Підсумки спостереження Громадянської мережі ОПОРА: м. Васильків (Київська обл.), м. Берегове (Закарпатська обл.)

Дата: 04.06.2013

vibori2 червня 2013 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА організували паралельний підрахунок явки та результатів волевиявлення виборців під час позачергових виборів міських голів Берегово (Закарпаття) та Василькова (Київська область) на 100 % дільниць.

 

 

 

 

 

Позачергові вибори Васильківського міського голови

Вибори міського голови Василькова отримали значний резонанс у загальнонаціональних ЗМІ. Це пов’язано із напруженістю виборчого процесу, зафіксованими порушеннями протягом дня голосування та підрахунку голосів, присутністю великої кількості народних депутатів та політиків національного рівня.

З невстановлених причин на 18 дільницях в сумі не було визначено місцезнаходження 269 виданих бюлетенів, або ж 3,2 % від тих, хто взяв участь у голосуванні[1][2]. Це було виявлено під час порівняння кількості контрольних талонів, підписів у списку виборців та кількості бюлетенів у скриньках для голосування. На деяких виборчих дільницях також зафіксована відсутність значної кількості невикористаних бюлетенів[3]. Спостерігачі ОПОРИ в окремих випадках фіксували спроби невідомих осіб, які не мали законного права голосувати на цих місцевих виборах, отримати виборчі бюлетені.

72 % спостерігачів ОПОРИ повідомили, що вони довіряють результатам підрахунку голосів на конкретній виборчій дільниці, 28 % – не довіряють.

За результатами паралельного підрахунку явки з боку спостерігачів, правом волевиявлення на позачергових виборах Васильківського міського голови скористалось 32,28 % виборців (офіційно – 35,27 %). Паралельний підрахунок ОПОРИ показав відрив між результатами лідерів виборів лише у 240 голосів.  Кандидат від Партії регіонів  Володимир Сабадаш  отримав 30,39 % або 3 тис. 395 голосів виборців. Кандидат від партії «УДАР» Сергій  Сабов здобув  28,25 % або 3 тис. 155 голосів виборців.

Враховуючи зафіксовані маніпуляції з виборчими бюлетенями, незначний відрив між двома основними кандидатами ставить під загрозу суспільне визнання результатів виборів у цілому. ОПОРА закликає всі політичні сили детально дослідити усі виявлення порушення та сприяти їх правовій оцінці. Кандидати у міські голови Василькова, у тому числі Володимир Сабадаш, мають із розумінням поставитися до судового розгляду та інших правових заходів щодо зафіксованих порушень виборчого законодавства. Із метою забезпечення публічності розслідування порушень на виборах у Василькові, доцільним видається створення Верховною Радою України Тимчасової слідчої комісії.

Позачергові вибори Берегівського міського голови

Позачергові вибори міського голови м. Берегове відбувалися без суттєвих порушень та значних конфліктів. Ситуація на виборчих дільницях як протягом часу голосування, так і на момент підрахунку голосів і встановлення результатів виборів – загалом була спокійною, а випадків незаконного втручання чи стороннього впливу на виборчий процес зафіксовано не було.

Процедура голосування на виборчих дільницях була організована належним чином, хоча спостерігачами були виявленні окремі недоліки. Зокрема, мали місце проблеми зі списком виборців. Заслуговує на увагу недосконалість практики внесення виборців до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування. Виборці відзначали, що їх включали  до відповідного витягу без їх особистої заяви. Фіксувалися випадки неприязного чи грубого ставлення з боку членів ДВК до працівників ЗМІ. Процедура підрахунку голосів проходила в атмосфері відкритості і, за незначними винятками, цілком відповідала визначеному законом порядку.

За результатами роботи на дільницях,  85 % спостерігачів ОПОРИ заявили, що вони довіряють підрахунку голосів на виборах Берегівського міського голови. 15 % спостерігачів не довіряють підрахунку голосів на виборчих дільницях.

За результатами паралельного підрахунку ОПОРИ у виборах Берегівського міського голови взяло участь  48,73 % виборців (офіційно – 49,96 %). Дані ОПОРИ показують, що кандидат від Демократичної партії угорців України Золтан Бабяк. отримав 54,9 %  або 5 тис. 547 голосів виборців. Кандидат від партії «Єдиний центр»  Ольга Бізіля – 22,91 % або 2 тис. 315 голосів виборців. Різниця між основними кандидатами складає 3 тис. 232 голоси. 

Рекомендації:

Верховній Раді України

  • Створити Тимчасову слідчу комісію щодо порушень виборчого законодавства на місцевих виборах 02 червня  2013 року;
  • Внести зміни до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» із метою процедурної деталізації вимог щодо використання виборчих бюлетенів;
  • Посилити у Законі України «Про вибори депутатів  Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» права офіційних спостерігачів від громадських організацій, у тому числі шляхом надання права на судове та позасудове оскарження, отримання копій протоколів про підрахунок голосів;
  • Врегулювати у виборчому законодавстві статус народних депутатів України під час їх перебування на виборчих дільницях та комісіях;
  • Уніфікувати процедури організації та порядку голосування, які застосовуються на виборах різних видів.

Правоохоронним органам

  • Оперативно провести об’єктивне розслідування порушень на місцевих виборах 02 червня 2013 року;
  • Постійно інформувати громадськість про перебіг розслідувань порушень виборчого законодавства на місцевих виборах 02 червня 2013 року.

Суб’єктам виборчого процесу

  • Активно використовувати правові механізми для доведення порушень, які були зафіксовані 02 червня 2013 року, у тому числі шляхом судового розгляду;
  • Прийняти спільну заяву про зацікавленість у об’єктивному розслідуванні порушень законодавства, які мали місце на місцевих виборах 02 червня 2013 року.
За коментарями звертайтесь:
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих та парламентських програм,
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua



Виборча дільниця № 321281: кількість контрольних талонів, які відокремлюється від кожного бюлетеня, кількість підписів у списку виборців – 1 016; кількість бюлетенів у скриньках – 844; різниця складає 172 бюлетеня;

Виборча дільниця № 321280: кількість контрольних талонів, які відокремлюється від кожного бюлетеня, кількість підписів у списку виборців – 907; кількість бюлетенів у скриньках – 810; різниця складає 97 бюлетенів;

Виборча дільниця № 321285: зафіксована відсутність 112 невикористаних бюлетенів.