Представники громадянської мережі ОПОРА констатують, що вибори на Рівненщині пройшли з грубими порушеннями законодавства та були недемократичними.
– Ці вибори запам’ятаються нам, як одні з найскладніших, – каже координатор незалежного спостереження Андрій Токарський. – За останніх п’ять років не було такої кількості скарг та судових позовів щодо встановленя результатів голосування, як на виборах-2010. Ми переконані, що місцеві вибори були недемократичними, адже їх провели з порушенням міжнародних стандартів та недотриманням належної практики організації і проведення волевиявлення громадян.
Андрій Токарський стверджує, що на Рівненщині порушувалися права виборців, недотримувалася процедура підрахунку голосів та використовувався адміністративний тиск.
– Ми вважаємо, що виявлені нашими спостерігачами факти відсутності інформації про кандидатів на дільницях, помилки у бюлетенях та порушення права виборця на таємне волевиявлення є серйозним порушенням, – каже координатор спостереження. – Багато хто зараз хоче списати всі ці факти на відсутність досвіду у членів комісії чи нестачу часу на підготовку до виборів. Однак, ми не виключаємо, що порушення прав виборців було спланованим. Наші спостерігачі констатують, що, у більшості випадків, відсутньою була інформація про кандидата – опонента діючої влади. Те ж саме можна сказати про помилки у бюлетенях, де забували вказати партійність кандидата, неправильно зазначали ім’я чи приписували лишню сотню років.
Суттєвим порушенням є недотримання членами комісій процедури підрахунку голосів. Ці факти були зафіксовані спостерігачами ОПОРИ у кожному районі області. Найчастіше члени ДВК допускалися незначних помилок, що можна списати на їх недосвідченість. Однак, часто відбувалися порушення, які на думку представників ОПОРИ, могли вплинути на результат голосування. Наприклад, неодноразово зафіксовано, як голови комісій переписували протоколи без відома інших членів комісії. При цьому вони не цуралися підробляти документи та чужі підписи, що не виключає можливості підробки ними результатів голосування. Ще одним серйозним порушенням є небажання голів комісій складати акти про невідповідність кількості контрольних талонів та людей, що проголосували на дільниці. Згідно закону, при невідповідності кількості талонів, комісія повинна скласти акт, запечатати контрольні талони і тільки після цього приступити до підрахунку голосів. У нас приймались незаконні рішення розпечатати скриньки для голосування і знайти там талони. Це, на думку спостерігачів, створювало передумови для фальсифікацій, адже у такий момент можна докинути у скриньку бюлетені, а потім додати відповідну кількість контрольних талонів.
Також спостерігачі ОПОРИ стверджують, що на виборах активно використовувався адміністративний тиск. Найчастіше він виявлявся у присутності діючих голів та депутаті на дільницях у день голосування. Крім того, спостерігачі ОПОРИ зафіксували декілька випадків втручання міліціонерів у роботу комісії та на волевиявлення громадян.
Голова Рівненської обласної виборчої комісії Іван Долганський переконаний, що ці проблеми повязані із поганою підготовкю членів комісій та практично повною недієздаиністю штабів політичних партій. Він розповів, що на місцевих виборах нормально працювали лише штаби Партії регіонів та Народна партія. Всі ж інші, на думку голови обласної комісії, взагалі не були підготовленими до виборів, особливо, у частині відстоювання своїх прав.
– Через судові розгляди ще досі невідомі результати по-двох одномандатних мажоритарних округах Млинів та Кузнецовськ, – каже Іван Долганський. – Я думаю, що до середи суди закінчаться і вже 19-20 листопада відбудеться перша сесія обласної ради.
Пан Долганський зазначив, що попри невизначеність з переможцями в окремих районах, вже можна говорити про більшість в обласній раді. На його думку вона буде сформована Партією регіонів за сприяння таких політичних сил, як Сильна Україна, Народна партія та Всеукраїнський патріотичний союз.
Прес-центр
Громадянської мережі «ОПОРА»
тел. 43 07 18