Рівненщина: у лютому ЗМІ продовжували публікувати політичну рекламу, «джинсу» та «чорний піар»

Дата: 16.03.2019

Впродовж лютого у місцевих виданнях Рівненської області ОПОРА  фіксувала публікації, що мають ознаки «джинси» та «чорного піару». Зокрема, матеріали з ознаками прихованої політичної реклами розміщені щодо кандидатів у Президенти: Петра Порошенка, Юлії Тимошенко та Олега Ляшка. Публікації з ознаками «чорного піару» стосуються Володимира Зеленського, Анатолія Гриценка та Юлії Тимошенко. А матеріали, що мають належне маркування опубліковані щодо Андрія Садового,  Валентина Наливайченка та Сергія Тарути.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала випуски друкованих місцевих видань Рівненської області на предмет того, про яких кандидатів у Президенти опубліковано найбільше матеріалів, чи мають вони належне маркування та відокремленні від інших.

Петро Порошенко

Як і у січневих ЗМІ Рівненщини, у лютому найбільше згадок у місцевих друкованих виданнях щодо кандидата на пост Президента України Петра Порошенка. Загалом, це:

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Місія можлива 2. Вступ України до ЄС та НАТО – головна мета в стратегії Порошенка»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Чому Порошенка підтримує Європа і ненавидить Росія»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Верховний головнокомандувач і дипломат. Порошенко виглядає як безальтернативний гарант курсу на Євросоюз і НАТО»

  • Гощанська районна газета «Рідний край» (№8 від 22 лютого 2019 року), газети «Вісник Демидівщини» (№7 від 15 лютого 2019 року) та  «Скриня» (№7 від 14 лютого 2019 року) опублікували матеріали з однаковими назвами та змістом «Порошенко запропонував реальний план зростання добробуту українців»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Контрнаступ на бідність. Не тільки курс на ЄС та НАТО, а й побудова українського добробуту – Петро Порошенко на Форумі «Відкритий діалог»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Відкритий діалог про майбутнє. Порошенко представив програму стратегічного розвитку країни»

  • Газета «Володимирецький вісник» (№8 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Президент запропонував реальний план зростання добробуту українців»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Порошенко чи Путін: вибір – 2019 року. Петро Порошенко йде на другий термін, щоб підвищити добробут народу і привести Україну до ЄС та НАТО»

  • Газета «ОГО» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Ворог Путіна №1. Порошенко підірвав основи «русского мира»

  • Газета «Рівне Експрес» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «КРУТий старт. Президент Петро Порошенко пішов на другий термін, щоб перемогти бідність і прийти в ЄС»

  • Газета «Рівне Експрес» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Військовий експерт Арестович: «Порошенко переможе на виборах Президента. Армійська проблематика перекриває усі інші питання»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Судячи з того, що російське телебачення каже про Порошенка, він робить усе правильно», – Олег Сенцов. Чинний Президент балотується вдруге з чітким планом дій»

Крім цього, у лютому  ЗМІ 5 разів публікували матеріали, які стосуються отримання Томосу про створення автокефальної православної церкви України:

  • Газета «Замок» (№8 від 21 лютого 2019 року) матеріал «Збулися пророчі слова Тараса Шевченка – Україна має єдину автокефальну Православну Церкву»

  • У газетах «Вісник Демидівщини» (№6 від 8 лютого 2019 року), «Сарненські новини» (№6 від 7 лютого 2019 року) та «Скриня» (№6 від 7 лютого 2019 року) опубліковані матеріали з однаковим змістом та назвою «Геополітична катастрофа Путіна, який «втрачає Україну назавжди». Здобутий Порошенком Томос – історична подія»

  • Газета «Володимирецький вісник» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Томос отримали, православну церкву України створено. На черзі – ЄС та НАТО!»

Жодна із 19 публікацій не мала належного маркування.

Володимир Зеленський

12 матеріалів стосувались потенційного кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського, 11 з них мають ознаки «чорного піару».

Публікація з назвою «Зеленський – не нове обличчя! Це маска Коломойського!» були розміщені у шести виданнях: «Радивилів POST» (№8 від 21 лютого 2019 року), «Вісник Демидівщини» (№7 від 15 лютого 2019 року), сімейному тижневику «Дзеркало плюс» (№7 від 14 лютого 2019 року), «Замок» (№7 від 14 лютого 2019 року), «Рівне Ракурс» (№7 від 14 лютого 2019 року) «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року).

