Інформація про діяльність парламенту повинна бути доступною для громадськості, – вважають активісти Громадянської мережі ОПОРА. Саме для стимулювання відповідальності та відкритості Верховної Ради України та залучення громадян до її роботи ОПОРА підписала Декларацію відкритості парламенту.
Декларація відкритості парламенту – це звернення громадських організацій, які займаються моніторингом парламентської діяльності, до представницьких органів держави з метою проведення діалогу щодо поліпшення відкритості уряду та парламенту, підвищення відповідальності представницьких органів та, врешті, сприяння розвитку демократичного суспільства.
Основними тезами Декларації є:
Просування культури відкритості: Інформація про діяльність парламенту повинна використовуватися та розповсюджуватися громадянами за винятком визначених законодавством обмежень. Для того, щоб узаконити культуру відкритості парламенту, уряд повинен ввести в дію заходи забезпечення участі громадян та вільного громадянського суспільства, узаконити діючий моніторинг парламенту та ефективно захищати ці права за допомогою постійного нагляду. Окрім того, парламент повинен гарантувати громадянам можливість звернутися до суду для забезпечення свого права на доступ до інформації про роботу парламенту. Парламент зобов’язаний сприяти розумінню громадян функціонування парламенту та обмінюватися передовим досвідом з іншими парламентами для підвищення відкритості та прозорості.
Забезпечення доступності інформації про діяльність парламенту: Парламент повинен прийняти курс забезпечення активної публікації інформації про діяльність парламенту. Інформація по діяльність парламенту включає інформацію про його обов’язки та функції, інформацію про перебіг законодавчих процедур, включаючи тексти внесених законопроектів та змін до них, голосування, порядок денний та розклад роботи парламенту, протоколи пленарних засідань та засідань комітету, історичну інформацію, та всю іншу інформацію, яка є частиною архівної документації парламенту, таку як звіти, створені парламентом або для парламенту. Парламент повинен надавати інформацію про керуючий та адміністративний склад, співробітників парламенту, та вичерпну і детальну інформацію стосовно бюджету парламенту. Парламент повинен надавати інформацію про біографічні дані, діяльність та службові зв’язки членів парламенту, включаючи достатню інформацію для громадян, щоб приймати обґрунтовані рішення щодо їх порядності та чесності, а також потенційні конфлікти інтересів.
Полегшення доступу до інформації про діяльність парламенту: Парламент повинен забезпечувати широкий доступ до інформації для усіх громадян на недискримінаційних засадах через різні канали поширення інформації, включаючи особисте спостереження, друковані медіа, радіо, прямі та замовлені трансляції та потокове відео. Фізичний доступ до парламенту повинен бути забезпечений для всіх громадян, відповідно до обмежень стосовно простору та безпеки, з чітко визначеними та загальнодоступними умовами забезпечення доступу мас медіа та спостерігачів. Інформація про роботу парламенту також повинна бути вільнодоступною на кількох національних та робочих мовах, а її виклад повинен бути зрозумілим для широкого кола громадян.
Забезпечити доступ до інформації про роботу парламенту в електронному вигляді: Інформація про роботу парламенту повинна бути доступною в мережі Інтернет у відкритій та впорядкованій формі, яка дозволятиме громадянам аналізувати її та повторно використовувати за допомогою різних технологій. Інформація про діяльність парламенту повинна містити посилання на іншу тематичну інформацію та бути доступною для завантаження у великих розмірах для стимулювання розвитку нових технологій її дослідження.
Довідково: Декларація відкритості парламенту створена на основі ряду схвалених міжнародною парламентською спільнотою документів, що були обговорені на конференції лідерів організацій, які займаються моніторингом парламентської діяльності, спільно організованої Національним Демократичним Інститутом (the National Democratic Institute), Благодійним фондом «Сонячне Світло» (the Sunlight Foundation) та Мережею сприяння підзвітності законодавчих органів країн Латинської Америки (the Latin American Legislative Transparency Network) в окрузі Вашингтон. Кінцева версія Декларації, яку можна знайти на сайті OpeningParliament.org, була представлена на Світовій Конференції з питань Е-парламенту в Римі, що відбулася 15 вересня 2012р. під час Міжнародного дня демократії.
____________________________
Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА