Ще не ДВК, а вже з печаткою та списками

Дата: 12.10.2012

shtampУ 153 виборчому окрузі печатки дільничних комісій та списки виборців роздають особам, що не мають повноважень їх отримувати.

У середу, 10 жовтня відбулося перше засідання дільничної виборчої комісії (560981), що знаходиться у приміщенні гуртожитку за адресою вулиця Фабрична, 4 у місті Рівному. Дільниця 153 виборчого округу розпочала свою роботу із суттєвим запізненням, що є порушенням законодавства. Перше засідання ДВК мало відбутися до 29 вересня 2012 року. На ньому члени комісії повинні були скласти присягу, що давало їм право отримати печатку, списки виборців та розпочати роботу. Без складання присяги 2/3 складу, комісія вважається недіючою, відтак, її члени не мають права виконувати покладених на них функцій.

Попри те, що перше засідання, на якому члени ДВК склали присягу, відбулося лише 10 жовтня, офіційно комісія активно працює з кінця вересня. На момент проведення зустрічі, голова дільниці Андрій Ралець уже володів печаткою та списками виборців. З його слів він отримав їх напередодні. Чоловік не зміг пояснити чим зумовлена затримка з початком роботи ДВК. З його слів, на посаду голови його призначили в п’ятницю, п’ятого жовтня. За даними пана Андрія, попередній голова не зміг зібрати членів комісії для проведення засідання.

Згідно виборчого законодавства, повноваження комісії розпочинаються з моменту складення присяги більшою частиною її членів. До цього моменту жодна особа не має права представляти даний орган, проводити засідання, приймати будь-які рішення чи отримувати печатки та списки виборців. Попри те, реквізити діяльності були незаконно видані особі, яка на момент їх отримання, немала ніяких повноважень. З таким самим успіхом, члени окружної виборчої комісії могли б роздавати печатки дільничних комісій перехожим на вулицях Рівного. Те ж саме стосуються списків виборців, які були отримані у відділі ведення державного реєстру виборців хитрощами. Адже, на відміну від окружної комісії, цей орган не зобов’язаний перевіряти чи має особа повноваження приймати документи. Достатнім доказом для працівників відділу вважається наявність печатки, яку голова ДВК незаконно отримав в окружній комісії.

Достеменно з’ясувати яким чином печатка потрапила до пана Ралеця ще до першого засідання ДВК спостерігачам ОПОРИ не вдалося. Заступник голови комісії Оксани Царук не дала можливості громадським представникам ознайомитися із відомістю про їх видачу. З її слів, документ забрав голова комісії Микола Нерода, який до кінця дня в офіс ОВК не повернеться. Вже не перший суб’єкти виборчого процесу не мають змоги ознайомитися з офіційними документами, вільний доступ до яких гарантовано законодавством, через дії голови комісії. Попри те, Оксана Царук запевнила, що печатку комісія №560981 отримала ще четвертого жовтня. Від імені ДВК її забрала попередній голова комісії пані Підгурська, а вже п’ятого жовтня головою комісії став Ралець.

Варто відзначити, що ситуація з наведеною вище ДВК не є одиничним випадком у 153 виборчому окрузі. Через бездіяльність окружної комісії, більшість дільничних розпочали роботу із суттєвим запізненням, що призвело до порушення встановлених законодавством термінів. Даний факт було підтверджено у судовому порядку. Цікаво, що під час розгляду цього питання в окружному адміністративному суді представник ОВК стверджував, що комісія зробила все для забезпечення діяльності ДВК.

За коментарями звертайтеся
Анатолій Бондарчук
Координатор спостереження ОПОРИ у Рівненській області
096 91 87 408