30 вересня спостерігачі ОПОРИ виявили грубе порушення законодавства у 153 виборчому окрузі. На першому засіданні дільничної виборчої комісії, з подачі райдержадміністрації, частину членів ДВК замінили на представників партій, які навіть не брали участь у жеребкуванні.
Прибувши на засідання дільничної виборчої комісії №560409, що знаходиться у селі Весняне Корецького району, спостерігач ОПОРИ виявив, що у її роботі беруть участь особи, яких немає у затвердженому окружною комісією списку членів ДВК. Четверо замінених членів комісії повідомили, що вони представляють партії, які не було допущено до жеребкування через порушення процедури подання кандидатур до складу ДВК. Зокрема мова йде про Партію пенсіонерів України, Слов’янську партію та Союз Чорнобильців України. Жодна з цих політичних сил не могла подавати своїх представників до складу комісії. Однак, невідомим чином ці особи опинилися у складі ДВК безпосередньо напередодні засідання.
Голова комісії Марія Давидюк розповіла спостерігачам, що цих людей було включено до складу ДВК за розпорядженням з райдержадміністрації. Зі слів жінки, їй зателефонували з району і попросили замінити членів комісії, що мешкають поза межами області на конкретних осіб. В числі замінених виявився і секретар комісії Віктор Мартинчук, який представляв Українську морську партію. За рекомендацією з райдержадміністрації його замінили на представника Партії пенсіонерів України Наталію Глюз. Безпосередньо на засіданні пані Наталія відмовилася виконувати обов’язки секретаря і попросила замінити її на цій посаді. Новим секретарем обрали представника Партії регіонів Наталію Дехтярчук. При цьому представник партії пенсіонерів України залишилася у складі ДВК як рядовий член.
Варто зазначити, що заміна членів дільничної виборчої комісії на осіб, що представляють політичні партії, яких не було допущено до жеребкування, є протизаконною. В даній ситуації голова ДВК мала б не проводити засідання комісії та звернутися до ОВК із заявою про виявленні порушення. Натомість, члени комісії провели засідання із грубими порушеннями чим поставили під загрозу демократичність волевиявлення громадян. Факт причетності до фальшування складу членів ДВК №560409 представників районної влади свідчить про використання адміністративного ресурсу та здійснення впливу на роботу комісії. Втручання службової особи з використанням службового становища у здійснення виборчою комісією карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
За коментарями звертайтеся
Анатолій Бондарчук
Координатор спостереження ОПОРИ у Рівненській області
096 91 87 408