Рівненщина: представниця ОВК №153 інструктувала членів ДВК щодо спостерігачів

Дата: 20.03.2019

16 березня у Корці членкиня окружної виборчої комісії 153 виборчого округу Ольга Пантюх проводила інструктаж для членів дільничних виборчих комісій. Зокрема, закликала «не допускати спостерігачів» до кабінок, голосуючих та списків у день голосування.

16 березня відбулася зустріч кандидата на пост Президента Руслана Кошулинського з виборцями Корецького району. Після зустрічі членкиня ОВК №153 Ольга Пантюх, суб’єктом подання якої є Руслан Кошулинський, проводила інструктаж для членів ДВК у Корці.

Зокрема, у своєму виступі Ольга Пантюх згадала про роботу спостерігачів: «…Ну, а якщо щось не будете знати, я постійно буду в окружній комісії на місці. Залишу свій вам контактний телефон – будете телефонувати. Але віднесіться серйозно. Тому начитатися, щоби робити якомусь зауваження, скажімо, спостерігачу, що він там ходить чи підходить і не має права цього робити. Там його місце і до побачення. Там він має сидіти цілі вибори. Не брати участі. Борони Боже, ні до кабінки, ні до голосуючого, ні до списків. Нікуди його не можна допускати. Це ж неприпустима помилка. Зрозуміло? То ви маєте це знати».

Після виступу Ольги Пахнюк, до неї звернулась спостерігачка ОПОРИ Ірина Кантарія та сказала, що спостерігач має право знаходитись на дільниці, не заважаючи членам комісії фізично та  не порушуючи таємниці голосування. Членкиня ОВК додала, що саме це і мала на увазі.

На запитання спостерігачки ОПОРИ у голови ОВК 153 округу, чи було доручення від комісії на проведення такого інструктажу, голова Микола Непеляк відповів: «Ні, мені такого не відомо. Можливо вона орієнтується в ситуації на місці і можливо вона давала рекомендації, як краще написати заяви. Багато зараз є відмов, коли люди спочатку погодились, а потім відмовились виконувати обов’язки». Також голова додав: «Це її обов’язки прямі. Ми нічого такого не повинні доручати. Люди займаються своєю роботою. Вони можу бути на місцях і орієнтувати людей».

Під час виступу у Корці Ольги Пантюх, водночас у Рівному відбувалося засідання окружної виборчої комісії №153 округу, членкинею якої є виступаюча.

Також 17 березня у селищі Клевань після зустрічі кандидата на пост Президента України Руслана Кошулинського, членкиня ОВК №153 округу Ольга Пантюх проводила інструктаж для членів ДВК, однак без згадки про роботу спостерігачів.

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Юзвяк, для офіційних спостерігачів відповідно до ч. 10 ст. 69 Закону України «Про вибори Президента України» є лише три заборони:

1) безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;

2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;

3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування або іншим чином порушувати таємницю голосування.

За порушення будь-якої з цих заборон виборча комісія робить спостерігачу попередження, а у випадку повторного чи грубого порушення вказаних вимог виборча комісія може позбавити його права бути присутнім на своєму засіданні. Таке рішення приймається не менш як двома третинами голосів від складу комісії. Також Тетяна Юзвяк нагадує, що згідно з вимогами ч. 9 ст. 28 Закону на засіданні комісії та на виборчій дільниці під час голосування та підрахунку голосів мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, партій – суб’єктів виборчого процесу, від громадських організацій (разом не більше ніж по дві особи від одного кандидата на пост Президента України, від партії, від громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій (обмежень не встановлено).

У ч. 9 ст. 69 Закону України «Про вибори Президента України» йдеться про права офіційних спостерігачів від партії, кандидата на пост Президента України, громадської організації. Зокрема, спостерігач має право:

1) бути присутнім на засіданнях ДВК та ОВК, в тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування у територіальному виборчому окрузі;

2) робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування;

3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам ДВК, у тому числі для організації голосування виборців за місцем перебування, та при проведенні такого голосування;

4) бути присутнім на засіданнях ДВК та ОВК, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та встановлення підсумків голосування тощо.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345
Олена Чудінович, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області