким 14-15 років, повідомили що їм по сімнадцять років. І працюють вони як волонтери. Зазначимо, що згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України» агітувати за кандидата чи партію можуть лише повнолітні особи, які мають право голосу.
2. Використання коштів не з виборчого фонду: на початку жовтня Рівному (виборчий округ №152) у центральній частині міста з’явилася сіті-лайти з рекламою глянцевого журналу «ANTURAZH.MEN». На обкладинці журналу зображений у військовій формі кандидат в народні депутати Олег Осуховський, що йде до парламенту від політичної партії ВО «Свобода». Реклама журналу з зображенням кандидата є політичною рекламою. На думку ОПОРИ, якщо дійсно журнал розмістив рекламу власного видання з зображенням кандидата, то це може свідчити про те, що дана реклама була виготовлена не за кошти виборчого фонду Олега Осуховського, як того вимагає закон.
3. Використання особистих даних громадян для передвиборчої агітації: агітаційні sms-повідомлення за кандидата в народні депутати, самовисуванця Святослава Євтушенка отримали рівняни напередодні виборів. Люди обурені тим, що політичний штаб використовує їхні приватні номери. «Підтримайте нашого директора Святослава Євтушенка. Він людина слова – і вивіз сміття організував, і будівництво унікального заводу» – саме такий текст отримали жителі Рівного 21 жовтня 2014 року. Відправником смс значиться фірма «Санком», власником якої є кандидат. Звідки кандидат, або ж його фірма, отримала контакти осіб – невідомо. Через декілька днів рівняни також отримали листи у свої почтові скриньки із подібним зверненням.
4. Введення виборців в оману: протягом останніх двох тижнів рівняни отримують телефонні дзвінки на свої стаціонарні телефони із запрошенням прийти на зустріч з кандидатом а народні депутати Олегом Осуховським. Невідомі, називаючи себе представниками штабу кандидата, зазначають, що під час зустрічі усім присутнім буде роздана одноразова матеріальна допомога в розмірі 400 грн. Таких випадків наразі зареєстровано вже понад 30. В штабі кандидата вважають це про вокативними діями конкурентів, про що написана відповідна заява до міліції.
5. Розміщення агітаційних матеріалів у громадському транспорті: спостерігачі ОПОРИ виявили у маршрутному таксі №39 у міста Рівне друковані агітаційні матеріали партії «Правий Сектор» та кандидата Романа Коваля, що балотується по 152-ому виборчому округу (м.Рівне) від Політичної партії «Правий сектор». Листівки та календарики з рекламою не містили жодних вихідних даних, як того вимагає виборче законодавство.
Також присутні факти розміщення агітаційної продукції кандидата по 154-ому виборчому окрузі Богдана Файфури в громадському транспорті м. Дубно.
6. Залучення священнослужителів до передвиборчої агітації: Під час урочистих заходів з приводу вшанування пам’яті героїв УПА священик зачитав вітальний лист від кандидата в депутати по 154-ому виборчому округу Валентина Королюка. Окрім того священик повідомив присутнім прихожанам, що сам кандидат зробив пожертву на храм в розмірі п’яти тисяч гривень. «Я дуже вдячний йому, його дружині та дітям. Нехай Господь Бог дає їм усе чого вони просять для спасіння» – зазначає священнослужитель.
Напередодні цього ж свята в друкованих ЗМІ 154-го округу вийшла ідентична стаття іншого священнослужителя – отця Нифонта, настоятеля Свято-Воскресенського чоловічого монастиря на повстанських могилах в Гурбах. В своїй статті отець Нифонт дякує Валентину Королюку за активну допомогу у будівництві Свято-Воскресенського храму. «Його я знаю лише третій рік, але за цей час вже переконався: він – людина слова. Королюк – не з тих людей, що, зробивши пожертву, кричить про це на кожному кроці. Пан Валентин приїздить на Гурби не лише на свята, а й в будні дні, жертвує на храм по мірі можливостей» – йдеться в статті. «Скажу щиро: мені подобаються такі люди як Королюк, бо він не сипле обіцянками направо-наліво, а справді робить» – зазначає отець Нифонт. В одній газеті – «Дзеркало плюс» матеріал маркований як політична реклама.
Довідково:
Позачергові вибори народних депутатів України проводяться у загальнодержавному багатомандатному окрузі та 213-ти одномандатних виборчих округах на всій території України. Разом з тим, відповідно до ст.8 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», вибори не організовуються і не проводяться на тимчасово окупованій території АР Крим (округи №1-10) і м. Севастополь (округи №224-225).
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Організація співпрацює з понад 200 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться ще більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.
За детальнішою інформацією звертайтесь до
Координатора спостереження за Позачерговими виборами народних депутатів України у Рівненській області
Анатолія Бондарчука
т. (096) 918-74-08