«Розвиток держави, розвиток громади зараз залежить від технологій», – Сергій Карелін

Дата: 23.06.2021

Цифрова трансформація – це динамічний та сталий процес розвитку суспільства і держави за допомогою цифрових технологій. Динамічний, адже технології постійно розвиваються, сталий, адже розроблені продукти мають жити «своїм» життям навіть після зміни керівництва міста чи політиків. На цьому наголосив під час марафону «Цифрова громада: досвід України» Сергій Карелін, координатор компоненту «Е-Демократія» Програми EGAP.

Перш за все, для цифрової трансформації міста важливими є інституційна спроможність та наявність відповідальної особи (драйвера змін).

Інституційна спроможність – це нормативно-правові документи, які врегульовують питання цифровізації, це стратегії, концепції  програми. Сергій Карелін акцентує на важливості обговорювати стратегічні документи із мешканцями, орієнтуватися першочергово на їх потребу. Варто комунікувати із громадою під час розробки документів. Такі консультації експерт мав нагоду відвідати у Вінниці під час розробки Стратегії розвитку Вінниці до 2030, зокрема, щодо концепції партисипативної участі, вони проводилися кілька разів для різних цільових аудиторій – представників бізнесу, громадських організацій, активних містян.

«Розвиток держави, розвиток громади зараз залежить від технологій. Якщо технологій не запроваджувати, то ми залишаємося у кам’яному віці. Люди голосують ногами, бо їм хочеться жити там, де їм це комфортніше. Вони будуть шукати міста, де вони можуть реалізувати себе», Сергій Карелін.

Також важливою для цифровізації є й відповідна інфраструктура. Покриття інтернетом міських громад не є складним завданням. Проте багато міських громад приєднали до себе інші населені пункти, тож мають виклик забезпечити і їх відповідною інфраструктурою для цифровізації, адже темпи розвитку міст трохи більші. Для цього держава надала субвенцію на розвиток інфраструктури – покриття території громад інтернетом.

Наступний компонент розвитку цифровізації – забезпечення кібербезпеки громади. Часто до цього ставляться поверхнево, адже тільки вчаться користуватися технологіями. 

Цифрова грамотність – ще один важливий елемент цифрової трансформації. При цьому цифрова грамотність необхідна як для працівників органу місцевого самоврядування, так і для мешканців. Для навчання можна використовувати державний портал Дія. Цифрова освіта. Добре було б, аби таке навчання було системним, для працівників міськради запроваджувалися персональні плани розвитку у цьому напрямку. Серед мешканців варто постійно популяризувати цифрову освіту різними способами, наприклад, за допомогою соціальної реклами.

Сергій Карелін, зазначає, що у громадах є чимало муніципальних послуг, які ними надаються. Щоб зменшити навантаження на ЦНАПи варто проаналізувати, які саме послуги надає міська рада, чи всі послуги потрібні, чи нема анахронізмів – наприклад, коли береш довідку, щоб отримати іншу довідку. Після цього, за потреби, перепроектувати ці процеси, скасувати давні рішення міськради, якими затверджене надання органом влади цих неактуальних послуг.

Також необхідним для кожної громади є залучення людей до процесу прийняття рішень органом місцевого самоврядування за допомогою інструментів електронної демократії – петицій, консультацій чи громадського бюджету. Особливої популярності в Україні наразі набирає шкільний громадський бюджет.

«Чим корисні інструменти електронної демократії? Якщо послугою є-малятко Ви скористаєтеся рівно стільки разів, скільки у Вас народиться дитина, то інструментами електронної демократії Ви можете користуватися кожного дня. І постійне тренування навичок комунікувати з владою приводить до кращих результатів», зазначає Сергій Карелін.

Експерт наголошує, що влада має розуміти, що участь мешканців – один із найважливіших компонентів для розбудови довіри. Якщо влада не комунікує із громадянами, то завтра розвитку громади не буде.

 

Переглянути онлайн-марафон «Цифрова громада: досвід України» можна тут.

 

Цей матеріал підготовлено Радою Реформ Рівного разом із Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ у рамках програми «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

 

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Андрій Токарський, керівник Ради реформ Рівного

тел.: 0636179693, e-mail: rada.reform.rivne@gmail.com

 

Мирослава Клічук, прес-секретар Ради реформ Рівного

e-mail: rada.reform.rivne@gmail.com