Проміжний звіт

Дата: 25.10.2010

Довготермінові спостерігачі ОПОРИ звітують про  перебіг передвиборчої кампанії у Рівненській області.

 

 

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Формування ДВК

За інформацією, отриманою спостерігачами ОПОРИ в Демидівському та Радивилівському районах, при формуванні дільничних виборчих комісій, кандидати на керівні посади масово писали заяви про відмову працювати на виборах. Це пов’язано з тим, що лише дві особи можуть працювати на оплачуваній основі, тому заступники голів залишились без заробітної плати, але з обов’язками. Питання матеріальної винагороди вплинуло також на кількість членів комісій. Обласний центр та міста обласного значення (Рівне, Кузнецовськ, Дубно, Остріг) мають повний склад комісій. Натомість, у районних ТВК відзначають, що вони мали можливість сформувати ДВК у складі лише 7-9 чоловік.

Цікавим є представлення політичних партій у дільничних комісіях. Зі слів представників ТВК, при формуванні ДВК вони керувались досвідом роботи та партійним представництвом кандидатів. Однак, аналіз складу дільничних комісій показує, що Партія регіонів змогла провести у комісії по два своїх представники. Це у ТВК пояснюють тим, що регіони подавали членів ДВК від місцевої, районної та обласної партійної організації. Також є випадки коли ці люди введені за поданням голови ТВК, тому що не вистачало членів комісії і не було бажаючих.

Діяльність ДВК

Перше засідання всі обласні ДВК провели згідно вимог календарного плану. Довготермінові спостерігачі ОПОРИ відвідали майже 20 сільських ДВК де виявили наступні факти:

Ø У селі Станіславів, ДВК № 13043 об’єднує всього 206 виборців. Це село відноситься до Добриводської сільської ради, голова комісії якого є дочкою особи, що балотується на посаду сільського голови.

Ø У селі Бережниця (Дубровицький район) мати одного з кандидатів на посаду сільського голови є головою територіальної  ДВК. Також у ДВК села Бережниця не має заступника дільничної виборчої комісії.

Аналіз членів ДВК міста Рівного показав, що майже 40% комісій в керівних органах мають осіб без досвіду роботи (дані для аналізу надані ТВК). Ще одним фактором, який негативно доповнює відсутність досвіду роботи членів ДВК є вік їх голів, секретарів та заступників – 18-20 років.

Списки виборців

Основними недоліками попередніх списків виборців є багато неточностей в прізвищах та адресах виборців. В багатьох ВК відзначають, що якість списків виборців у порівняні з президентськими виборами не змінилися. В Державному реєстрі виборців відмовляються надавати будь-яку інформації без письмового інформаційного запитів.

У Млинівському районі  на одній з ДВК у списку виявили виборця, якого вписали два рази.

У місті Корець під час рознесення запрошення у одному з приватних будинків по списку проживало 8 чоловік. Але реально там приписані лише четверо, які про інших чотирьох навіть не чули.

Також на ДВК сіл Бутово і Бродниця, Дубровицьго району знову в списках з’являються мертві душі. Комісія цю помилку зафіксувала і виправляє.

Проблем щодо доступу до списку виборців для ознайомлення не існує.

Особливості агітаційної кампанії

У Рівному проводяться зустрічі з виборцями без повідомлення виборчої комісії. Спостерігачі ОПОРИ були присутніми на подібному заході у кандидата до обласної ради по виборчому округу № 39 (м. Рівне) Василя Гуріна, який є ректором НУВГП. Зустріч відбувалася у приміщені гуртожитку №1, 20 жовтня 2010 року о 19 та 20 годині.
Як повідомив голова Рівненської обласної ВК, кандидат про проведення зустрічі з студентами по факту, наступного дня. Василь Гурін стверджує, що він намагався повідомити ТВК у телефонному режимі.
Комісія вирішила не виносити попередження кандидату, однак наголосила, що телефоном такі речі не повідомляються.

Ø У центрі міста Корець спостерігачі ОПОРИ виявили листівки партії «Удар», що були розповсюджені без вихідної інформації.

Ø У селі Тайкури Рівненського району, кандидат у депутати до районної ради та кандидат у депутати обласної ради (що балотуються по цьому округу) особисто приїхали, щоб вручити подарунки для матерів героїнь.  Також в цьому ж селі в приміщені ДВК знаходився агітаційний плакат партії «Удар», який зняли після зауваження спостерігача.

Ø У місті Дубно виборцям роздавали по 45 гривень. В громадській приймальні кандидата у депутати до обласної ради від місцевої організації Партії регіонів Корилевичам Данила Михайловича (виборчий округ) №34) в перші дні її роботи виборцям, які пообіцяли проголосувати за даного кандидата роздавали грошову допомогу в розмірі 45 гривень. На даний момент, в громадській приймальні можна написати прохання в наданні грошової допомоги. Її обіцяють виплатити після виборів, якщо виборець проголосує за даного кандидата, тобто якщо кандидат пройде до обласної ради. (інформацію отримано від Дубенської міської організації ВО «Батьківщина»).

Ø 12 жовтня в кабінеті голови Радивиловської районної державної адміністрації розгорівся конфлікт між головою РДА Віталієм Станкевичем (очолює районний штаб Партії регіонів) та Петром Ковальчуком – начальником районного сільськогосподарського управління РДА (голова районної організації Народної партії). Внаслідок конфлікту Петро Ковальчук потрапив в реанімаційне відділення районної лікарні в передінфарктному стані. За неперевіреною інформацією, конфлікт відбувся через те, що керівник союзної партії відмовився виконувати побажання голови РДА щодо кандидатів на виборчі посади. При зустрічі з представниками ОПОРИ, пан Ковальчук повідомив, що на нього тиснули, щоб по деяких одномандатних виборчих округах від його політичної партії ніхто не балотувався до сільських, районної ради.

Ø Політична партія «Єдина центр» веде по квартирну агітаційну роботу. Разом з агітаційними матеріалам приносять хліб і сіль. Також хліб і сіль зображені на всіх листівках їх кандидатів.

У с. Серники, Зарічненського району зареєстрували 23 кандидата на сільського голову. З них 17 однофамільців – Полюховичі. Двоє кандидатів крім спільного прізвища мають ще й однакове ім’я і по-батькові.

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

Координатор кампанії громадського спостереження в Рівненській  області:

Андрій Токарський

063 6179693

067 9131505

 

Прес-центр

Громадянської мережі «ОПОРА»

тел. 43 07 18