Рівненщина: Суд задовільнив позов про реєстрацію кандидата на сільського голову

Дата: 14.10.2015

13625519689 жовтня відбулось засідання Березнівського районного суду Рівненської області за позовом Грицик Уляни Ігорівни до Балашівської сільської виборчої комісії про оскарження відмови щодо її реєстрації на посаду сільського голови. У результаті, адміністративний позов було задоволено.

Напередодні, 1 жовтня Балашівською сільською виборчою комісією було прийнято рішення про реєстрацію на посаду сільського голови від політичної партії «Воля», а зараз діючу сільську голову Грицик Уляну.

2 жовтня до сільської ТВК звернулась районна організація політичної партії «Воля» з проханням відкликати Грицик Уляну. За словами представників «Волі»,кандидат на посаду сільського голови є у списку корупціонерів та мала у минулому судимості.

05 жовтня відбулося засідання Балашівської ТВК, у складі 11 її членів, щодо скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду сільського голови Грицик Уляни, на підставі звернення партії «Воля». Рішення приймалось двічі, шляхом відкритого голосування. Вперше, 5 голосів було віддано «за» скасування рішення про реєстрацію Грицик Уляна, 5 голосів – «проти» та 1 «утримався» від голосування. Голова ТВК наголосила на повторному голосуванні, оскільки «за» і «проти» отримало однакову кількість голосів. Під час другого голосування, результат був наступний: 7 голосів «за», 3 – «проти» та 1 «утримався». Згідно останнього голосування, було прийнято рішення про скасування реєстрації Грицик Уляни.

Суд розцінив дії голови ТВК, як тиск на членів комісії для прийняття необхідного результату.

Окрім цього, про проведення засідання 5 жовтня Грицик Уляна повідомлена не була, на думку суду, всупереч ч. 5 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» (з метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи).

В результаті, суд постановив задовільнити адміністративний позов. Зокрема, зареєструвати Грицик Уляну Ігорівну на посаду сільського голови с. Балашівка.

Переглянути постанову рішення суду можна тут.

На думку Громадянської мережі ОПОРА, питання відкликання своїх кандидатів є виключним правом політичних партій. Обов’язком ТВК, якщо партія хоче з певних причин відкликати свого кандидата і, при цьому, дотримується визначеного у Законі терміну, є прийняття рішення про скасування реєстрації відповідного кандидата чи кандидатів. Це виходить з логіки ст. 47 Закону «Про місцеві вибори», де зазначено, коли комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидатів в депутати.

У частині 1 даної статті зазначено 7 підстав, коли комісія скасовує рішення про реєстрацію. Зокрема, відповідно доп.2 ч.1 ст. 47 Закону зазначено, що комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата на підставі звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніше як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликання не підлягає. Зважаючи на те, що таке звернення було подано до комісії 2 жовтня, а день голосування 25жовтня, то терміни дотримані. Комісія на підставі цієї заяви мала прийняти рішення про скасування реєстрації відповідно кандидата.

Для аналогії. У п.3 ч.1 ст. 47 Закону зазначено, що підставою для скасування рішення про реєстрацію є припинення громадянства України кандидата. Тут комісія також однозначно має прийняти рішення про скасування реєстрації. Право бути обраним має громадянин України, який має право голосу відповідно до ст.70 Конституції України (Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними). Таким чином, виборча комісія не може не прийняти рішення про скасування реєстрації такого кандидата.

За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408
 Моніторинг парламенту | Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.

___________________________

Прес-центр
Громадянської мережі ОПОРА