Підсумкова конференція ОПОРИ: візії майбутнього країни після виборів

Дата: 18.06.2014

konf

Протягом 14 і 15 червня активісти ОПОРИ разом з політичними оглядачами, журналістами, медіа-менеджерами та експертами з виборчого права обговорювали перебіг і результати виборчої кампанії 2014 р., минулі і поточні виклики, а також можливі рішення для ефективної роботи громадського середовища і суспільства.

Кожного разу після важкої і напруженої, але разом з тим продуктивної кампанії громадського спостереження за виборами ОПОРА збирає коло найактивніших активістів із усіх регіонів України, щоб підвести підсумки роботи під час кампанії та сформувати план роботи на майбутнє. Цього разу на підсумкову конференцію завітали відомі експерти та лідери думок, які допомогли активістам Мережі підвищити рівень компетентності, а також сформувати багатогранний погляд на суспільно-політичні події і критично мислити над візіями майбутнього України.

На початку підсумки виборчих перегонів 2014 р. підбила команда Громадянської мережі ОПОРА. Координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська привітала всіх учасників з успішно проведеною кампанією спостереження за виборами Президента, у якій взяли участь 2 245 офіційно зареєстрованих спостерігачів Мережі (серед них 500 спостерігачів на виборах у Києві та 175 довгострокових спостерігачів по всій країні). Вона наголосила, що організація спостереження у день голосування та проведення паралельного підрахунку голосів показали високу злагодженість роботи команди як у Києві, так і на місцях у регіонах. Безумовно, справжнім викликом стала організація спостереження у Донецькій та Луганській областях, де спостерігачі ОПОРИ працювали в умовах погроз життю і здоров’ю, постійної небезпеки з боку незаконних озброєних формувань. Ольга Айвазовськавідмітила, що саме завдяки безстрашності та самопожертві місцевих опорівців і громадських активістів, готових захищати вибір співгромадян у таких надзвичайних умовах, вибори у обох регіонах все ж відбулися.

konf1

Юрій Хорунжий, керівник прес-служби ОПОРИ розповів про підсумки взаємодії з медіа-середовищем протягом виборчої кампанії: «154 новини у день голосування, 1 093 матеріали регіональних новин, 3 600 згадок ОПОРИ в українських та зарубіжних ЗМІ, 76 000 відвідин сайту Мапи порушень, більш як 100 000 переглядів трьох просвітницьких роликів ОПОРИ у Youtube та понад 150 000 відвідин сайту ОПОРИ – це лише деякі з показників нашої роботи».

konf2

Андрій Токарський, координатор громадського спостереження у Києві наголосив на «підводних каменях» залучення великої кількості активістів (більш як 500) та підкреслив, що формування компетентної і вмотивованої оргкоманди та поширення інформації про набір спостерігачів через соціальні мережі відіграли значну роль для успіху кампанії спостереження у столиці.

konf3

Після цього учасники працювали у форматі дискусійних панелей, обговорюючи нагальні проблеми та шляхи їх вирішення разом із експертами та лідерами думок, до яких дослухаються тисячні і сотні тисяч критично мислячих українців.   

Перша дискусійна панель конференції стосувалася погляду медійників на вибори та того, як у передвиборчий період формувалася громадська думка. Олексій Мацука, журналіст, головний редактор сайту «Новости Донбасса»наголосив на спробах локальних еліт Донбасу монополізувати медійне середовище у регіоні, не допускати критичних згадок про себе у місцевих ЗМІ та тиску на медіа, зокрема, для обов’язкового згадування Партії регіонів під час випуску новин (6 або більше разів). Інший експерт Роман Скрипінмедіа-менеджер, журналіст і телеведучий «Громадського телебачення», відзначив все більш вагомий вплив нових медіа, зокрема і «Громадського телебачення» на формування суспільної думки. На його думку, рушієм появи «Громадського» стало усвідомлення журналістською спільнотою важливого принципу: «не треба чекати, щоб хтось дав дозвіл», а варто починати робити якісну роботу, не зважаючи на обставини і бюрократичну машину, яка душить подібні громадські проекти.

