ОПОРА звітує про перебіг виборчої кампанії на Рівненщині

Дата: 12.10.2010

Рівненське представництво Громадянської мережі ОПОРА звітує про перебіг виборчої кампанії на Рівненщині.

 

В результаті спостереження за процесом висування кандидатів у депутати на посади голів територіальних громад незалежними спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА зібрано наступну інформацію:

Партійні конференції з висунення кандидатів пройшли без жодних форс-мажорних випадків. Проте, не всі політичні партії, котрі повідомили виборчу комісію про скликання конференції, подали документи на реєстрацію своїх списків та кандидатів.

Були випадки коли намагались подати документи на реєстрацію без конференції. Так, Здолбунівською районною виборчою комісією було відмовлено у реєстрації кандидатів в депутати до районної ради від політичної партії «УДАР Віталія Кличка». Причиною відмови стало те, що дана політична партія не подала до виборчої комісії повідомлення про дату проведення конференції з висунення кандидатів в депутати до районної ради. «УДАР» оскаржив рішення комісії, але воно залишилося без змін.

У Рівненському районі «Наша Україна» провела навіть дві конференції по висуванню кандидатів у депутати. Другу конференцію обласне керівництво визнавати відмовилось і печатки їм не поставили.

 

ОПОРА дослідила методи агітації, що використовують кандидати у Рівненській області. Виділити якихось регіональних особливостей не вдалось. Загалом політична реклама має загальноукраїнський характер.

Винятком є реклама «Нашої України». Ця політична сила, на відмінну від більшості інших партій, робить акцент на свого регіонального лідера – Віктора Матчука. Досить часто він робить заяву, що йде, щоб стати головою обласної ради. Більшість інших партій привертають увагу своїм всеукраїнським лідером.

Важка ситуація склалась у партії «Батьківщина», адже бренд менше відомий ніж БЮТ. Тому зараз їх робота спрямована на те, щоб прив’язати ці два бренди. Це вони активно роблять на сіті-лайтах та біг-бордаг.

Значну перевагу візуальної реклами по районах мають «Сильна Україна», «Єдиний центр» та «Партія Регіонів».

Здебільшого активна діяльність партій проявляються у виставлянні наметів. Надходить інформація про перші зустрічі з виборцями, але наразі без відома виборчих комісій. Для цього знаходять різні приводи. Чи то зустріч з людьми у одному з мікрорайонів Рівного з метою запропонувати роботу від кадрового агентства. Чи то як кандидат у мери міста Здолбунів, запрошує всіх на відкриття дитячого майданчика.

Перше місце у надані замовних матеріалів до ЗМІ посідає партія «Сильна Україна». Матеріали про них найчастіше можна зустріти у майже кожній районній газеті. Вони навіть автора не змінюють. Та такого методу донесення інформації до виборця партії не цураються. Такі партії як «Наша Україна», «Народна партія», «Партія Регіонів» та ряд інших партій представники яких займають в регіоні владні місця, роблять це більш завуальовано. Говорячи про своїх ключових людей, як вони працюють, що доброго і як багато роблять.

В результаті спостереження щодо використання адміністративного ресурсу та тиску з боку правоохоронних органів чи інших державних структур на кандидатів та їхніх прихильників зробили наступний висновок:

 

Застосування адміністративного ресурсу найбільше проявляється у формі тиску на кандидатів, які виявили бажання балотуватися до рад від опозиційних політичних партій і працюють в бюджетній сфері (освітяни, медики), а також перебувають на державній службі.