         

У трьох газетах опублікований матеріал «Коломойський йде в Президенти»: у виданнях  «Вісник Демидівщини» (№7 від 15 лютого 2019 року), «Скриня» (№7 від 14 лютого 2019 року) та Гощанській районній газеті «Рідний край» (№8 від 22 лютого 2019 року).

У газеті «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) розміщений матеріал «Зеленський, Голобородько чи Коломойський: за кого голосуватимуть українці», що також має ознаки «чорного піару». А також у газеті «Рівне Експрес» (№6 від 7 лютого 2019 року) опублікований матеріал «Зеленський – останній шанс Коломойського. За олігарха взялося ФБР».

Крім цього, у газеті «Рівне Вечірнє» (№8 від 21 лютого 2019 року) опублікована стаття «Зеленський у Рівному: «Я відмовляюся працювати зі старими політиками» , яка не має маркування.

Андрій Садовий

Матеріали щодо Андрія Садового, який у березні зняв свою кандидатуру з виборчих перегонів на користь Анатолія Гриценка, мають позначки «Передвиборча агітація», «Політична реклама» чи «На правах реклами»:

Матеріал «Чому я буду голосувати за Садового Андрія Івановича» з належним маркуванням опублікований у 5 газетах: «Вісник Демидівщини» (№7 від 15 лютого 2019 року), «Сурми Радзивилів» (№7 від 15 лютого 2019),  «Прапор перемоги» (№5 від 15 лютого 2019), «Скриня» (№7 від 14 лютого 2019) та сімейному тижневику «Дзеркало плюс» (№7 від 14 лютого 2019 року).

Також у газеті «Рівне Вечірнє» (№6 від 7 лютого 2019 року) розміщена публікація «Андрій Садовий: «Усі дороги в Україні треба відремонтувати за 5 років» у розділі «Передвиборча агітація»

Крім цього, у газеті «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) публікований матеріал «Теплі розмови про політику. Як Андрій Садовий рівнян какао пригощав» без маркування.

Анатолій Гриценко

Про кандидата на пост Президента України Анатолія Гриценка опубліковано 6 матеріалів. Усі вони мають ознаки «чорного піару»:

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Полковник не прийшов. Бо побоявся»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Сховав голову в пісок. Гриценко побоявся прийти на засідання слідчої комісії, яка звинувачує його в руйнуванні армії»

  • Газета «ОГО» (№9 від 28 лютого 2019 року» матеріал «Чесного полковника» виводять на чисту воду. Серед усіх екс-міністрів оборони, які залишаються в Україні,  найбільше запитань – до Гриценка»

  • Гощанська районна газета «Рідний край» (№8 від 22 лютого 2019 року) матеріал «Танк, дешевший за «легковушку». Полковник – політик розпродував армію та злякався фронту, але балотується в Президенти за підтримки Пінчука», опублікований у розділі «Політикум»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Чому у Георгія Туки стискалися кулаки. «Продажний» полковник: слідча комісія оприлюднила цифри масового розпродажу армії за часів міністра Гриценка»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «За «чесного міністра» армію розкрадали найбільше»

Юлія Тимошенко

Низка публікацій стосувались кандидатки на посаду Президента України Юлії Тимошенко. Матеріал у сімейному тижневику «Дзеркало плюс» (№7 від 14 лютого 2019 року) під назвою «Демократи об’єднались з сильною лідеркою, аби зупинити фасильсифікації» не має належного маркування як «реклама» чи «на правах реклами»

Також у друкованих ЗМІ розміщені дві публікації, що мають ознаки «чорного піару»:

  • Газета «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Вона … здувається. Мільярди на підкуп та росіяни: як Тимошенко рятує свій рейтинг, що падає»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Дурманом сладким веяло». Громадська організація VoxCheck стверджує: протягом року кожні сім із десяти фраз лідерки «Батьківщини» були обманом»

Олег Ляшко

Про кандидата на посаду Президента Олега Ляшка опубліковано чотири матеріали, лише одна з яких означена, як «Комерційний матеріал». Так, у сімейному тижневику «Дзеркало плюс» (№7 від 14 лютого 2019 року) розміщений матеріал «Олег Ляшко: «Керувати медициною має той, хто сам тут лікується» з позначкою «КМ». Вкінці друкованого видання зазначено: «Матеріали, позначені позначкою «КМ» вважати комерційними». Однак у вихідних даних газети вказана позначка «КМ» надрукована чорним чорнилом на чорному тлі (або через вади друку або свідомо), внаслідок чого майже неможливо розпізнати цей напис.