konf4

До другої дискусійної панелі долучилися політичний оглядач Сергій Висоцький, журналіст і ведучий програм на «Espreso.tv» та Радіо Свобода Віталій Портников та історик, журналіст, публіцист і головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані.

konf5

Експерти разом з учасниками конференції обговорювали завдання для нової влади після обрання легітимного Президента, українсько-російські відносини та проблему розв’язання конфлікту на сході України, а також пошуку візій України майбутнього і сценаріїв розвитку подій. Не зважаючи на бурхливу дискусію, експерти схилилися до думку про те, що в Україні буде загострюватися внутрішнє протистояння, загроза гуманітарної катастрофи на Донбасі є цілком реальною, однак після подій Євромайдану Україна все ж таки зберегла шанс на побудову успішної і по-справжньому незалежної держави. Разом з тим, як відзначили експерти, фактор небезпеки і загроза територіальної цілісності буде постійно супроводжувати Україну на цьому шляху.

konf6

Наступного дня жваві дискусії учасників конференції разом з експертами продовжилися. Перша дискусійна панель стосувалася стану свободи слова в Україні, її впливу на політичні процеси, а також інформаційної безпеки. Мустафа Найєм, журналіст «Української правди», ведучий і головний редактор «Громадського телебачення» наголосив на тому, що Росія розв’язала проти України справжню інформаційно-ідеологічну війну, зокрема, через зарубіжні ЗМІ, аналітичні центри і деяких політиків з метою легітимізувати анексію АР Крим та спотворити погляд на реальні події. Також журналіст підкреслив, що «гаряча суміш» особистих емоцій, часто недостачі фактів та свободи слова і редакційної політики є справжнім викликом для журналістів для того, щоб зберігати неупередженість і відстороненість на ефірах і у репортажах. З іншого боку, медіа-екперт, автор і ведучий програми «Свобода слова» Андрій Куликов зауважив, що, незважаючи на складні політичні обставини і стан неоголошеної війни, треба дбати про своїх співгромадян у тому числі зі Сходу, а час для пошуку діалогу і порозуміння ще не вичерпано. Разом з тим, на думку експерта, проведення дострокових парламентських виборів може стати стабілізуючим чинником для Донбасу, зокрема, якщо мирним представникам опозиції до чинної влади і Президента на Донбасі гарантують право балотуватися.

konf7

На завершення конференції експерти з виборчого права допомогли опорівцям проаналізувати переваги і недоліки різних типів виборчих систем та передбачити проведення дочасних парламентських виборів за новою виборчою системою. Денис Ковриженко, радник з правових питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFESУкраїна) у своїй презентації представив широкий спектр видів і підвидів виборчих систем, зважаючи на міжнародний досвід. До дискусії долучився Євген Радченко, директор з розвитку МГО «Інтерньюз-Україна», який провів ґрунтовний аналіз трьох вже зареєстрованих законопроектів щодо переходу України до пропорційної виборчої системи з відкритими списками та наголосив, що схвалення одного із законопроектів у парламенті може стати цілком реальним. Разом з тим учасники конференції висловили зауваження до кожного із проектів закону та підкреслили необхідність проведення додаткового навчання серед членів виборчих комісій та роз’яснювальної роботи серед виборців для того, щоб, у разі схвалення, зміна виборчої системи справді запрацювала.

konf8

Висловлюємо вдячність запрошеним експертам за критичний погляд на події та плідні дискусії. Дякуємо кожному учаснику конференції, а також активістам ОПОРИ по всій країні за те, що приєдналися до незалежного спостереження за виборами Президента 2014 і зробили внесок у розбудову демократичної країни.

konf9

(Інші світлини з конференції можна переглянути тут)

Довідково:
 
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще понад 2000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.