  • у Радивилівському районі вчителям шкіл, які одночасно є кандидатами в депутати від різних опозиційних партій наполегливо рекомендували, щоб вони не приймали участь у виборах;
  • у Радивилівському районі з роботи було звільнено декілька директорів шкіл, медиків, які виявляли підтримку опозиційним політичним силам (інформація надана керівником районної організації партії ВО «Свобода»).
  • у Радивилівському районі під тиском нового начальника управління освіти і загрозою звільнення з місця роботи 5 директорів і 2 заступника шкіл відмовилися балотуватися в депутати районної ради від політичної партії ВО «Батьківщина»;
  • у Радивилівському районі державним службовцям, які є членами політичної партії ВО «Батьківщина» погрожують звільненням з роботи, якщо вони не напишуть заяву про вихід з партії (Інформація надана головою районної організації ВО «Батьківщина» Жукевичом Петром Ярославовичем, який також зазначив, що багато його членів партії просто бояться балотуватися в депутати рад різних рівнів).
  • у Дубеньському районі до партійного офісу ВО «Свобода» приходив працівник районної державної адміністрації і цікавився списками кандидатів в депутати, які балотуватимуться до міської та районної ради від даної політичної партії (спершу ця людина не представилася працівником адміністрації, це стало зрозуміло в ході розмови);
  • у Дубуньському районі представники ВО «Свобода» стверджують, що місцеві ЗМІ застосовують до їхньої політичної сили жорстку цензуру і не пропускають їхніх матеріалів та взагалі не згадують на своїх сторінках про діяльність свободівців.
  • у Здолбуньському районі певним потужним кандидатам-мажоритарникам, що планували йти до районної ради, представники районної адміністрації наполегливо наполягали не брати участь у виборах або зняти свою кандидатуру. Також пропонувався варіант висунення цих кандидатів від партій «Єдиний Центр» та «Сильна Україна», бо за словами чиновників, то майже одне те саме, що і Партія регіонів (інформація надана районною організацією Української народної партії).

Тиску зі сторони правоохоронних органів виявлено не було. В ході спостереження з’ясувалося, що працівники міліції відвідували декілька разів окремі виборчі комісії. За поясненням членів виборчих комісій вони це робили з метою, щоб ознайомитися зі списками та отримати перелік кандидатів тих, що балотуватимуться по мажоритарних округах та  по багатомандатним виборчим округам. Також, правоохоронці, говорили, що ця інформація їм потрібна з метою організації захисту для цих осіб.

Наступний випадок трапився  у Радивилівському районні. Там працівниками місцевого управління охорони здоров’я збирається відомості про те, від якої політичної партій та по якому виборчому округу до міської та районної ради балотуються медичні працівники району. Зібрана інформація централізована передається в обласне управління особисто через начальників районних управлінь охорони здоров’я (збір такої інформації відбувався безпосередньо в присутності нашого спостерігача; інформація отримана від особи, що опитувала членів комісії).

В Рівненській обласній виборчій комісії виник конфлікт між головою комісії та заступником голови обласної податкової. Зі слів голови, погрожувати членам комісії та нецензурно їх обзивати Ігор Лех почав після того, як йому відмовили у реєстрації політичної партії „Нова політика”. Це пов’язано з тим, що він є головою двох політичних сил – партії „Нова політика” та Народно-демократичної партії.

У Сарненській міській виборчій комісії голова  змушений був викликати наряд міліції, бо представник Свободи зі слів членів ВК заважав їм працювати. Він тривалий термін був присутній  при прийомі документів до міського ВК.

За інформацією від представником «Свободи» стало відомо, що є в селі Карпилівка сільський голова шантажем хоче змусити голосувати за себе. Він їх попередив, що вразі, якщо вони його не виберуть – вони не матимуть дров. Також представники Єдиного центру під егідою простих бесід збирають у сільських школах бібліотекарів та  освітян. Там вони невимушено проводять бесіди таким чином агітуючи проголосувати за їхнього представника на виборах.

 

Аналізуючи поінформовані виборців щодо того, що вони повинні перевіритись  себе у реєстрі виборців побачили досить пасивну зацікавленість. Нажаль значна частина людей цим правом просто не користується. Просвітницька робота з цього приводу не проводиться з боку держави.

Координатор кампанії громадського спостереження в Рівненській  області:

Андрій Токарський

063 6179693

067 9131505

________________________________________________________________________

Прес-центр

Громадянської мережі «ОПОРА»

тел. 43 07 18