Рівненщина: ДВК склала виборчу документацію з порушенням вимог законодавства

Дата: 01.04.2019

Дільнична виборча комісія №560624 (с. Іващуки Радивилівського району) склала протокол про підрахунок голосів та акт про видачу копій протоколу без зазначення дати та часу. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

На виборчій дільниці №560624 після підрахунку голосів, який завершився орієнтовно о 22:30 31 березня 2019 року, було складено протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців. Цей протокол підписано головою, заступником та секретарем, а також іншими членами комісії в загальній кількості 11 осіб. Також було складено Акт про видачу копій протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці від 31 березня 2019 року.

На другому аркуші протоколу, графа для заповнення дати та часу його складання не заповнена. В зазначеному акті наведений перелік осіб, які отримали копії протоколу та номери таких копій, однак – не зазначений час отримання.

За фактом виявленого, спостерігач ОПОРИ подав скаргу до окружної комісії 154 територіального виборчого округу з вимогою:

«Визнати дії голови, заступника, секретаря та інших членів дільничної комісії №560624 щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців та акту про видачу копій протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці від 31 березня 2019 року такими, що складені з порушенням вимог законодавства, а тому дії членів ДВК по їх складанню є протиправними».

Відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України «Про вибори Президента України» у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою “З окремою думкою”. Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова у підписанні протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345
Олена Чудінович, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області