Що приховує від громади міський голова Рівного?

Дата: 27.10.2010
Міський голова Рівного Володимир Хомко приховує від рівнян умови договору про будівництво біля Рівного сміттєпереробного заводу. Рівняни своїми податками утримують владу, в тому числі й міського голову і управління ЖКГ, але чиновники не вважають за потрібне пояснити своїм роботодавцям, аспекти своєї роботи. Як наслідок – громадяни не знають, на яких умовах підписаний договір і що їх чекає надалі. Значне підвищення цін на вивіз сміття? Екологічне забруднення діоксинами та іншими викидами від спалюваного сміття? Кредит, невигідний для міста, але вигідний для чийогось бізнесу? Що таке є в цьому договорі, що міська влада його приховує?

 

Журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань вже понад півроку вивчають тему «що рівненська влада робитиме зі сміттям». Як наслідок – підготовлені статті та програми, які будуть оприлюднені в рівненській пресі, інтернеті та телеефірі. Ми зіштовхнулися з тим, що міська влада Рівного відверто приховує умови, на яких підписаний договір між ТОВ «Санком-Рівне», ТОВ «FFK e.solutions GmbH» та Управлінням житлово-комунального господарства міста Рівне.

Попередні умови договору від нас приховували і жодних проектів не надали, хоча міський голова Рівного Володимир Хомко так сказав нам на камеру: «буде договір – я вам дам проект договору. Ну, те що буде комерційною таємницею. Щось буде комерційною таємницею – то не покажем, але я не думаю, що там щось буде комерційною таємницею. Тому що з нашого боку ніяких секретів немає…».

Коли договір нарешті підписаний, його знову приховують.

У відділі інформаційно-аналітичного забезпечення Рівненського міськвиконкому по телефону нам сказали, що інформація в договорі конфіденційна. Виходить, що міський голова (чи його підлеглі) від імені рівненської громади можуть підписувати договір і приховувати його від громади – нонсенс! Тоді ми підійшли з диктофоном на одну з прес-конференцій Володимира Хомка. Він фактично підтвердив бажання приховати договір, але дав обіцянку ознайомити з ним. Ось фрагмент інтерв’ю:

– У вас є договір з німецькими компаніями…

– Так, є договір з трьома фірмами – «Санком», «FFK» і «Dikergoff».

– А можна копію договору?

– Ну я копію вам не дам, я можу дати почитати, бо в принципі я не бачу тут комерційної таємниці, але так не прийнято, щоб договора передавати, тому можете прийти ознайомитись, але копію знімать не дам, просто так не прийнято, бо Бог його знає для чого воно там робиться, в які руки потрапить, але це не є комерційною таємницею і ми можемо дати ознайомитися, воно є у Геми Івана Івановича, я дам йому доручення і він вам покаже.

Після цього ми надіслали інформаційний запит на ім’я міського голови. Згідно Закону України «Про інформацію» просили надати копію договору. Цей запит був переадресований начальнику УЖКГ Рівного Івану Гемі. Ось який діалог відбувся з Іваном Гемою.

– Через 10 днів, згідно закону, я надішлю вам відповідь.

– Володимир Хомко казав, що подзвонить вам, аби ви показали нам договір.

– Мені ніхто не дзвонив. Договору у мене немає. Ви надіслали запит – через 10 днів отримаєте відповідь. (Цікаво чому це в начальника УЖКГ немає договору, який підписаний від очолюваної ним установи?)

Копію договору нам не надали. Аж 32 дні знадобилося міському голові, щоб надати ось таку відповідь (фото на сайті www.4vlada.com ):

«Повідомляємо, що між Рівненською міською радою та компаніями «Санком», «Dikergoff FFK» не укладався договір щодо будівництва сміттєпереробного заводу.

Між ТОВ «Санком-Рівне», ТОВ «FFK e.solutions GmbH» та управлінням житлово-комунального господарства був укладений договір про спільну діяльність, одним із пунктів якого є будівництво сучасного заводу з переробки всіх ТВП, будівельних та негабаритних відходів. 22.10.2010 Міський голова В.Хомко».

Таким чином, міський голова відтягнув оприлюднення важливої для рівнян інформації, оскільки до виборів рівняни не знатимуть, що чекає їх після укладення такого договору.

Цей договір ми все одно витребуємо для ознайомлення громади за допомогою прокуратури або суду, оскільки цю інформацію голова не має права приховувати. Однак пан Хомко досягнув свого – рівняни не дізнаються про зміст договору до виборів.

Звертаємось до колег журналістів озвучити цю проблему ще до виборів і разом змусити міського голову відкрити приховувану ним інформацію (через публічні звернення та запити). На жаль, через засилля реклами та прихованої реклами у ЗМІ, залишилось дуже мало місця для справжньої журналістики. Для журналістики як «четвертої влади», яка служить суспільству і контролює представників влади незалежно від кольорів партій та посад. Однак я знаю, що в рівненських ЗМІ є ще ті, хто пам’ятає обов’язки журналіста.

Зателефонуйте Володимиру Хомку і запитайте, що він приховує і чого боїться. На минулих виборах він обіцяв бути європейським менеджером міста, то де ж європейська відкритість і прозорість?

Цей текст не пов’язаний з виборами, він пов’язаний з тим, що преса недостатньо контролює обіцянки та діяльність влади. Давайте разом спробуємо це виправити.

З повагою,

головний редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань

Володимир Торбіч