Не мають належного маркування три публікації:

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Олег Ляшко у Гощі: «Я хочу, щоб ваші діти були при владі»

  • Газета «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Олег Ляшко: «Чому мало корів в селі? Бо багато свиней при владі»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Олег Ляшко: «У медицині потрібно наводити порядок»

Сергій Тарута

Три публікації стосуються кандидата на пост Президента Сергія Тарути та усі три мають позначку «Передвиборча агітація»:

  • У газетах «Рівне Вечірнє» (№9 від 28 лютого 2019 року) та «Рівне Ракурс» (№9 від 28 лютого 2019 року) опублікований матеріал «Реальна нова сила – це Тарута і його досвід»

  • У газеті «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) розміщений матеріал «Сергій Тарута: Україні потрібні не слуги, а ефективні управлінці – і країна запрацює»

Валентин Наливайченко

Дві публікації щодо кандидата у Президенти Валентина Наливайченка марковані і мають позначки «Передвиборча агітація»:

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Валентин Наливайченко закликав об’єднатися для захисту вільних і справедливих виборів»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№7 від 14 лютого 2019 року) матеріал «Валентин Наливайченко: «Відновити мир в країні – головне завдання майбутнього Президента»

Також у місцевих виданнях опубліковані матеріали, які стосуються декількох кандидатів:

  • Газета «Володимирецький вісник» (№9 від 28 лютого 2019 року) матеріал «Аналіз передвиборчих обіцянок»

Газета «ОГО» (№9 від 28 лютого 2019 року) стаття «Програми кандидатів в Президенти: на що сподіватися лікарям і пенсіонерам»

  • Газета «Радивилів POST» (№7 від 14 лютого 2019 року» стаття «Кандидати у Президенти України підписали Меморандум про чесні вбори»

  • Газета «Рівне Вечірнє» (№6 від 7 лютого 2019 року) матеріал «До другого туру виходять Порошенко та … Коломойський. Олігарх – втікач замаскувався під Зеленського»

  • Газета «Сурми Радзивилів» (№5 від 1 лютого 2019 року) матеріал «Трикутник виборця Майдану: як не помилитися»

Крім цього, у лютому неодноразово зустрічалися публікації, що інформували виборців про перебіг виборчого процесу. Зокрема, про зміну місця голосування, пожежну безпеку на дільницях, на що будуть витрачені кошти із застави кандидатів, а також кількість кандидатів та виборчих округів:

  • Газета «Скриня» (№8 від 21 лютого 2019 року) стаття «Як проголосувати не за місцем прописки»
  • Газета «Рівне Вечірнє» (№8 від 21 лютого 2019 року) стаття «Перевір, чи є ти у списку виборців»
  • Газета «Вісник Кореччини» (№7 від 16 лютого 2019 року) стаття «Вибори-2019: як голосувати не за місцем прописки»
  • Газета «Полісся» (№5 від 7 лютого 2019 року) матеріал «Тимчасова зміна місця голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року»
  • Березнівська районна газета «Надслучанський вісник» (№6 від 7 лютого 2019 року) стаття «Перевірте, чи є ваші дані у списках виборців»
  • Газета «Вісник Кореччини» (№8 від 23 лютого 2019 році) стаття «Пожежна безпека на виборчих дільницях»
  • Районний інформаційно-аналітичний часопис «Сурми Радзивилів» (№8 від 22 лютого 2019 року) стаття «Куди потратять мільйонні застави кандидатів у Президенти»
  • Млинівська районна газета «Гомін» (№8 від 21 лютого 2019 року) стаття «Рівненщину поділили на 5 виборчих округів»
  • Газета «Скриня» (№7 від 14 лютого 2019 року) стаття «ЦВК завершила реєстрацію кандидатів у Президенти»
  • Газета «Наше дзеркало – твоя газета» (№6 від 7 лютого 2019 року) стаття «Бажаючих керувати країною було 89»
  • Газета «Замок» (№6 від 7 лютого 2019 року) стаття «Які повноваження має Президент України»

У ч. 1 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України» йдеться, що передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Відповідно до ч. 10 ст. 64 цього Закону включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів на пост Президента України або політичної реклами забороняється. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.

Також згідно з ч. 5 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України”, забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост Президента України. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку кандидат на пост Президента України вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів зобов’язаний надати кандидату на пост Президента України, партії, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали.

Окрім цього, згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua

Олена Чудінович, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)